Internet do laptopa

Dzisiaj niemal nie wyobrażamy sobie życia bez dostępu do Internetu – to właśnie między innymi na portalach społecznościowych prowadzimy ożywione dyskusje ze znajomymi, wyszukiwarki internetowe traktujemy jako podstawowe źródło informacji, a mapy online zastąpiły papierowe odpowiedniki. Jak jednak sprawić, aby mieć dostęp do Internetu z dala od domu? Jakie są sposoby uzyskania dostępu do Internetu z poziomu naszego laptopa albo innego urządzenia mobilnego?

Przede wszystkim Wi-Fi w laptopie

Podstawowym sposobem połączenia każdego laptopa do Internetu jest siec Wi-Fi. Niezależnie od tego, czy mówimy tutaj o domowej sieci Wi-Fi-, do której mamy podłączone wszystkie urządzenia mobilne, jak nasz laptop, telefon, tablet, czy smartphone, czy sieci chociażby w naszym miejscu pracy, jest to najwygodniejszy sposób uzyskania dostępu do internetu – oprócz tego to również możliwość skorzystania z funkcjonalności innych urządzeń znajdujących się w zasięgu sieci, jak chociażby drukarki, skanery czy dyski sieciowe.

Co istotne w przypadku sieci Wi-Fi, niemal wszystkie nowe laptopy są standardowo wyposażone w kartę sieciową obsługującą sygnał Wi-Fi, coraz częściej nie tylko w szybkim standardzie „n”.

Hotspoty

Jeżeli jesteśmy już przy sieci Wi-Fi, to w niemal każdym zakątku świata znajdziemy ogólnodostępne sieci Wi-Fi. Są one dostępne nie tylko w barach, restauracjach i pubach, ale również w muzeach, galeriach czy w szczególnie atrakcyjnych częściach miast. Czasami co prawda wymagają wpisania hasła i założenia konta, jednak wiąże się to jedynie z kilkoma kliknięciami. Warto zwrócić uwagę na to, że o ile w Polsce tego typu sieci są w większości bezpłatne, o tyle w krajach np. Europy Zachodniej w dużej ilości miejsc dostęp do Internetu w taki sposób związany jest z opłatą kilku Euro płatną chociażby kartą kredytową.

Siec 3G/LTE

Kolejną z możliwości podłączenia laptopa do Internetu jst skorzystanie z dobrodziejstwa sieci komórkowej 3G/LTE – podstawowym ograniczeniem jest jednak przeważnie wielkość transferu i koszty operatorów telefonicznych. Musimy tutaj do rozróżnienia dwie sytuacje:

1. Laptop posiada wbudowany modem 3G/LTE – wtedy tylko wkładamy odpowiednią kartę sim do laptopa,
2. Laptop nie posiada wbudowanego modemu 3G/LTE

a) korzystamy z zewnętrznego modemu 3G/LTE (np. na port USB albo express card),
b) wykorzystujemy fabryczne miejsce na modem 3G/LTE w danym laptopie,
c) używamy telefonu jako punktu dostępowego udostępniając dostęp do sieci 3G/LTE za pośrednictwem Wi-Fi.
d) używamy modemu połączonego z routerem Wi-Fi (zasada działania jak w przypadku telefonu komórkowego).

Internet na kartę!

W związku z coraz częstszym wykorzystaniem sieci komórkowych jako jedynie dostępu do Internetu, a nie jako sieci umożliwiającej wykonywanie połączeń głosowych i wysyłanie wiadomości SMS, u każdego operatora komórkowego dostaniemy ofertę stricte na Internet – czy to w abonamencie, czy też jako Internet mobilny na kartę. Co jednak istotne, do wielu z takich ofert dostaniemy również odpowiedni modem USB, który pozwoli nam na korzystanie z dobrodziejstwa sieci 3G/LTE również na urządzeniach, które fabrycznie nie zostały wyposażone w taki modem.

Bezpłatny Internet mobilny?

Ciekawą alternatywą wobec ofert operatorów komórkowych jest możliwość skorzystania z bezpłatnego Internetu mobilnego oferowanego przez firmę Aero2. Dlaczego jest ona bezpłatna? Wynika to z umowy zawartej z państwem Polski, która daje firmie Aero2 możliwość korzystania z określonego pasma pod warunkiem świadczenia usług w dostępie do Internetu za darmo przez określony czas. Tak też do 21.12.2016 r. możemy korzystać bezpłatnie z transmisji danych pod warunkiem zakupu karty SIM tego operatora (20,-zł + 7,-zł przesyłka). Wadą takiego rozwiązania jest prędkość transmisji, która ograniczona jest do 512 kb/s i konieczność regularnego wpisywania kodów captcha do połączenia się z siecią. Z drugiej strony jest to oferta darmowa, która może sprawić, że będziemy mogli sprawdzić naszą pocztę e-mail w każdym zakątku Polski i to nie tylko na naszym laptopie, ale jakimkolwiek innym urządzeniu (wystarczy wyposażyć się chociażby w dodatkowy telefon komórkowy, włożyć do niego kartę AERO2 i przy jego pomocy udostępnić sygnał po sieci Wi-Fi – w ten sposób możemy podłączyć również naszego smartphone czy tableta). Pamiętajmy jednak o tym, że nie każde urządzenie będzie w stanie obsłużyć kartę SIM oferowaną przez AERO2 – sprawdźmy wcześniej przed zakupem jej kompatybilność, aby nie było rozczarowania.

Internet zawsze pod ręką!

Podsumowując, dostęp do Internetu możemy mieć niemal wszędzie. Wbrew pozorom nawet stałe korzystanie z dostępu poprzez sieć 3G/LTE nie musi być drogie, jeżeli tylko skorzystamy z atrakcyjnych planów taryfowych operatorów komórkowych walczących o nowego klienta bądź wykupimy atrakcyjny pakiet transferu danych. Pamiętajmy jednak o tym, że najlepszym rozwiązaniem zawsze jest sieć Wi-Fi w związku z przeważnie brakiem ograniczeń transferu w takiej sieci, a tym samym bezproblemową możliwością pobierania dużych plików. Wszystko zależy jednak od naszych konkretnych potrzeb i oczekiwań. To my sami musimy podjąć decyzję!

[Głosów:36    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here