Najnowsza gra Bethesdy pojawi się na rynku już na jesieni tego roku. A na targach E3 w Los Angeles, które odbędą się już za kilka dni (15-17 lipca) twórcy mają przedstawić światu swoje dzieło. Z pewnością wszyscy fani Fallouta już nie mogą się doczekać. Niestety niepokojące wieści dochodzą* z Antypodów. W krainie kangurów gracze, którzy czekają na trzecią odsłonę słynnej serii mogą w ogóle jej nie zobaczyć na sklepowych półkach (wcześniej podobna sytuacja dotknęła między innymi: Shellshock 2 i Marc Ecko's Getting Up). Co takiego zaniepokoiło australijskich cenzorów z organizacji OFLC (The Office of Film and Literature Classification) i dlaczego komisja klasyfikacyjna zastanawia się nad pozbawieniem radości z zabawy w Fallout 3 australijskich graczy? Powód jest dosyć prozaiczny. Tym razem nie chodzi o wyświechtaną przemoc, ale o narkotyki. A konkretnie restrykcje wobec gry Bethesdy mają wynikać z tego, że główny bohater gry używa morfiny – najprawdopodobniej jako składnika stimpacka.

Co ciekawe pierwszy i drugi Fallout, mimo dość surowych klasyfikacji (W Australii jeśli gra nie otrzyma oznaczenia M dla graczy poniżej 15 roku życia nie zostaje dopuszczona do sprzedaży) były w swoim czasie dostępne na rynku w krainie kangurów i jest to jakiś promyk nadziei na to, że trzecia część również zostanie dopuszczona do dystrybucji. A na razie OFLC deliberuje nad tym, czy gra wideo nie sprawi, że z graczy wyrosną morfiniści.

*Wieść, która obiegła świat pochodzi z jednego z for dyskusyjnych. Prawdopodobieństwa tej informacji dodaje fakt, że w australijskim oznaczeniu M nie może znaleźć się gra w której występują nieodpowiednie treści. W tym przypadku jest to wspomniana wyżej morfina (narkotyki). Wydawcy gier od wielu lat próbują zmusić OFLC do zmiany restrykcyjnych i dość niejasnych przepisów (patrz wyżej wymienione F1&2, które bez problemu zostały wydane w Australii).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

22 KOMENTARZE

 1. (W Australii jeśli gra nie otrzyma oznaczenia M dla graczy poniżej 15 roku życia nie zostaje dopuszczona do sprzedaży)

  Chyba powinno być powyżej, w końcu „mature” :)Kiepsko mają, ci Australajczycy. Żeby co druga świetna gra miała problemy z wydaniem. . . Chyba bym dostawał za każdym razu ataku przy premierze, jakbym zamieszkał z kangurami. A ja myślałem, że to Niemcy mają kiepsko. . . :p

 2. A konkretnie restrykcje wobec gry Bethesdy mają wynikać z tego, że główny bohater gry używa morfiny – najprawdopodobniej jako składnika steampacka.

  W oryginale był raczej Stimpak, proszę poprawić. Poza tym jest to jedna z niewielu gier, w których były poruszane takie „zakazne” tematy i dla świadomego i rozsądnego gracza bardzo urozmaicały rozgrywkę.

 3. I co się dziwic, że piractwo potem rośnie. Gra nie zostanie dopuszczona to będzie ściągana i rozprowadzana w inny sposób

 4. „steampacka”Taa, składnik paczki z parą wodną. IMO nius jest warty tyle, co ta niepoprawna pisownia w/w wyrazu, czyli nic. edit: jaroinc już o tym wspomniał. Tak to jest, kiedy ma się otwartych x-dzieści tabów.

  • „steampacka”Taa, składnik paczki z parą wodną. IMO nius jest warty tyle, co ta niepoprawna pisownia w/w wyrazu, czyli nic.

   Twoj post tez jest jeszcze mniej warty. . dziwi mnie ta hipokryzja i nagonka na gry. .

 5. Chyba powinno być powyżej, w końcu „mature” 🙂

  Australijski OLFC określa oznaczenie Mature jako „nieodpowiedni” dla 15 latków jest jeszcze MA15+ która powoli wychodzi tam z użycia

  Taa, składnik paczki z parą wodną. IMO nius jest warty tyle, co ta niepoprawna pisownia w/w wyrazu, czyli nic.

  Och najmocniej przepraszam już poprawiłem. Dziękuję za dalszy jakże merytoryczny komentarz. Elita 😉

 6. Jeśli chodzi o Fallout3 to powinni dać jakieś gameplay’e chociaż po minutce. Jeśli na jesień ma być to wypadałoby „coś” pokazać. Diablo3 będzie pewnie na następną jesień a już szczątkowe gameplay’e są dostępne.

