Utrata cennych danych może być naprawdę bardzo bolesnym doświadczeniem, dlatego też pamiętać należy o systematycznym backupie. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jak sprawnie odzyskać dane z dysków przenośnych.

Co należy zrobić w przypadku utraty danych z dysków przenośnych?

W przypadku awarii przenośnego dysku twardego należy jak najszybciej wyłączyć komputer. Niestety każda operacja zapisu na dysku przenośnym może spowodować nadpisanie plików, które są dla nas bardzo ważne. Przenośny dysk należy jak najszybciej odłączyć w momencie spostrzeżenia nieobecności ważnych danych albo awarii systemu plików. Pamiętać należy przede wszystkim o tym, że nie można dopuścić do uruchomienia narzędzie Check Disk, które uruchamiane jest automatycznie w systemach Windows. Narzędzie Check Disk automatycznie próbuje naprawić dane na dysku przez co może dojść do ich nadpisania.

Skuteczne odzyskiwanie danych

Aby odzyskać cenne dane z dysku warto utworzyć kopie posektorową całego dysku przenośnego. Niestety w warunkach domowych jest to często utrudnione. Jeżeli doszło do bardzo poważnego uszkodzenia fizycznego nośnika magnetycznego w przenośnych dyskach HDD albo doszło do awarii głowicy utworzenie pełnej kopii posektorowej może zajmować nawet kilka dni. Na końcowy czas tworzenia kopii ma ogromny wpływ pojemność nośnika oraz stopień jego uszkodzenia. Kopie posektorowe to najprostszy sposób na zabezpieczenie oryginalnego nośnika przed niebezpiecznymi operacjami zapisu.

Próby odzyskiwania danych

Próbę odzyskiwania danych z dysków przenośnych najlepiej przeprowadzić na innym komputerze. Odzyskiwane dane należy przekopiować na inny dysk albo na partycję do której mamy pewność, że jest w 100% sprawna. Przy uszkodzeniach mechanicznych niezbędna jest oczywiście ingerencja wewnątrz dysku przenośnego. Naprawy mają oczywiście na celu uruchomienie części mechanicznej napędu. Profesjonalne firmy dokonują tego procesu w specjalnych pomieszczeniach z kontrolą nadciśnienia i wilgotności. Dzięki bezpyłowej komorze laminarnej stereoskopii i wielu innych profesjonalnych narzędzi istnieją duże szanse, że uda się przywrócić do życia nawet najbardziej zniszczony dysk przenośny. Jeżeli doszło do uszkodzeń elektronicznych to w pierwszej kolejności rekonstruowany jest moduł elektroniki zewnętrznej. W tym konkretnym przypadku odzyskiwanie danych w dużym skrócie polega na wykonaniu obrazu kopii binarnej i poskładaniu ich.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here