Profesor informatyki, Gene Cooperman i jego student Dan Kunkle napisali specjalny algorytm wykorzystujący moc odpowiednich superkomputerów do składania kostki Rubika. Ich zdaniem dowolnie poprzekładaną kostkę jest on w stanie złożyć w mniej więcej sekundę. To nie lada wyczyn gdyż układanka ta ma bardzo dużo kombinacji. Jeśli się nie mylimy to jest ich mniej więcej 40 000 000 000 000 000 000. Jakimś cudem wspomniany naukowiec wraz ze swoim asystentem zapisali wszystkie (!) te kombinacje na komputerach działających w sieci Teragrid. Wynik tych prac zdążyliście już poznać. Czyżby tym samym odebrali nam radość z własnoręcznego ułożenia kostki?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

9 KOMENTARZE

  1. Z tym brakiem pożyteczności to nie takie proste. To co z pozoru może wydawać się śmieszne , zastosowane do poważniejszych prac ma fundamentalne znaczenie Zastanówcie się co taki algorytm może zdziałać na przykład w meteorologii. Albo przy analizie wybuchów i ich efektów. W tych dziedzinach też jest niezwykle dużo możliwości i mnóstwo zmiennych do wzięcia pod uwagę. Dzięki takiemu algorytmowi może się okazać że zbliżamy się do przewidywania na przykład tornad albo huraganów.

  2. Dziwne, mi jakoś nigdy nie udaje się złożyć. . . ech. . . życie jest takie nie sprawiedliwe jajogłowy potrzebuje na to sekundy, a ja poświęciłem całe życie. . . . XD

  3. Tez nigdy nie potrafilme ulozyc kostki rubika. Jakos nie mialem na tyle serca i czasu, b przylozyc sie do tego az tak, zeby w koncu calosc byla zrobiona. I watpie by to sie kiedys zmienilo ;]Ale nie zmienia to faktu, iz naukowcow ktorzy to opracowali podziwiam. Konkretny łeb musi taki miec, zeby wymyslic cos takiego O. o

  4. O rany !!! 1 sekunda WOW 🙂 Ja swoją kostkę już dawno rzuciłem w kont bo nie miałem cierpliwości by ją ułożyć. Swego czasu widziałem na Youtube japończyka/chińczyka (oni wszyscy tacy podobni 🙂 ) który z zamkniętymi oczyma ułożył kostkę w niecałą minutę. Oczywiście przed zawiązaniem sobie oczu dokładnie ją obejrzał i zaplanował ruchy. To dopiero wyczyn 🙂 To niesamowite jak dzisiejsze super komutery potrafią robić tak ogromne obliczenia. Ciekawe czy zdąże (przeżyć by) zobaczyć komputer atomowy stojący na moim biurku :).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here