  • Hmm to pewnie w starcrafta tez nie pograli ^^

   Haha, dobre! 😀 Była taka koszulka „Legalize Stimpacks!” z Marinem :> Poszukam jej i zamieszczę.

 7. Och najmocniej przepraszam już poprawiłem. Dziękuję za dalszy jakże merytoryczny komentarz. Elita 😉

  Poprawiłeś. . . Było źle i wciąż jest źle. Ma być „stimpak„, a nie „steampack”, czy „stimpack”. Masz tu manuala do F2 i nie grzesz więcej 😛 http://www.duckandcover. cx/fallout2/Fallout2. pdfZa takie bezczeszczenie pamięci Świętego Fallouta i równie świętych elementów tej cudownej Gry winno się palić na stosie. ;-)))

  Twoj post tez jest jeszcze mniej warty. .

  No przepraszam, ale jeśli człowiek pisze niusa na podstawie posta o treści „mam znajomego, który pracuje dla rządu, blablabla” na jakimś forum, to co o tym sądzić? Ot, nius nie warty funta kłaków. Zaczęło się od tego, czytaj, wartościowokomentarzowy nofinku:”I have a friend that works for the government body here in Australia that reviews movies, books, music, magazines and. . . computer games. . . I was told by my friend that Fallout 3 has just very recently gone through the initial review process by the board of the OFLC and has been refused classification. . . ” http://au. gamespot. com/pages/forums/show_msgs. . . . 758&page=0Inna sprawa – człowiek wrzuca trailer Diablo 3 na RS, pisze na forum, że to demo, które wyciekło z Blizza. Serwisy o grach piszą o demie. Kolejna sprawa – jakiś czas temu świat obiegła plotka o Czeszce, która rzekomo zjadała swojego syna. Co się okazało? Że wszystkie „niusy” opierały się o notatkę w brukowcu (bodaj The Sun). Powtórzono nawet błędy w imieniu i nazwisku owej Czeszki.

 8. No przepraszam, ale jeśli nowozarejestrowany człowiek pisze niusa

  Jaki nowozarejestrowany? Co Ci się przyśniło. . . ?

 9. Za takie bezczeszczenie pamięci Świętego Fallouta i równie świętych elementów tej cudownej Gry winno się palić na stosie. ;-)))

  Ojojojoj Fallouta odpalać nie będę, żeby sprawdzić – wiki nie wierzę. . .

  No przepraszam, ale jeśli człowiek pisze niusa

  Piszą o tym info wszystkie zachodnie serwisy z prestiżowym next-gen. biz włącznie i nic nie odwiedzie nas od jego zamieszczenia, szczególnie, jeśli wiadomość jest podana w trybie przypuszczającym. Jak OFLC które już nie raz i nie dwa robiła przewały i dziwne akcje z oznaczeniami gier wyda oficjalne oświadczenie czy biedni ludzie z krainy kangurów zagrają (lub nie) też wtedy o tym napiszemy – jak każdy.

  Inna sprawa – człowiek wrzuca trailer Diablo 3 na RS, pisze na forum,. . . . Serwisy o grach piszą o demie

  A potem prostowały itd. Z for dysk nic nie „bierzemy”, ale jak się coś pojawia na jednym, drugim, trzecim i czwartym zachodnim serwisie to się o tym po prostu pisze i tyle. Choć owszem czasem bardzo, ale to bardzo ordynarne plotki są – ot kiedyś (2 lata temu. . nie pamiętam dokładnie) był krótki, paskudny filmik z polskiej gry Infernal który udawał. . . inną polską grę – Sadness.

 10. Jaki nowozarejestrowany? Co Ci się przyśniło. . . ?

  Miałem na myśli nowozarejestrowanego człowieka, który pisze o „znajomym, który blablabla”. Zresztą podałem odnośnik do oryginalengo topiku. Parę razy edytowałem komentarz i zgubiłem jego sens. Przepraszam.

  Piszą o tym info wszystkie zachodnie serwisy z prestiżowym next-gen. biz włącznie

  Odniosłem się do tego w ostatnim akapicie. Wszyscy piszą o gadce nowozarejestrowanego na forum człowieka człowieka. I gadce w stylu „znajomy znajomego pracuje w xxx i słyszał, że yyy”

  ale jak się coś pojawia na jednym, drugim, trzecim i czwartym zachodnim serwisie to się o tym po prostu pisze i tyle.

