W dniu dzisiejszym Microsoft ogłosił powstanie zupełnie nowego serwisu w ramach usługi Xbox Live!. Video Marketplace, bo o nim mowa, ruszy już 22 listopada – równo rok po globalnym starcie next-gena Microsoftu!

Microsoft podchodzi do sprawy bardzo poważnie. Specjalnie na potrzeby serwisu uruchomione zostaną nowe, szybsze servery, dzięki czemu pobieranie filmów będzie mniej czasochłonne. Do ściągnięcia będą produkcje największych wytwórni filmowych, wyłączając, naturalnie, Sony Pictures. Na przebojach kinowych się nie skończy – zassać będzie można również najnowsze teledyski, odcinki seriali, kreskówek czy programów telewizyjnych.

Użytkownicy będą mogli wybierać pomiędzy dwoma formatami: standard definition oraz high definition, trzeba jednak zaznaczyć, że największy nacisk ma być położony na produkcje w wysokiej rozdzielczości. Do końca roku Video Marketplace ma zaoferować blisko 1000 godzin filmów, teledysków oraz programów, z czego przynajmniej 200 będzie dostępne w formacie SD i HD.

W jaki sposób użytkownicy Xboxa 360 będą pobierać filmy? Ze względu na dosyć spory rozmiar (ok. 1 GB w formacie SD i ponad 4GB w HD) filmy będą dostępne jedynie do wypożyczenia. Po zapisaniu na dysku będziemy mieć 14 dni na obejrzenie produkcji. Kiedy film zaczniemy oglądać, konsola zacznie odmierzać 24 godziny – po tym czasie film na naszej konsoli wygasa i trzeba go usunąć. Naturalnie jeśli kiedyś zechcemy obejrzeć go po raz kolejny, nie będziemy musieli płacić za jego pobranie.

Cenowo usługa prezentuje się dosyć przystępnie. Wypożyczenie filmu HD to wydatek rzędu 6 dolarów – o 2 dolary mniej zapłacimy za film w formacie SD. Pozostały kontent, jak programy telewizyjne czy seriale będą kosztować nas 3 dolary – te jednak będą mogły pozostać na naszym dysku tak długo jak będziemy chcieli.

Widać, ze Microsoft stara się jak może aby przyciągnąć do siebie jak najwięcej nowych użytkowników. Co na to wszystko SONY? Japońska firma nie omieszkała skomentować sytuacji, odwołując się po raz kolejny do braku twardego dysku w tańszej wersji Xboxa 360, przez co użytkownicy tej konsoli od usługi, poniekąd, zostaną odcięci. Poniekąd, bo nawet po dokupieniu twardego dysku Xbox 360 Core będzie tańszy niż podstawowa wersja PlayStation 3.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

4 KOMENTARZE

  1. Super, ale ja chyba wole kupic film na HD-DVD/BD. Place z 15 baksow wiecej, ale nie musze sciagac gigantycznego pliku i na plycie mam material w najwyzszej jakosci. Taki HD WMV bedzie jednak posiadac dosc znaczny stopien kompresji i nie ma sie co oszukiwac – przy 1080p bedzie to widoczne. Byc moze gdybym posiadal lacze w klimacie 6Mbit/s bez limitow, to takie rozwiazanie mozna nazwac sensownym. W przeciwnym wypadku, raczej niebardzo.

  2. No tak, tylko jest w newsie pewna dosc spora niescislosc:”Naturalnie jeśli kiedyś zechcemy obejrzeć go po raz kolejny, nie będziemy musieli płacić za jego pobranie. „Ta informacja tyczy sie TYLKO TV Shows. W zadnym wypadku nie dotyczy to FILMOW. Zreszta jak to sobie wyobrazacie? Idziecie do wypozyczalni i bierzecie film, placicie, a potem co? Juz wasz na wieki? A wypozyczalnia to taki wielki schowek? Nie. Poza tym to sie zgadza.

  3. I niby w Polsce ma też to działać? Czy tylko w USA, tak samo jak ich Vistowy Media Center (brak obsługi np. HD z satelity i zero pojęcia że w Europie ludzie nie używają amerykańskich kablówek. . .

    • I niby w Polsce ma też to działać? Czy tylko w USA, tak samo jak ich Vistowy Media Center (brak obsługi np. HD z satelity i zero pojęcia że w Europie ludzie nie używają amerykańskich kablówek. . .

      Dziala wszedzie. Wystarczy miec Microsoft Points.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here