Do napisania własnej gry potrzebny będzie komputer z systemem operacyjnym Windows XP – to w zasadzie wszystko. Program można ściągnąć za darmo ze strony producenta. Powstałych w oparciu o XNA Games Studio Express gier nie będzie można póki co odpalić na własnej konsoli. Jeśli zatem będziemy chcieli podzielić się naszymi osiągnięciami z większą grupą ludzi, konieczne będzie zapisanie się do specjalnego klubu twórców gier, który Microsoft otwiera pod koniec roku. Po uiszczeniu odpowiedniej opłaty – 99$ za rok, lub 44$ za cztery miesiące – domorośli developerzy będą mogli wymieniać się między sobą owocami swojej pracy.

Zdaniem Claude'a Comaira, założyciela Instytutu Technologii DigiPen: „XNA Game Studio Express jest niezwykle przystępnym zestawem narzędzi do tworzenia gier na platformy Microsoftu, które umożliwią studentom uniwersytetów zdobycie doświadczenia w produkcji gier konsolowych”. Miejmy nadzieję, że w praktyce wszystko okaże sie równie proste jak twierdzi pan Comair.

Dla bardziej ambitnych wiosną Microsoft udostępni XNA Game Studio Professional. Te narzędzia dajdzą już większe możliwości. Powstałe gry, jeśli będą prezentowały odpowiedni poziom, mogą nawet przekształcić się w pełnoprawne pozycje na Xboxa 360 lub PC, jednak pod warunkiem, że pomyślnie przejdą proces certyfikacji.

Ostateczne wersja XNA Game Studio Express zostanie opublikowana zimą, natomiast XNA Game Studio Professional udostępniona zostanie na wiosnę 2007.

Program do ściągnięcia dostępny jest tutaj.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

13 KOMENTARZE

  1. ale za ten abonament inni moga placic Tobie za granie w te produkty, ktore stworzysz. w gruncie rzeczy jesliby napisac cos ekstra, byloby to calkiem oplacalne. zwlaszcza dla microsoftu, ktory chetnie odkupilby licencje.

  2. #6 W ten sposób Microsoft wyłapuję *zdolnych twórców* ;). Chętnie spróbował bym swych sił, tym bardziej, że gre można podobno stworzyć w kilkanaście minut dzięki gotowym set’om. Nie wiem ile w tym prawdy, ale ja – człowiek bez znajomośći C++, Pascala i innych bajero-języków, wole się tego nie dotykać. . . Ciekawe, czy to narzędzie przyda się prawdziwym twórcom gier, z zapałem – ale bez $? Coś czuje, że za 2 lata będzie można ściągnąć darmowego, ale 2x lepszego Counter-Strike’a :).

  3. „A da się tym narzędziem stworzyć gre na PC?”Da się da się :] i do za friko. Ale abonament to chamstwo nie dość że ktoś tworzy exlusivy na Xboxa to jeszcze mus płacić :]

  4. Mam pytanko dla bardziej wtajemniczonych. Co trzeba umieć, żeby pisać gierki (nie tylko na Xa, może być też na PieC)? Znaczy się jakie języki programowania trzeba zapoznać?

  5. „ale za ten abonament inni moga placic Tobie za granie w te produkty”Nie, za ta oplate bedziesz mogl dac do sciagniecia gre/sciagac gry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here