Zadaszenie tarasu: jakie wybrać?

Przestronny, chroniony przed wiatrem taras to doskonałe miejsce odpoczynku na lato. Dlatego, oprócz mebli, ciekawego oświetlenia i dodatków dekorujących nasz taras, konieczne jest zadbanie o jego odpowiednie zadaszenie. Niekiedy dodatkowo potrzebne będą ścianki boczne lub osłony. Ochronią nas nie tylko przed deszczem i wiatrem, ale też przed kurzem z zewnątrz oraz przed nadmiarem ciepła promieniującego ze słońca. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na zadaszenie oraz podpowiadamy, jakich pomysłów  unikać podczas zakupu.

Zwykle kupujemy zadaszenie tarasu po to, aby ochronić się przed nadmiarem słońca. Dotyczy to szczególnie tych tarasów, które są wyeksponowane na wschodnią lub południową stronę świata. Nawierzchnie tarasów tego typu szybko się przegrzewają i trudno jest na nich wytrzymać  w ciągu dnia. Ciepło kumulujące się na nawierzchni takiego tarasu promieniuje też na pomieszczenia przylegające do tarasu. Dlatego, w takich miejscach szczególnie ważne jest, aby zadaszenie stanowiło skuteczną zaporę dla promieni słonecznych: trzcina, słoma, drewniane deski, gont lub dachówka ceramiczna.  Znacznie gorszym pomysłem będzie tutaj szkło lub papa.

Spis treści

Zadaszenie poliwęglanowe

Zamiennikiem dla szkła jest robiący furorę w ostatnich latach poliwęglan. Panele poliwęglanowe (o mniejszym lub większym poziomie transparentności) są wytwarzane syntetycznie, mają kanalikową strukturę. Nie przepuszczają wilgoci i częściowo odbijają promieniowanie słoneczne. Jednocześnie, zachowują wysoki poziom transparentności, dlatego jest to świetny wybór dla osób, którym zależy na tym, aby nie blokowało dostępu do światła.

ze sciana

Zadaszenie poliwęglanowe z drewnianą konstrukcją. Ściana boczna w postaci ażurowej

ścianki dodatkowo ochrania przestrzeń przed wiatrem i deszczem. Fot. Ogrodosfera.pl

Zadaszenia transparentne są szczególnie przydatne tam, gdzie zadaszenia przylegają do ścian, w których znajdują się okna doświetlające wnętrze. Są to dość  problematyczne sytuacje dla tych osób, które chcą zbudować zadaszenie z materiału korespondującego z materiałem, z którego zbudowany jest dach budynku. Zwykle jest to blacha falista, dachówka ceramiczna lub inny ciężki materiał. Zbudowanie z niego zadaszenia oznacza znaczne ograniczenie dostępu do światła dla przestrzeni znajdującej się poniżej. Z drugiej strony, są to zwykle materiały ciężkie, dla których konstrukcja wiaty musi zostać specjalnie wzmocniona. Podnosi to koszty całej budowy. Dlatego również i tutaj często praktykowanym rozwiązaniem jest wybór wiaty poliwęglanowej. Wiaty tego rodzaju wyglądają lekko i nie ingerują znacząco w bryłę budynku. Mają stelażową konstrukcję (stelaż najczęściej jest wykonany z aluminium lub z tworzywa sztucznego). Pasują niemal do każdego rodzaju budynku: zarówno dla tego utrzymanego w ultra nowoczesnym stylu, jak i dla małej drewnianej chatki. W tym ostatnim przypadku można pokusić się o stelaż z drewna.

45

Zadaszenie poliwęglanowe z aluminiową konstrukcją. Jak widać, wygląda lekko

i nie przytłacza bryły budynku, do którego zostało przytwierdzone. Fot. Ogrodosfera

Innym ciekawym pomysłem na ochronę tarasu przed nadmiarem słońca będzie tutaj także zbudowanie zadaszenia ażurowego (z drewna, metalu lub z tworzywa sztucznego), które następnie można obsadzić roślinami. Rośliny szerokolistne nie tylko nie przepuszczają promieni UV, ale też mają naturalną zdolność do obniżania temperatury otoczenia. Poza tym, przebywanie w otoczeniu zieleni jest dla nas naturalne i wprawia nas w lepszy nastrój.

Zadaszenie: wolnostojące, czy przylegające do ściany?

Kiedy wybór konkretnego materiału dla zadaszenia będzie już za nami, powinniśmy zastanowić się nad sposobem, w jaki zostanie ono umieszczone na naszym tarasie. Czy będzie to wolnostojąca konstrukcja, dla której głównym elementem nośnym będą słupy, czy może zadaszenie ma opierać się o ścianę budynku? W drugim przypadku konieczne  będzie zadbanie o odpowiednie przymocowanie zadaszenia do ściany, a także o dobór odpowiedniej jakości elementów mocujących. Powinny być trwałe oraz zabezpieczone przed działaniem wilgoci. Jeśli kupujemy zadaszenie w sklepie, wówczas wszystkie te elementy będą dostępne w zestawie. Pamiętajmy jednak, że rezygnując ze słupów nośnych, powodujemy, że zadaszenie będzie miało ograniczoną powierzchnię. Z drugiej jednak strony, słupy ograniczają powierzchnię użytkową tarasu, co może przeszkadzać w aranżacji przestrzeni na tarasie.

drewn

Na zdjęciu: transparentna wiata tarasowa, źródło: http://ogrodosfera.pl/zadaszenia-tarasow

Jaki kształt zadaszenia?

Kolejną istotną kwestią powinien być dla nas kształt samego zadaszenia. Może być zaokrąglone lub zupełnie płaskie. Zadaszenia o zaokrąglonym kształcie znacznie lepiej niż płaskie chronią przed wiatrem i zacinającym deszczem, ale z drugiej strony: ograniczają widoczność. Jeśli wokół naszej posesji rozpościerają się piękne widoki, wówczas trudno z nich zrezygnować w imię ochrony przed wilgocią.

polokragle

Zadaszenia zaokrąglone znacznie lepiej niż płaskie

chronią przed wiatrem i deszczem. Fot. Ogrodosfera

Niezależnie od tego, jak kłopotliwe jest z naszej perspektywy budowanie zadaszenia tarasowego, pamiętajmy, że nie warto z niego rezygnować. Taka osłona znacznie podnosi komfort przebywania na tarasie i ma znaczące względy praktyczne. Przede wszystkim, zostawianie mebli, tkanin i wszelkich przedmiotów na nieustający wpływ słońca doprowadza je do szybszego zniszczenia. Dotyczy to zarówno plastiku (który szybko blaknie na słońcu), jak i drewna, które szarzeje pod wpływem promieniowania słonecznego, a jeśli jest dodatkowo zalewane przez okresowo zdarzające się deszcze, zaczyna szybko butwieć.

Film instruktażowy dla osób, które chcą samodzielnie zmontować zadaszenie z aluminiumprzylegające do ściany:

[Głosów:27    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here