NEC, działający przeszło 100 lat japoński dostawca podzespołów elektronicznych, ogłosił, że opracował uniwersalny chip, pozwalający na obsługę dwóch walczących ze sobą formatów HD-DVD i Blu-ray przez jeden czytnik.

Produkcja chipu rozpocznie się w pierwszym kwartale 2007 roku a pierwsze partie mają być gotowe już w kwietniu.

Nie oznacza to jednak, że na rynku pojawią się zaraz zestawy obsługujące oba standardy. Na przeszkodzie temu stoją przede wszystkim koszty licencyjne związane z tworzeniem czytników danego formatu. Opłacenie dwóch obozów i możliwość produkcji uniwersalnych napędów, mogą okazać się bardzo drogie i wiele kosztować firmę, która zechce przezwyciężyć cały spór.

Z drugiej strony, stworzenie jednego napędu czytającego oba rodzaje płyt mogłoby obniżyć koszty produkcji, a co za tym idzie, ceny rynkowe urządzeń. Możliwość używania obu płyt pod jednych dachem staniałaby znacząco – teraz wystarczyłoby do tego celu już tylko jedno urządzenie.

Zainteresowanie nową technologią wyraziło między innymi Hitachi, które próbuje zająć bezpieczną pozycję pomiędzy walczącymi obozami. Czyżby Sony i Microsoft stały się ofiarami własnej ofensywy?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

9 KOMENTARZE

  1. Od dawna mówiłem że firmy na różnych formatach tracą, jak mam kupić sobie Rom(Redad only memory) soniaka lub m$ to kupię NECA obsługującego oba formaty (nawet jeżeli gorzej czyta i droższy jest

  2. tylko problem jest taki, ze aktualne nagrywarki obsluguja:cd-r, cd-rw, dvd-r, dvd-rw, dvd+r, dvd+rw, dvd-ram . . . . za niedlugo bedzie taka ilosc „standardow” ze klient nie bedzie wiedzial co wybrac. ja do dzis nie rozrozniam hd-dvd i blu-raya. . . mam tylko nadzieje ze wygra jeden.

  3. jeden niestety nie może wygrać, za obydwa formatami poszła już duuuuża kasa, a nikt nie wyrzuca kasy w błoto (przynajmniej nie taką :), więc żaden z konkurentów nei powie ‚ehh no dobra robimy tamte’. . już za późno

  4. ludzie i tak wybiora dualne napedy, tak jak sie to stalo z +/-, potrwa to troche ale buale beda na topie, teraz juz nikt nie pamieta ze byly _osobne_ dwa formaty dvd i ze m$ wybral + (-? – nie pamietam) bo po co komu naped w ktorym nie przeczyta sie plytki od kumpla?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here