Jaki laptop do gier

Większość osób kupując nowy komputer bierze pod uwagę przede wszystkim cenę, jakość wykonania, markę i czas pracy na baterii. Tylko niewielka liczba konsumentów zwraca uwagę na funkcje dedykowane dla graczy, choć każdy użytkownik komputera od czasu do czasu w coś zagra. Jednak osoby, które grają codziennie mają inne potrzeby niż Jan Kowalski przeglądający newsy z Internetu. Niestety nie ma komputera uniwersalnego. Musimy wybrać: laptop do gier, komputer osobisty czy PC do pracy?

Polecane laptopy do gier

NAJLEPSZY WYBÓR DO 2000 PLN

Lenovo Essential B50-80 i3-4030U

NAJLEPSZY WYBÓR DO 3000 PLN

Lenovo Z51-70 i5-5200U

NAJLEPSZY WYBÓR DO 4000 PLN

Lenovo Y700-15 i7-6700HQ

NAJLEPSZY WYBÓR DO 5000 PLN

Asus GL552VW-DM351T W10

Laptop a komputer stacjonarny

Mitem jest stwierdzenie, że gracze mogą w pełni zaspokoić swoje wymagania i potrzeby mając potężny komputer stacjonarny. Obecnie nie ma większego znaczenia czy kupimy PC czy laptopa, ponieważ jedne i drugie maszyny mogą być wydajne, wytrzymałe i gotowe do wprowadzania modyfikacji. A do tego ich ceny są porównywalne. Ważniejsze jest abyśmy zwrócili uwagę na takie rzeczy jak: procesor, pamięć RAM czy karta graficzna.

Serce i mózg laptopa

Mózgiem komputera słusznie nazywany jest procesor. Najlepiej jest wybrać komputer z procesorem Intel albo AMD. Inne firmy niestety nie produkują tak wydajnych procesorów, aby zadowoliły one graczy. Generalnie procesory tych firm polecane są również dla osób zajmujących się projektowanie w 3D, grafików oraz osób pracujących nad obróbką zdjęć i filmów video w domu. Ponadto grafika w grach komputerowych jest coraz bardziej rozbudowana i wymagająca, dlatego procesor musi być na tyle wydajny, aby wygenerować poprawnie grafikę i pozwolić na uruchomienie reszty programów bez zacinania się. Patrząc na parametry techniczne procesora trzeba przede wszystkim sprawdzić jego prędkość podawaną w GHz. Polecane są procesory o parametrze 3GHz lub niewiele niższe. Kolejny ważny parametr to pamięć podręczna, która wpływa na przyśpieszenie pracy. Najlepsze będę procesory o pamięci 8 MB lub niewiele niższej.

Kolejna „część ciała” komputera, która jest bardzo istotna to pamięć RAM. Obecnie używa się tylko kości DDR3. Przy ilości pamięci RAM panuje jedna zasada „im więcej, tym lepiej”. W standardowych laptopach znajdziemy 4 GB RAM, jednak dla osób grających w zaawansowane gry minimum to 8 GB. Oczywiście można znaleźć też wyższe wartości do 32 GB. Trzeba też sprawdzić częstotliwość kości powinny być co najmniej 1600 GHz. Dobrze jest też od razu sprawdzić czy RAM będzie można dołożyć albo wymienić na wyższą wartość za jakiś czas.

Najnowsze gry komputerowe mają bardzo wysokie wymagania stawiane kartom graficznym. Dlatego też karta graficzna to kolejny element, który w nowym laptopie musi być z wysokiej półki. Większość laptopów do użytku osobistego ma karty graficzne zintegrowane z procesorem, ale w laptopie do gier lepsza będzie karta z układem dedykowanym. Dzięki temu, że karta będzie działała indywidualnie osiągnie lepszą wydajność pracy i nawet najnowocześniejsze gry będą działać bez problemu. Sprawdzając parametry karty graficznej trzeba przyjrzeć się trzem elementom: taktowanie rdzeni układu, szerokość magistrali, wielkość i rodzaj pamięci. Przy karcie graficznej też sprawdza się zasada „im więcej pamięci, tym lepiej”. Obecne minimum to 4 GB pamięci z kości DDR5. Z kolei magistrala powinna mieć już 128 bitów, żeby karta mogła w pełni wykorzystać taki potencjał, a laptop działał jak marzenie. Jeśli takie dane nie są wypisane w ofercie lub danych technicznych warto dopytać ekspedienta w sklepie albo zadzwonić do sklepu internetowego.

Sercem komputera jest z kolei dysk twardy. Na nim przechowywane są wszystkie dane, więc dobrze wybrać dysk o pojemności większej niż 500 GB, a najlepiej 1 TB. Dyski mogą być dostępne w wersjach HDD albo SSD. Dyski HDD zwykle są bardziej pojemne, ale kosztem szybkości działania. Natomiast SSD działają szybko, ale cechuje je mniejsza pojemność. Można jednak to pogodzić wybierając komputer z dwoma dyskami twardymi.

To, co widać gołym okiem

Grafika nie kończy się jednak na wydajnej karcie graficznej. Pozostaje jeszcze matryca komputera. I tutaj wszystko zależy od tego co lubimy. Niektóre osoby preferują matrycę z powłoką Glare – błyszczącą, inni wolą matową. Wielkość ekranu też dzisiaj można dowolnie dobierać. Najpopularniejsze są laptopy z ekranem 15,6 cala, ale większe sprawdzą się lepiej u zaawansowanego gracza. Warto wybrać model z matrycą minimum Full HD (1920 x 1080 pikseli). Ciekawą opcją jest też laptop z ekranem dotykowym lub ekranem obracanym o 360 stopni, który można postawić do góry nogami i korzystać tylko z ekranu. Niestety można zauważyć, że takie obrotowe ekrany połączone są z komputerami o średnich parametrach, więc być może trzeba będzie zrezygnować z tego udogodnienia na rzecz lepszych parametrów technicznych.

Również ważne są podzespoły komunikacyjne jak modem – jego szybkość, porty HDMI – ich ilość i USB 3.0, których też powinno być kilka.

Podsumowując

Jeśli już znajdziemy model komputera o podanych tutaj minimalnych parametrach warto sprawdzić na forach dla graczy czy też na stronach poświęconych komputerom oceny i recenzje osób, które miały okazję testować lub używać na co dzień tego sprzętu. Sprzedawca w sklepie może nam powiedzieć wszystko o komputerze w superlatywach, ale może też zataić wady sprzętu. A na forach czy w testach wykonywanych przez niezależnych testerów wyjdzie wszystko – wady i zalety. Dopiero po ich przeanalizowaniu można dokonać decyzji co kupić.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here