Co wpływa na dokładność zegarka elektronicznego?

0
1856

Współcześnie ciężko jest nam wyobrazić sobie świat bez ciągłego użytkowania technologii. W końcu w ciągu ostatnich trzydziestu lat postępy były tak szybkie, że trudno jest śledzić rozwój wydarzeń. Najnowsze rozwiązania i wynalazki nie tylko ułatwiają nam codziennie funkcjonowanie, ale również wpływają na podniesienie standardu życia i szybszego dostępu do wiedzy czy informacji. W ostatnim czasie obserwujemy rosnący wzrost popularności inteligentnymi zegarkami. Świetnie sprawdzają się one jako zegarki elektroniczne młodzieżowe.

Dokładność zegarków elektronicznych

Zegarki cyfrowe są bardzo dokładne. Standardowy zegarek elektroniczny młodzieżowy cyfrowy ma maksymalną zmienność plus lub minus 15 do 30 sekund na miesiąc. W praktyce jednak często działa z mniejszą zmiennością. Pod względem dokładności zegarki cyfrowe są zatem bardzo niezawodne. Istnieją jednak czynniki wpływające na dokładność zegarków cyfrowych, co jest przyczyną potencjalnej zmienności od 15 do 30 sekund na miesiąc.

Czynniki wpływające na dokładność zegarka cyfrowego

Nowoczesne zegarki elektroniczne młodzieżowe są napędzane mechanizmem kwarcowym. Innymi słowy, utrzymują czas za pomocą małego kawałka kryształu kwarcu, który wibruje z szybkością 32 768 razy na sekundę. Zegarek cyfrowy mierzy te wibracje i dodaje 1 sekundę na każde 32 768 drgań. Chociaż jest to bardzo dokładny sposób utrzymywania czasu, wszystko, co może zmieniać wibracje kryształu kwarcu, będzie zatem zmieniać czas na zegarku. Na szczęście wibracje kryształu kwarcu są bardzo stabilne, więc każda zmiana będzie niewielka.

Temperatura

Wraz ze wzrostem temperatury kryształ kwarcu w zegarku cyfrowym będzie miał nieco więcej energii i wibruje nieco szybciej, co oznacza, że ​​czas na zegarku cyfrowym będzie odrobinę przyspieszał niż zwykle. Nie trzeba tu jednak zbytnio martwić. Wraz ze spadkiem temperatury kryształ kwarcu w zegarku cyfrowym będzie miał nieco mniej energii i będzie wibrował nieco wolniej, co spowoduje, że zegarek cyfrowy będzie działał nieco wolniej niż zwykle.

Ciśnienie powietrza

Wraz ze wzrostem ciśnienia powietrza wibracje kryształu kwarcu są nieco hamowane i będą wibrować nieco wolniej. Czas na zegarku elektronicznym młodzieżowym będzie zatem przebiegał nieco wolniej niż zwykle. Spadek ciśnienia powietrza spowoduje, że kryształ kwarcu wibruje nieco szybciej, dlatego Twój zegarek cyfrowy będzie działał nieco szybciej niż zwykle.

Aby mieć pewność, że otrzymujesz zegarek o przyzwoitej jakości, zawsze lepiej jest upewnić się, że kupiony zegarek cyfrowy ma ruch japoński lub szwajcarski.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here