laptop

Wybór odpowiedniego sprzętu komputerowego do biura nie powinien być jedynie podyktowane względami finansowymi. Ważna jest bowiem specyfika stanowiska oraz rodzaj wykonywanej czynności. Oto kilka praktycznych porad, które mogą przydać przy wyborze odpowiedniego zestawu.

Profesjonalne stanowisko graficzne

Zacznijmy od oczywistości. Profesjonalny grafik komputerowy, pracujący z wieloma ilościami warstw w programie graficznym czy renderujący grafikę trójwymiarową nie może bazować na zwyczajnym komputerze. Profesjonalna stacja robocza może kosztować od kilku tysięcy złotych w górę. Od takiego sprzętu oczekuje się najwyższych wydajności i nie ma tu miejsca na półśrodki. To, co zwykłego gracza komputerowego jest dobrym zestawem, dla specjalisty nie jest nawet przeciętną propozycją. Tutaj królują kilkunasto-rdzeniowe procesory, jak Intel Xeon czy karty grafiki z serii Quadro czy FirePro. Jednak nie sama moc poszczególnych komponentów się tu liczy, ale przede wszystkim ich kompatybilność z innymi podzespołami. Ponieważ stabilność zestawu gra tu pierwsze skrzypce, warto przy składaniu zestawu o pomoc poprosić eksperta bądź zakupić gotową stację roboczą.

Typowe stanowisko biurowe

Porzućmy specjalistyczne zastosowania i skupmy się na kupnie zwykłego komputera do zastosowań typowo biurowych, czyli prac związanych arkuszami kalkulacyjnymi, programami do księgowania czy przeglądania sieci. Tego typu prace nie wymagają ultrawydajnych podzespołów, ważne jedynie by komputer działał stabilnie i był w miarę solidny. Tutaj dobrze sprawdzi się tani laptop o większej przekątnej monitora, ale dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie tanich budżetowych komputerów stacjonarnych, które bywają o wiele tańsze od najtańszych nawet laptopów – zwłaszcza, że nie potrzebują one ani dodatkowej kraty graficznej czy dźwięków. Tutaj jednak dochodzą dodatkowe koszty, jakim są kable sieciowe (opcją jest dokupienie do każdego zestawu karty sieci bezprzewodowej oraz większa ilość potrzebnych gniazd zasilających (komputer oraz monitor). W przypadku komputerów stacjonarnych opcjonalnie warto dołączyć UPS-y, czy choćby nieco tańsze i zajmujące mniej miejsca zasilacze awaryjne, które w razie przerwy w dostawie prądy, zasilą urządzenia jeszcze przez kilka minut, by w tym czasie można było zapisać wszystkie otwarte projekty i wyłączyć bezpiecznie komputer. Laptopy mają tę wyższość, że mają wbudowane akumulatory, komputery stacjonarne w obliczu nawet krótkotrwałej przerwy w dostawie prądu, są narażone nie tylko na utratę danych, ale i na awarię dysku twardego.

Jeśli decydujemy się na laptopy, warto dobrać również klawiaturę pod preferencję jej użytkownika. Nie wszyscy są przystosowani do niskiego skoku klawiszy laptopa, lub ich rozstawu. Do prac stricte biurowych, często niezwykle pomocna będzie wydzielona klawiatura numeryczna. Nie wszystkie laptopy ją w ogóle posiadają.

Jak komputer dla biznesmena?

Jeśli jesteśmy przedstawicielami handlowymi, bądź z naszym stanowiskiem związane są częste wyjazdy służbowe, potrzebujemy rozwiązania nie tylko mobilne, ale i prestiżowe. Kompaktowe i niewielkiej wagi markowe laptopy będą właśnie tym, czego potrzebujemy. W aktualnym rankingu laptopów 2016 królują modele firmy Asus, Dell czy Lenovo, jakkolwiek wciąż na topie są propozycje firmy Apple.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here