Doskonale sprawdzają się w roli narzędzia do niwelowania stresu i napięć, czasem uczą. Gry komputerowe przejęły rolę tradycyjnych gier planszowych i zdobyły świat. Jednak poza grami, które przede wszystkim bawią, istnieje kilka pozycji, które mają do spełnienia misję.

BBC Click informuje swoich czytelników o kilku takich grach, z Cyber Budget na czele, której produkcję zleciło francuskie ministerstwo finansów. Zasypywane co roku tysiącami listów od niezadowolonych podatników, którzy radzili instytucji co właściwie ma zrobić, ministerstwo postanowiło uświadomić francuzom, jak ciężko jest stworzyć zbalansowany budżet.

„Celem gry jest przyjęcie roli ministra finansów” – mówi Jean-Francois Cope, członek rządu odpowiedzialny za budżet. „Trzeba poznać niuanse związane z ceną ropy i wpływem wojen na gospodarkę, a następnie podejmować decyzje o inwestycjach, wydatkach publicznych i zadłużeniu krajowym”. O skuteczności swoich działań lub błędach gracze dowiadują się z wirtualnej prasy, której ataki podobno bolą nie mniej niż tej prawdziwej.

Kolejnym tytułem, o którym pisze BBC Click, jest produkcja firmy Kynogon, przeznaczona dla szefów ochrony VIP-ów. Gracze przyjmują rolę szefa ochrony i na bieżąco dowodzą operacją przeprowadzenia ważnej osoby przez realistycznie zachowujący się tłum ludzi. Powodzenie misji uzależnione jest od rozstawienia agentów i ich kontroli.

Angielski serwis informacyjny pisze również o kłopotach, w jakie popadła gra America's Army – narzędzie rekrutacyjne US Army, w której gracze biorą udział w realistycznych starciach wojennych. W ramach protestu przeciwko trywializowaniu wojny i przemocy, rozpoczęto akcję rejestrowania w grze użytkowników na imiona zabitych w Iraku żołnierzy amerykańskich.

Zobacz: Artykuł na BBC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

2 KOMENTARZE

  1. Często gry realistyczne są bardzo trudne, wymagają dużej wiedzy i umiejętności – a to oznacza, że może nie trafią do mas, ale do takich, którzy będą 100% zadowoleni z nich 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here