Gospodarka centralna

Żołnierze wyglądają ładnie, ale to ich jedyna rola w grze.

Jednak cały mój handlowy zapał, szybko został ostudzony. Żeby nie powiedzieć zgaszony. Kiedy wybudowałem faktorię handlową okazało się, że w ogóle nie mam wpływu na to, co mogę sprzedawać i kupować. Moim oczom ukazały się już gotowe oferty np. „4 tony kamienia za 2 tony rudy” i mogę to przyjąć bądź odrzucić. Brak negocjacji, brak jakiegokolwiek wpływu na rynek. To już w Cesarzu handel był o wiele bardziej rozbudowany. I od tego czasu skupiam się na budowie miasta, a do faktorii handlowych zaglądam tylko w ostateczności.

Interfejs gry jest bardzo intuicyjny. Nawet jeżeli ktoś spotyka się z podobną tematyką po raz pierwszy, nie będzie miał najmniejszych problemów z opanowaniem sterowania. Wszystkie potrzebne raporty mamy dostępne pod przyciskami widocznymi z boku ekranu.

Glory of the Roman Empire oferuje nam możliwość wzięcia udziału w przygotowanej kampanii, na którą składa się 30 misji osadzonych w 11 miastach starożytnej Europy. Nie wiem tylko, dlaczego twórcy postanowili tutorial składający się z dwóch pierwszych misji nierozerwalnie połączyć z kampanią. Kiedy zdarzyło się, że po raz kolejny zaczynałem grę to ponowne uczenie się jak stawiać domki trochę mnie denerwowało. Osobiście wolałbym ominąć tę fazę i od razu rzucić się na głębokie wody. Oprócz scenariusza możemy także rozpocząć swobodną grę, w której dążymy do jakiegoś wybranego celu bądź po prostu budujemy dla samej przyjemności tworzenia.

Oprawa audio stoi na dość wysokim poziomie. Wszystkie dźwięki są przyjemne dla ucha, muzyka grająca w tle mile uprzyjemnia czas. Natomiast wielkim atutem gry jest grafika. Mimo że nie jest super nowoczesna, to jednak stoi na bardzo wysokim poziomie. Wszystkie budowle i postacie wykonane są bardzo szczegółowo. Krajobrazy, pośród których będziemy się budować, są naprawdę piękne. Do tego dochodzą jeszcze cykle dnia i nocy, które widoczne są nie tylko po tym, że robi się ciemno potem jasno, lecz także w zachowaniu postaci. Przykładowo każdy mieszkaniec osady, kiedy wstaje nowy dzień, idzie najpierw do studni, gdzie robi poranną toaletę, a dopiero potem zabiera się za robotę.

Uczymy się łaciny

Swoim mieszkańcom możesz zajrzeć w… sandały.

Polonizacja gry została wykonana na filmową modłę. Wszystkie dialogi są w języku oryginalnym, natomiast napisy po polsku. Do spolszczenia nie można się przyczepić, nie znalazłem żadnych błędów. Ciekawostką natomiast jest możliwość włączenia wersji łacińskiej, jeżeli ktoś sobie zażyczy.

Glory of the Roman Empire zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Zawsze lubiłem city-buildery – to jeden z moich ulubionych gatunków. W tej grze znalazłem wszystko to, co najlepsze w tego typu produkcjach, a dodatkowo zostało to okraszone doskonałą grafiką. Nawet tych kilka niedociągnięć, jak handel, „wiek emerytalny” postaci czy też połączenie samouczka z kampanią, nie potrafiło zniechęcić mnie do tej pozycji. Przyznaję, że jest to jedna z lepszych gier na mej półce.

