Wielu z naszych czytelników nie wyobraża sobie świata bez Mariana. Ba! Mario jest starszy ode mnie i jest dla mnie stałym elementem popkultury. Tak, popkultury! Ponieważ Marian już wiele lat temu (film fabularny) wyłamał się z ram gier wideo. A wszystko zaczęło się 25 lat temu*. Urodziny Mariana postanowiło uhonorować prestiżowa gazeta Le Monde, która na swojej internetowej witrynie umieściła wizualizację sprzedaży gier z wąsatym hydraulikiem. Największym hitem Nintendo był Super Mario Bros., który oficjalnie sprzedał się w 40 milionach egzemplarzy. Słowo „oficjalnie” jest tu bardzo na miejscu – ciekawe ile nielegalnych cartridge'ów z Mario sprzedało się z różnymi Pegasusami etc. Na drugim miejscu Super Mario World z 1992 roku, który znalazł 20 milionów fanów.

Ogólna sprzedaż gier Mario to około 240 milionów. Jesteśmy pod wrażeniem. A Marianowi życzymy kolejnych 25 lukratywnych lat. Wykresy z Le Monde znajdziecie TUTAJ. Warto jednocześnie przypomnieć, że Nintendo ogłosiło, iż w przyszłym miesiącu na Nintendo Wii pojawi się urodzinowa edycja gry Mario Bros.

Swoją drogą to ciekawe… zachodnie gazety pokroju Le Monde zauważają wpływ japońskiej platformówki na branżę elektronicznej rozrywki, a w Polsce zdychające gazety z nadęciem rozprawiają o „sztuce i grach wideo”.

*Chodzi o premierę gry Super Mario Bros

[Głosów:0    Średnia:0/5]

9 KOMENTARZE

  1. Z uporem maniaka bede powtarzał jak na kazdym serwisie, gdzie widze ten bubel:Mario nie konczy teraz 25 lat! To gra – Super Mario Bros na Famicom wyszła 25 lat temu. Mario pojawiał się już wcześniej w kilku grach przez ok 4 lata!

  2. no fakt najpierw był przecież na konsolach Atari. No ale na X stronach o urodzinach to się człowiek sugeruje :DNo masz po kropce 🙂 addenum 😛 Dzięx 🙂

  3. Myślałem, ze mówisz o samej postaci Mariana na Atari był w Donkey Kongu

    W Donkey Kong nie było Mario. W tej grze, postać ta nazywała się Jumpman.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here