Naukowcy z University of Rochester przeprowadzili badania, z których wynikło, że osoby grające w intensywne gry akcji i strzelanki mają dzięki swojemu hobby lepszy wzrok, niż ich rówieśnicy. Wzrok osoby spędzającej kilka godzin dziennie na graniu w intensywne tytuły może poprawić się nawet o 1/5 w skali miesiąca.

„Gry wideo zmieniają sposób, w jaki mózg przetwarza informacje wizualne. Sprowadza się to do tego, że poprawia się umiejętność rozpoznawania najmniejszych liter na tablicach do badania wzroku” – powiedziała PC magazine prof. Daphne Bavelier z katedry neurochirurgii i nauk poznawczych University of Rochester.

„Zaledwie po 30 godzinach gry zanotowaliśmy wzrost ostrości wzroku u graczy, co owocowało wyraźnie lepszymi wynikami w czasie badań okulistycznych” – dodała Bavelier.

Naukowcy podzielili badanych na dwie grupy, każąc jej członkom grać po godzinę dziennie w wymagającą wizualnie Unreal Tournament i znacznie prostszego Tetrisa. Wśród członków pierwszej grupy wykazano poprawę wzroku.

„Takie gry zmuszają zmysł wzroku i połączone z nim sektory mózgu do pracy ponad swoje możliwości. Organizm się do tego przyzwyczaja i odpowiednio adaptuje. Te umiejętności są następnie przenoszone na inne przejawy aktywności ludzi” – tłumaczy Baveler.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

6 KOMENTARZE

  1. no i teraz mam wytlumaczenie sokolego wzroku ktory posiadam pomimo siedzeni aprzy kompie po 10 h dziennie plus konsola przez oststanie 15 lat 🙂

  2. za bardzo sie nie cieszmy, za pol roku powiedza ze jednak wypala rozum ;). . . a poza tym to nigdy nikt nie mowil ze samo siedzienie przy kompie bylo szkodliwe – tu chodzilo o silne pole generowane przez monitory CRT ktore bylo szkodliwe dla czlowieka

  3. Cóż, ja mimo długotrwałego grania jakoś nie mam lepszego wzroku. Jednak wydaje mi się, że pogorszony wzrok to bardziej wina szkoły niż grania. 🙂 Ale z tego co słyszałem z innego źródła dzisiaj, to gry nie tyle wyostrzają wzrok, co raczej czynią bardziej spostrzegawczym, czy coś w tym stylu. . . . żeby tą moją 20% przewagę nad rówieśnikami nie grającymi było widać bym potrzebował okulary znaczy się. 🙂

  4. No racja to co mówią . To prawda maja rację ale takie coś maja my maniacy gier . Może już tak nie maniaki heh ale lubimy gry gramy w nie i to jest właśnie pięknie hobby ^^ .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here