Zastosowanie sztucznej inteligencji w smartfonach

Każdego roku producenci dostarczają nam coraz nowocześniejsze smartfony, spełniające nasze potrzeby, o których istnieniu często do tej pory nawet nie wiedzieliśmy. Trendy stale się zmieniają, a producenci – w odpowiedzi na oczekiwania klientów – skupiają się na doskonaleniu określonych parametrów oraz wprowadzaniu nowych rozwiązań w konkretnych obszarach. W ostatnich latach zapanowało prawdziwe szaleństwo na punkcie sztucznej inteligencji. Na czym polega zastosowanie jej w smartfonach?

Po co nam sztuczna inteligencja w telefonach?

Zastosowanie i rozwój sztucznej inteligencji to temat niezwykle obszerny. Skupimy się jednak na obszarach, w których AI odgrywa największą rolę. Należą do nich:

  • Aparat fotograficzny – sztuczna inteligencja wspiera działanie aparatu na wielu płaszczyznach. Podstawowe zastosowanie to dostosowanie ustawień, takich jak czułość ISO, wartość przysłony, włączenie lampy błyskowej, do warunków, w których wykonywane jest zdjęcie. Ponadto, inteligencja aparatów pozwala wyostrzać zdjęcia oraz uwydatniać coraz więcej szczegółów. Rozwój technologii pozwala także skutecznie łączyć obrazy, przez co w wielu nowych smartfonach instaluje się dzisiaj 2, a nawet 3 obiektywy aparatu tylnego. Rozwiązanie to gwarantuje np. wielokrotny zoom.
  • Bezpieczeństwo – sztuczna inteligencja umożliwiła zabezpieczanie dostępu do urządzenia poprzez system rozpoznawania twarzy oraz czujnik linii papilarnych. W przypadku tego ostatniego zastosowanie jest o wiele szersze. Wiele aplikacji, na przykład bankowych, umożliwia zabezpieczenie dostępu właśnie odciskiem palca. Oba systemy są dziś obecne nie tylko we flagowcach, ale również w telefonach ze średniej półki. Należy jednak podkreślić, że nie każdy system rozpoznawania twarzy, jak i czujnik linii papilarnych, działają tak samo sprawnie.
  • Uczenie maszynowe – podstawą funkcjonowania sztucznej inteligencji jest uczenie. Nasze telefony wyciągają wnioski z naszych zachowań, usprawniając w ten sposób swoje działania. Na czym polega uczenie maszynowe? Jest to analiza informacji zwrotnych dotyczących poprawnego, jak i błędnego zadziałania danej funkcji. Dzięki analizie niwelowane są błędy, a powtarzane są poprawne reakcje.

Inteligentny smartfon ze średniej półki

Jeszcze niedawno sztuczna inteligencja wydawała się czymś abstrakcyjnym i niedostępnym, natomiast dzisiaj jest na wyciągnięcie ręki. W przypadku telefonów mamy z nią do czynienia głównie w modelach premium takich marek, jak Huawei, czy Samsung, jednak również na średniej półce cenowej znajdą się smartfony zaskakujące swoją inteligencją. Ciekawym przykładem jest smartfon asus zenfone 5. Jest to urządzenie dostępne w bardzo przystępnej cenie, napędzane przez przeciętne podzespoły. Jednocześnie asus zenfone 5 został wyposażony w rozbudowaną i sprawną sztuczną inteligencję, przez co jest nawet reklamowany, jako „telefon myślący o użytkowniku”. Według producenta urządzenie cechuje szybkie uczenie maszynowe, a jego prawdziwą dumą jest aparat, który w każdej sytuacji wykonuje wyraźne i szczegółowe zdjęcia dzięki idealnemu dostosowaniu do warunków. Jak jest w rzeczywistości? Czy warto zwrócić uwagę na wymieniony model? W znalezieniu odpowiedzi  pomóc może test asus zenfone 5 na Ithardware.pl. Warto się z nim zapoznać, aby poznać mocne i słabe strony smartfona asus zenfone 5.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here