Sprzęt od Apple od wielu już lat cieszy się zasłużoną sławą jako prawie całkowicie bezawaryjny, wytrzymały i godny zaufania. I rzeczywiście, przeglądając tematyczne fora dyskusyjne, rzadko kiedy możemy napotkać na wpis dotyczący MacBooków – znakomita większość użytkowników nie ma z nimi żadnych problemów natury technicznej.

A jednak w Polsce istnieje kilkanaście serwisów specjalizujących się właśnie w diagnozowaniu usterek i naprawie laptopów Apple (klik). To wyraźny znak, że jednak czasami sprawiają problemy. Jakie usterki najczęściej ich dotyczą i kiedy należy? I czy wynikają z ich wad fabrycznych, czy jednak ze sposobu ich użytkowania?

MacBooki są wytrzymałe, lecz warto unikać ich bliskiego kontaktu z napojami i okruchami z posiłków

Wady fabryczne

Choć może wydawać się to nieprawdopodobne, to jednak sprzęt Apple także może być obciążony wadami fabrycznymi. Choć zdarza się to niezmiernie rzadko, to jednak warto temat ten zgłębić. Jest faktem co najmniej irytującym, kiedy psuje się sprzęt za kilkanaście tysięcy złotych, ale i na taką ewentualność musimy być przygotowani.

Karty graficzne

Zdarza się, że zainstalowane w MacBookach karty graficzne bywają obciążone wadami. I ta właśnie przypadłość jest ich największą bolączką. Pocieszająca wiadomość jest taka, że dotyczy to najczęściej starszych modeli – największa ilość awarii występuje w MacBookach Pro produkowanych w roku 2011.

Jakie są objawy wadliwej karty graficznej?

Problemami, które najczęściej zgłaszają użytkownicy MacBooków, są zniekształcenia obrazu, mrugające paski lub punkty. Są one najbardziej uciążliwe w sytuacjach, kiedy pracujemy z grafiką lub usiłujemy zagrać albo obejrzeć film.

Kolejną nieprawidłowością są poruszające się szare elementy ekranu. W tym przypadku zwykle problemem jest fakt, iż złożone są one z dwukolorowych pasków w odcieniach bardzo do siebie zbliżonych. Sprawiają one wrażenie ruchu.

Rozwiązanie

W takich przypadkach nie zawsze trzeba od razu oddawać MacBooka do serwisu. Problem poruszających się elementów ekranu zwykle rozwiązuje ponowna instalacja systemu.

Natomiast w sytuacji, gdy we wspomnianych modelach obraz jest zniekształcony, Apple dokonywało wymiany karty głównej.

Klawiatury

Z informacji, jakie zebrał AppleInsider, wynika, że klawiatury w laptopach Apple psują się stosunkowo często. Co ciekawe, awariom częściej ulegają nowsze modele MacBooka Pro. Choć problem ten znany jest od lat, producent po raz kolejny, w minionym roku, wypuścił na rynek laptopy mocno odbiegające od oczekiwań, jakie można byłoby mieć wobec sprzętu tej klasy.

Na czym polegają problemy?

Najczęściej dotyczą one samoczynnego powtarzania znaków lub liter, braku pojawiania się na ekranie znaków po wciśnięciu klawisza, a także uczucia ich lepkości.  

Usunięcie usterki

Trzeba przyznać, że Apple bohatersko stawiło czoła problemowi z wadliwymi klawiaturami i zaoferowało swoim niezadowolonym klientom program naprawczy, w ramach którego można otrzymać bezpłatną naprawę w autoryzowanym serwisie pod warunkiem oczywiście wykluczenia przyczyn leżących po stronie użytkownika.  

Inne rodzaje awarii

Kolejną grupą awarii stanowią usterki, które nie wynikają ani z obecności wad fabrycznych, ani sposobu użytkowania sprzętu. A jednak i one mogą się przytrafić. Najlepszym, co możesz wówczas zrobić, jest oddanie sprzętu do serwisu Apple.

Problemy z zasilaniem

Zdarza się, że laptop nie da się włączyć i zachowuje się jakby nie miał zasilania – nie świeci się dioda sygnalizująca ładowanie, a sprzęt nie reaguje na próby włączenia go. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo prozaiczne i łatwe do wykrycia (np. uszkodzony kabel zasilacza), jak i skomplikowane i wymagające profesjonalnej diagnostyki i naprawy (uszkodzenie bezpiecznika, gniazda zasilającego czy przetwornicy zasilania).    

Usterki dźwięku

Także tutaj spektrum objawów i ich możliwych przyczyn jest bardzo szerokie. Może być tak, że w Twoim Macu zupełnie nie ma dźwięku lub tak, że jest on w głośnikach, lecz nie w wyjściu słuchawkowym i odwrotnie. Dźwięk może być zniekształcony lub bardzo cichy.

Sytuacje te mogą wynikać z różnorodnych przyczyn – od uszkodzenia gniazda słuchawek, poprzez uszkodzenia układu przełączającego źródło dźwięku, aż na błędach w obrębie sterowników. Zawsze jednak wymagają specjalistycznej diagnostyki.

przepis na katastrofę jest prosty - MacBook i kawa

Awarie wynikające ze sposobu użytkowania

Poza wymienionymi wadami i usterkami, laptopy Apple ulegają dokładnie tym samym awariom, co sprzęty innych producentów. Sytuacje te wynikają z nieprawidłowego użytkowania sprzętu, a fantazja użytkowników MacBooków jest praktycznie nieograniczona.

Co najbardziej szkodzi MacBookom?

