Sony poinformowało, iż od nadchodzącej aktualizacji dla PlayStation 3 konsola utraci funkcję OtherOS, oferującą wsparcie chociażby dla systemu Linux. Jak można przeczytać na oficjalnym blogu PlayStation, zmianę odczują tylko nieliczni, a każdy posiadający własny OS będzie mógł zwyczajnie nie instalować nowego patcha. Niestety będzie to miało „skutki uboczne” – począwszy od 1 kwietnia, dnia wprowadzenia nowego firmware'u, nowsze produkcje mogą zacząć wymagać aktualizacji do działania. Dodajmy jeszcze jedną informację – PS3 Slim nigdy nie posiadało wsparcia dla OtherOS. Widocznie da się żyć bez tej opcji…

[Głosów:0    Średnia:0/5]

8 KOMENTARZE

  1. Osobiście nigdy nie korzystałem z tej funkcji, pewnie dlatego, że jest komputer, więc dla mnie żadna strata. Czytałem, iż taka decyzja Sony może być związana z zagrożeniem ze strony hakerów, którzy dzięki w/w opcji mogli „złamać” Ps3. Ile w tym prawdy to nie wiem, bo nigdy się w takie rzeczy nie bawiłem.

  2. UWAGA, pisze użytkownik tej funkcji więc wiadomo . . . Other OS to był jedyny sposób aby mieć np. przeglądarkę z prawdziwego zdarzenia a nie g_wno jakie sony wsadziło w PS3 nazywając to coś przeglądarką internetową (tu bardziej pasuje nazwa ZWIESZARKA internetowa bo tylko to umiała robić). O innych pożytecznych rzeczach otherOS nie wspominam . . . „Kto daje i odbiera ten się w piekle poniewiera”. Mam też nadzieję że PS3 zostanie złamana jak najszybciej. I pomyśleć że kiedyś sONY chciało zrobić multimedialny kombajn, a teraz zostało z tego wielkie NIC. Poza tym jakoś wszystkie wcześniejsze konsole sONY zostały złamane bez żadnych linuksów. Chyba nie myślą sobie że uda im w ogóle wrócić na „tron lidera” rynku konsol bez piractwa (czy psx,ps2 odniosłyby taki sukces rynkowy bez tego ?). Ciekawi mnie też dlaczego nie wycieli (i po co w ogóle dali) obsługę drukarek ?Widzieliście kiedyś pod PS3 podpiętą drukarkę ?Jak nie mają już co robić to niech wywalą „life with playstation” (kto tego używa) i samo PSHome bo ikona tylko zaśmieca menu podobnie jak axn. No i sam odtwarzacz filmów Blu-Ray jest w PS3 niepotrzebny (na PS2 też może z 2 filmy widziałem) skoro samodzielny odtwarzacz BR kosztuje po 499 zł (np. LG). Szkoda gadać . . . ps. chyba sONY zdaję sobie sprawę iż ci co tworzyli coś pożytecznego w temacie otherOS teraz skupią się na złamaniu PS3 (taką przynajmniej mam nadzieję, kara musi być :). ps2. firmware 3. 21 (trochę dziwna liczba) ma być dostępny od 1 kwietnia i niech to będzie BARDZO KIEPSKI żart prima aprilisowy bo od pamiętnego 1 marca sony pałę przegięło u mnie i ich niespodzianki mnie nie bawią.

  3. andrzej001 – jest trochę racji w tym co piszesz, ale co do kwestii odtwarzacza filmów blu-ray nie mogę się z Tobą zgodzić, ponieważ posiadam małą kolekcję filmów blu-ray, które oglądam właśnie dzięki Ps3. Dodatkowo po co miałbym wydawać 500zł na odtwarzacz jeżeli już go mam w konsoli, urządzeniu które dla większości graczy jest o wiele ważniejsza niż dodatkowe pudło do filmów BR. Ostatecznie wydaje mi się, że byłaby to najgłupsza decyzja sony, aby wprowadzić do konsoli napęd BR, który by nie potrafił odtwarzać filmów, no chyba, że wolisz downgrade do DVD i żonglowanie płytami ;)Pozdrawiam.

  4. calmSam osobiście posiadałem tylko 1 film blu-ray Casino Royale (rozsyłane swego czasu przez Sony) więc to dla mnie zbędna opcja, ale dla ciebie ważna. Tak ja ty napisałeś „po co wydawać 500zł na odtwarzacz jeśli już go mam w konsoli” tak ja napisałbym „po co kupować jakiegoś PieCa skoro go mam w konsoli”. Wtedy potencjalną stratę finansową na dodatkowy zakup trzeba sobie jakoś odbić. Może przez kupowanie gier „używek” kto wie. ps. w przypadku np. MGS4 wolałbym wachlować płytami przed każdym aktem niż użerać się z „instalacyjnym piekłem” tej gry 🙂

  5. andrzej001 , jeszcze troche i nie bedzie problemu, bo wszystkie gry beda dostepne jedynie w formie w stylu OnLive, po przejsciu 5 poziomow autoryzacji, lacznie z badaniem profilu biologicznego gracza.

  6. z mojej strony zalu nie bedzie , jak do tej pory nie korzystalem z tej funkcji. other os zawsze wydawal mi sie takim troche dodatkiem „na sile”, mowiac szczerze byla to jak dla mnie zbedna funkcja

  7. Opcja ta znika z konsoli właśnie ze względu na piractwo, gdyż dzięki linuksowi udało się zdobyć kod ósmego rdzenia procesora odpowiedzialnego za zabezpieczenia przed piractwem. Po tym kroku kwestia usunięcia opcji Other OS z PS3 stała się oczywista i jedyne pytanie jakie się pojawiało to kiedy to nastąpi. Uważam, że PS3 nie zostanie nigdy złamane. Minęło już 5 lat od premiery, a w dalszym ciągu, oprócz ostatniego łabędziego śpiewu piratów, związanego właśnie z Linuxem, nic się w tej materii nie dzieje. Ze swojej strony mogę dodać, iż mam nadzieję, że PlayStation 3 nie zostanie złamane, gdyż jest to w interesie wszystkich użytkowników PS3.

  8. W ustawieniach sieci (PS3) przy primary DNS wystarczy wpisać 67. 202. 81. 137 i wszystko elegancko chodzi na FW 3. 15 (PSN, PSS itd) z other OS na czele.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here