24 letni mieszkaniec Kalifornii Kifah Maswadi został skazany na rok i trzy miesiące pozbawienia wolności za piractwo komputerowe. Sąd wymierzył mu tak wysoką karę za sprzedaż konsol z preinstalowanymi pirackimi grami. Chodzi o klony konsol Nintendo/Famicom o nazwie Power Player Super Joy III zawierające takie hity jak: Mario Bros., Contra, Dig Dug, Bomberman, Karateka (występujący na „piracie” jako…Tekken). Koncern Nintendo od dawna walczy z tym procederem. Ostatnim sukcesem w walce z piratami jest właśnie skazanie Kifaha Maswadiego, który sprzedawał sprzęt poprzez swoją stronę internetową. Oprócz ponad roku pozbawienia wolności Maswadi, który według sądu w niecałe 24 miesiące zarobił na nielegalnej działalności około 390 tysięcy dolarów otrzymał także nakaz uiszczenia grzywny w wysokości 415 tysięcy i 900 dolarów.

Wyrok na Maswadiego to najnowszy choć nie jedyny spektakularny sukces Amerykanów w walce z terro… pardon z piractwem. Wiosną 2005 roku dystrybutor konsol firma NrTrade została zmuszona przez władze do zaprzestania nielegalnej dystrybucji. Kilka miesięcy później w grudniowym, gorącym sezonie zakupowym lotna brygada FBI spacyfikowała dwa sklepiki oraz ich magazyny w Centrum handlowym „Mall of America” gdzie skonfiskowano około 2000 sztuk Super Joy III. W tym samym roku czterdziestu agentów FBI aresztowało w New Jersey… czterech Azjatów, którzy pracowali jak to określiły amerykańskie organy ścigania dla „Międzynarodowego Kręgu Piratów”. W nalocie skonfiskowano ponad 60 tysięcy Super Joyów. W tym samym czasie klony Nintendo są nadal produkowane w Chinach przez takie firmy jak Eittek. Oczywiście przez nikogo nie niepokojone. No, ale duża fabryka ulokowana w Gunghzu to cel nieco większy niż dwie sklepowe budki w Miami. Eittek rozszerzył ostatnio działalność. Na oficjalnej witrynie firmy możemy znaleźć elegancką konsolę WiNi (aż 10 gier sportowych do wyboru) oraz MiWi (gry sportowe i 16 innych). Miłośnicy zabawy na świeżym powietrzu znajdą przenośną konsolę GameKing. W ofercie Eitteka znajdziemy też telefony w kształcie puszki Coca Coli – oczywiście wyglądające w 100% jak oryginał.
Jak widać interes się kręci.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

7 KOMENTARZE

  1. To teraz mamy kolejny przykład głupoty amerykanów, jak można w dzisiejszych czasach kupić podróbę NES’a ? I jak można być tak bezdennie głupim by za sprzedaż takiego szmelcu trafić na 15 miesięcy do pierdla?

    • ja słyszałem o Amerykaninu, który dostal 27 lat więzienia, takze za piractwo, – to dopiero cos w porownaniu do tego wyroku

      „amerykaninu”. Za to się powinieneś mieć przymusowe doszkolenie z języka polskiego.

  2. Spokojnie, gooralesko. Każdy może się pomylić :/Power Player Super Joy III- chwytliwa nazwa, nie ma co. To ja już wolałbym zainwestować w najnowsze Vii, teraz to takie modne jest xD

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here