MacBooki nie lubią dokładnie tych samych czynników, za którymi nie przepadają inne laptopy. Wydawać by się mogło, że osoba kupująca sprzęt za kilkanaście tysięcy złotych, będzie obchodziła się z nim jak z przysłowiowym jajkiem, lub przynajmniej będzie o niego po prostu dbała.

A jednak, po początkowym zachwycie designem i możliwościami MacBooka, przychodzi czas na zwykłą, szarą rzeczywistość. A ta pełna jest kawy, kurzu, sierści domowych zwierzaków i – o zgrozo – dzieci. Zaczynamy więc przegląd najpowszechniejszych przyczyn awarii.

Wilgoć

Pierwsze miejsce zajmuje oczywiście wilgoć. A raczej zalanie. Każdy, kto pracuje przy komputerze wie, że kawa to podstawa funkcjonowania. Z kolei ci, którzy laptopa używają w celach rozrywkowych, także chętnie stawiają koło niego różnego rodzaju napoje. Efekt jest taki sam – wystarczy chwila nieuwagi i nasz ukochany MacBook zostaje zalany.

Czy wypadkom tym można zapobiegać? Cóż, oczywiście! Wystarczy tylko trzymać kawę z daleka od sprzętu. Albo chociaż używać zamykanego bidonu czy kubka.

Co zrobić z zalanym MacBookiem?

Pomysłów jest wiele, lecz najlepszym z nich jest jak najszybsze oddanie sprzętu do serwisu. Wkładanie go do woreczka z ryżem nie pomoże. Podobnie jak suszenie w mikrofalówce lub na słońcu. Żadnego z “domowych” pomysłów nie można polecić z czystym sumieniem, chociaż internauci wykazują się pod tym względem ogromną kreatywnością.

Kurz

Przeciętny użytkownik laptopa byłby prawdopodobnie w prawdziwym szoku, gdyby mu pokazać, jakie “skarby” skrywa w swoim wnętrzu jego sprzęt. Niewiele za to jest w stanie zdziwić pracownika serwisu – ogromne ilości kurzu i resztek jedzenia należą do najczęściej spotykanych przyczyn awarii sprzętu elektronicznego.

Kurz nie służy żadnemu sprzętowi elektronicznemu, a więc i Twój MacBook go nie pokocha. Drobinki kurzu przedostają się do jego wnętrza przez szczeliny między krawędziami klawiszy a obudową. Tam osiadają i zbijają się w większe kłaczki, powodując problemy z prawidłowym użytkowaniem laptopa.

W ten sam sposób do wnętrza dostaje się sierść domowych zwierząt i okruchy.

Jak tego uniknąć?

Warto przechowywać MacBooka w futerale lub szufladzie, jeśli aktualnie go nie używasz. W czasie pracy natomiast nie jedz tuż nad klawiaturą i nie pozwalaj swojemu kotu spacerować po niej – to powinno wystarczyć.

Od czasu do czasu warto spróbować delikatnie dmuchnąć w klawiaturę urządzenia sprężonym powietrzem z puszki. To zwykle pomaga oczyścić laptopa z codziennych, niewielkich zanieczyszczeń.

Upadki

Wydawać by się mogło, że upadki zdarzają się MacBookom bardzo rzadko. Są przecież płaskie (i drogie!), a więc trudno je przypadkiem strącić z biurka. Właśnie – słowo “biurko” jest tu kluczem do rozwiązania zagadki upadków laptopów. Niezwykle leciutki MacBook przecież aż się prosi, żeby zabrać go w plener, pracować z nim na sofie lub położyć go na podłokietniku fotela. Wystarczy chwila nieuwagi i śliczny laptop ląduje na podłodze. I choć obudowę ma solidną, to wnętrze delikatne.   

Co zrobić po upadku laptopa?

Żadne słowa nie opiszą ulgi, jaką odczuwa właściciel MacBooka, kiedy po jego upadku okazuje się, że wszystko z nim w porządku. Ale bywają i bardziej dramatyczne sytuacje, w których jedynym ratunkiem jest naprawa w serwisie.

lekki i poręczny MacBook wygodnie jest trzymać na kolanach. Lecz to grozi poważnym upadkiem

Dzieci

Dzieci stanowią niewyczerpaną krynicę różnorodnych wypadków i przypadków. Brudzą, kruszą, polewają słodkimi soczkami, malują farbkami, topią w wannie, posypują piaskiem kinetycznym, zaklejają plasteliną. I oczywiście zrzucają na podłogę.

Jakkolwiek więc nie kochalibyśmy tych uroczych istot, lepiej trzymać je z daleka od MacBooka.

Czego NIE powinieneś robić swojemu MacBookowi?

Ciesz się swoim MacBookiem, ale także dbaj i uważaj na niego.  

Nie baw się w MacGyvera

Nawet jeśli kiedyś udało Ci się naprawiać Twojego starego laptopa, rozkręcić go i skręcić ponownie, nie próbuj tej sztuczki z MacBookiem. To wyższa technologia – wymaga znawstwa i odpowiednich instrumentów.

Dbaj o niego

Chowaj do etui, kiedy nie jest Ci potrzebny. Nie transportuj w reklamówce z marketu. Po zakończeniu pracy, wyłącz go prawidłowo i zamknij klapkę. Nie używaj klapki do przenoszenia MacBooka z miejsca na miejsce – trzymaj obiema rękami za podstawę, chyba że chcesz odwiedzić pobliski serwis.

Zakończenie

Chociaż MacBook jest wysokiej jakości, praktycznie niezawodnym sprzętem, to jednak wymaga delikatnego traktowania – elementy elektroniki są bardzo wrażliwe, jak w każdym innym laptopie.

[Głosów:3    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here