Laptopy to urządzenia, które z racji swojej charakterystyki narażone są na uszkodzenia. Częste przenoszenie sprzętu z miejsca na miejsce nie sprzyja ich żywotności. Awarie dotyczą najczęściej obudowy, która chroni wszystkie komponenty.

Budowa

Obudowa do laptopa ma dość złożoną konstrukcję, w przeciwieństwie do komputerów stacjonarnych. W jej skład wchodzą: ramka matrycy, klapa, dolna część z palmresetem (zwana kadłubkiem) oraz zaślepki. Spójną częścią obudowy są prowadnice oraz zawiasy. To właśnie dzięki nim użytkownik może swobodnie otwierać oraz zamykać laptopa. Urządzenia, które służą do codziennego użytku są wyposażone w obudowy wykonane z plastiku. Na rynku dostępne są również modele „do zadań specjalnych”. W takim sprzęcie obudowa do laptopa wykonana jest z aluminium lub metalu.

Różnice w budowie

Każdy model laptopa ma swoją własną obudowę. Oznacza to, że poszczególne komputery różnią się w zależności od producenta. Bywa również i tak, że te same modele posiadają inne obudowy – odmienności dotyczą najczęściej układu portów USB, gniazd na słuchawki oraz gniazdek zasilających. Czasami też zastosowane są inne zawiasy lub dodane pewne udogodnienia, np. regulacja głośności, czy klawisze skrótowe, które ułatwiają korzystanie z komputera.

Obudowa do laptopa może być mniej lub bardziej wytrzymała – wszystko zależy od tego, jakie oszczędności w materiałach poczynił producent. Jeżeli komputer ma dość dobre komponenty, a nie był zbyt drogi, możemy się spodziewać, że cięcie kosztów produkcji dotyczyło właśnie obudowy.

Problemy z zawiasami

Najczęściej pojawiającym się problemem jest uszkodzenie zawiasów. To one są intensywnie eksploatowane, zwłaszcza gdy jesteśmy zmuszeni do wielokrotnego przenoszenia sprzętu w ciągu dnia, np. na uczelni lub podczas szkoleń. To z kolei powoduje duże naprężenia skutkujące poluzowaniem się zawiasów, pęknięciem obudowy w ich rejonie lub ich wyłamaniem. Zawiasy mogą zostać naruszone także w inny sposób, np. kiedy uderzymy w matrycę lub komputer spadnie na podłogę. Niemal za każdym razem, kiedy zawiasy zaczynają odmawiać posłuszeństwa dochodzi do uszkodzenia mocowań w obudowie. W zależności od modelu i wytrzymałości tych elementów, w niektórych komputerach psują się części montowane w górnej klapie (matryca) lub w podstawie komputera.

Co zrobić?

Niektóre uszkodzenia wymagają korekty obudowy – w takim wypadku należy wymienić nie tylko zawiasy, ale zregenerować także obudowę do laptopa. Nie da się jednak ukryć, że tak posklejana obudowa nie będzie już wyglądać estetycznie. Warto więc wymienić calą obudowę, np. na taką ze strony: https://parts-store.pl/pol_m_Czesci-do-laptopow_Obudowy-do-laptopa-294.html.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here