Telefon z niewielką pamięcią wbudowaną – czy warto go kupić?

Pamięć telefonu to jednej z ważniejszych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupu. To od niego zależy, jak sprawnie będzie działało nasze urządzenie i jak wiele danych będziemy mogli na nim przechowywać. Nie każdy jednak model smartfona oferuje dużą pamięć. Czy warto kupić taki model?

Pamięć RAM a pamięć wewnętrzna

Na początek warto odróżnić oba parametry, które zawsze pojawiają się w specyfikacji technicznej telefonu. Pamięć RAM najczęściej jest niewielka i obecnie wynosi od 1 do 6 GB – powoli jednak producenci tworzą telefony z jeszcze większym RAM-em. W porównaniu do niego, pamięć wewnętrzna jest znacznie większa – może wynosić np. 16 GB, ale także 64 albo 128 GB.

Podczas gdy pamięć RAM przechowuje dane niezbędne do funkcjonowania systemu operacyjnego, pamięć wewnętrzna, czyli wbudowana w telefon, umożliwia archiwizację plików – najczęściej zdjęć, filmów itp. Jak już wyżej wspomnieliśmy, różne modle smartfonów mają różny zapas pamięci i częściowo ma to wpływ na cenę urządzeń. Czy warto zdecydować się na sprzęt z niewielką liczbą GB zamkniętą pod obudową?

Mała pamięć wewnętrzna

Mała pamięć wewnętrzna, czyli jaka?

Choć niektóre ze smartfonów dostępnych na rynku mają 128, a nawet 256 GB pamięci ( np. iPhone 8 Plus czy iPhone X), to zdecydowana większość modeli posiada pod maską znacznie mniej, bo 64 BG. Taki zapas jest już bezpieczny dla osób, które lubią robić zdjęcia czy korzystają z rozmaitych aplikacji. Pozostałe smarfony to natomiast urządzenia z pamięcią 32 GB i mniejszą. 32 GB można uznać za rozsądne minimum, które umożliwi sprawne funkcjonowanie telefonu – tyle ma np. iPhone 6 wyprodukowany przez Apple, Samsung Galaxy A8 albo Huawei Y6 Prime.

Wiele modnych smartfonów wciąż ma jednak zaledwie połowę tej pamięci, a nawet mniej – niektóre tylko 8 GB. Jeśli jednak dodamy, że część pamięci wewnętrznej deklarowanej w specyfikacji zajmuje oprogramowanie układowe, okaże się, że tak naprawdę wolnego miejsca mamy znacznie mniej. Wspomniane 8 GB pomniejszone o system operacyjny i aplikacje z pewnością zapełni się więc bardzo szybko.

Dla kogo telefon z niewielką pamięcią?

Smartfony z najmniejszym zapasem GB to propozycje dla osób, które szukają telefonu służącego przede wszystkim do komunikacji. Użytkownicy wykonujący połączenia telefoniczne, wysyłający smsy i od czas udo czasu korzystający z aparatu nie będą potrzebować wiele miejsca na dane. 16 GB pamięci wystarczy osobom, które chcą mieć pod ręką ulubioną playlistę, parę najpotrzebniejszych aplikacji i lubią robić zdjęcia. Modele z większą pamięcią zapewniają już sporo miejsca na gierki, albumy, nagrania itp.

Zanim jednak zdecydujemy się na telefon z pamięcią do 32 GB, warto sprawdzić, czy dany model posiada slot na kartę pamięci microSD – dzięki temu będziemy mogli w dowolnym momencie rozszerzyć pamięć i zapisywać kolejne pliki bez potrzeby kasowania tych zapisanych wcześniej. Pamiętajmy też, że swoje dane możemy zapisywać w chmurze, czyli na dyskach wirtualnych. Zyskamy do nich łatwy dostęp z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu, a zaoszczędzimy miejsce na telefonie. Dzięki tym rozwiązaniom niewielka pamięć wewnętrzna nie będzie stanowiła problemu.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here