Starożytny Rzym jest wiecznie żywy. Nie wiemy, dlaczego faceci w togach, gladiatorzy i publiczne łaźnie są bardziej popularne od np. przygód nieustraszonych sofistów. Pomimo, że gier strategicznych osadzonych w tych czasach jest multum, oto mamy kolejną. Jak zwykle prezentuje ona garść interesujących innowacji…

Plusy

Minusy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

10 KOMENTARZE

  1. A. . . To jest spora bolączka Valhalli – wiele galerii jest w b. niskich rozdzielczościach :(. A ja tak lubię wrzucać sobie screeny na tapetę. . . ;)Co do gry – grałem w demko, i raczej nie zdecyduje się na zakup pełnej wersji. Tak jak Pan Arkadiusz lubię gry typu *Zbuduj, i buduj, i buduj, i buduj. . . * Jednakże. . . Ta gra jest nieco nudna :). Narazie pozostane przy Immortal Cities. No i niebawem premiera czwartej części gry-legendy ! Cesar 4!

  2. Hmmm. . . . jak dla mnie Immortal Cities takie bez polotu było niestety. Caesar nigdy mnie nie pasjonował, ale za to w Faraona i Zeusa się zagrywałem. . . Pytanie mam innej kwestii. Czytając recenzję Arka zacząłem się zastanawiać nad jedną rzeczą. Czy wiecie jaki jest średni okres życia mężczyzny antycznego? No i czy w wieku 40 lat faktycznie wyglądał już jak starzec? Ktoś kto ma zaplecze historyczne jest w stanie to jakoś zweryfikować?

  3. zdaję sobie sprawę z tego, że okres życia był zdecydowanie krótszy. Wojny, choroby. Ale żeby w wieku 40 lat o lasce chodzić i ledwo od ziemi odstawać? To moim zdaniem lekkie niedopracowanie.

  4. recka fajna, a gre będzie trzeba sprawdzić:)Nie ma nic lepszego niż patrzenie jak rozwija się nasze miasto, o tak 🙂 Cesar 3 rządzi, a niedługo część 4 i totalny odjazd.

  5. kokosz—> to zależy w jakiej kulturze i w jakiej grupie społecznej, ale ogólnie jak ktoś przekroczył te 40-50 lat to wchodził właśnie w okres starości, ale jeszcze mógł normalnie chodzić bez laski a nawet pracować. Niska średnia wieku w starożytności i średniowieczu brała się głównie z bardzo wysokiej śmiertelność wśród niemowląt i dzieci – zaniżały statystyki 🙂 Choroby, wojny i głód też zbierały żniwo – ale ludzie nie starzeli się jakoś szybciej niż teraz. Ale to nie jest naukowy punkt widzenia, bo dyplom robiłem z II WŚ 😀 i antyk słabo już pamiętam poza paroma wojnami 🙂

  6. Własnie tak się z Kokoszem zastanawialiśmy. Ja obstawiam, że w owych czasach 40-latek mógł wyglądac jak stary dziadek. Jeżeli żyli krócej, to nie dlatego, że łapały ich jakieś choroby, które dziś są lepiej zwalczane, lecz dlatego, że od początku ich życia zarówno warunki, jak i wspomniane choroby nie pozwalały na prawidłowy z dzisiejszego punktu widzenia rozwój organizmu.

  7. ja bym powiedział, że wręcz przeciwnie 🙂 taki „staruszek” był w lepszej formie niż jego dzisiejszy odpowiednik, bo jego słabsi i bardziej chorowici rówieśnicy już gryźli glebę – przeżywali tylko najsilniejsi, najzdrowsi i najlepiej przystosowani 🙂 zresztą dzisiaj mamy o wiele bardziej niezdrowy tryb życia niż na przykład ludy śródziemnomorskie w erze antycznej. . . ale głowy nie dam, trzeba by sprawdzić w jakiejś publikacji bynajmniej nie popularnonaukowej 🙂

  8. Gram w gre Glory of the Roman Empire od wczoraj jestem przy Syrocusae 2 z 4 i niewiem jak to przejść mówią mi że mam zbudować kopalnie złota ale ja niewiem gdzie ona ma powstać a w menu budowy nie pokazuje sie kopalnia złota???????????? Co ja mam zrobić??????Powiedźcie mi Proszę =)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here