  Raczej bezmyślnie (bez obrazy, to nic osobistego, mówię o ogóle) przepisuje. Tak powstają plotki (vide ostatni akapit mojej poprzedniej wypowiedzi). Część serwisów podała źródło (link wyzej) i/lub zamieściła informacje takie jak:”If a user on GameSpot PC Forums is to be believed. . . „Ty, autorze, po prostu stwierdziłeś, że „OFLC zastanawia się”. Przyjąłeś to za fakt niepodważalny (chyba, że kontaktowałeś się z przedstawicielami OLFC i w przeciwieństwie do GS otrzymałeś odpowiedź. W takim wypadku zwracam honor. ). Nawet nie napomknąłeś, że te wszystkie rewelacje wywodzą się. . . od posta na forum, posta napisanego przez świeżo zarejestrowanego człowieka. Widzisz teraz jak to wygląda z perspektywy zwykłego usera?Wybacz, ale o takich rzeczach wspominać się powinno.

  z prestiżowym next-gen. biz włączni

  Mogę prosić o linka, bo wyszukiwarka wypliwa mi tylko osiem wyników: http://www.google. com/search?hl=pl&client=oper. . . Szukaj&lr=z których żaden nie dotyczy zastrzeżeń OLFC.

  i nic nie odwiedzie nas od jego zamieszczenia

  Nikt tego nie wymaga nie zamieszczania takich informacji. Jednakże rzetelność dziennikarska nakazuje wspomnieć o ważnych aspektach sprawy, w przeciwnym wypadku będziemu tu mieli SuperFaktoExpres z wielorybami w Wiśle, jeziorze alkoholu, mówiącymi żabami i liście „od Betanek”. Może warto więc przemyśleć sprawę, a nie walić takiego niusa o rewelacjach z niepewnego źródła. A „stimpack” wciąż nie jest poprawiony.

 11. Mogę prosić o linka

  gamepolitics. com i tak dalej. Nietrudno znaleźć

  Ty, autorze, po prostu stwierdziłeś, że „OFLC zastanawia się”

  Powtórzę – w trybie przypuszczającymAustralijczycy mogą nie zagrać w trzeciego Fallouta. gracze, którzy czekają na trzecią odsłonę słynnej serii mogą w ogóle jej nie zobaczyć na sklepowych półkachPowtórzę(2x) – Jak OFLC wyda oficjalne oświadczenie wtedy o tym napiszemy z odpowiednią adnotacją. Choć owszem mea culpa mogłem wspomnieć choćby na dole pod newsem kursywą (choć na zachodzie i takie tytuły widziałem Another titles hits the Australian dust bin i raczej w trybie przypuszczającym to one nie były) skąd się wziął ten ogólnonetowy rumor w tej sprawie – mówisz i masz.

  tu mieli SuperFaktoExpres z wielorybami w Wiśle, jeziorze alkoholu, mówiącymi żabami i liście „od Betanek”.

  Zapomniałeś o Onecie i pudelku. Nie, nie. Pardon to akurat przytyk nie do Ciebie, tylko coś mi się przypomniało sprzed kilku dni. . .

  bez obrazy, to nic osobistego, mówię o ogóle

  Ależ oczywiście.

  A „stimpack” wciąż nie jest poprawiony

  Mój Boże, na zachodzie też widzę tu i tam stimpacka. Chyba nie dam ci tej satysfakcji, wybacz 😉 Szczególnie, że ma to zerowe znaczenie merytoryczne 🙂

 12. Osio hehe, z tym prztyczkiem to uważaj ;)offtop; skoro coraz więcej ludzi narzeka, może czas na jakieś zmiany maleńkie na V. dygnitarz ma jednak słuszne uwagi. Wracam do tematu:Skoro rozchodzi się o0″ morfinkę”, niech zastapią to czymś innym w grze (grzybki z Mario byłyby w sam raz). Piszecie, że swietne Marc Ecko’s: GU. . . nie zostało wydane w Australii, a z jakiego powodu :O?

  • Piszecie, że swietne Marc Ecko’s: GU. . . nie zostało wydane w Australii, a z jakiego powodu :O?

   LINK. Dwie minuty na wikipedii.

 13. offtop; skoro coraz więcej ludzi narzeka, może czas na jakieś zmiany maleńkie na V.

  Wiedziałem kto się zaraz pojawi. . .

  może czas na jakieś zmiany maleńkie na V

  Na przykład takie jakie zaproponowałeś ostatnio, a o których wyjątkowo dogłębnie zostałeś poinformowany ile są warte – tu wstaw emotikonkę jaką chcesz. Uprawiać zapasy słowne nie chce mi się bo mi jeszcze napiszesz jak Copperowi, żebym się „pomachał waflem” albo jeszcze coś bardziej gorszącego. . . – Generalnie co miałem Ci do powiedzenia na twoją śpiewkę napisałem w poście numer 14 – wiesz gdzie. I tyle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here