Naukowcy uniwersytetu w Waszyngtonie pracują nad prototypem soczewki kontaktowej zawierającej układ elektroniczny oraz matrycę z diod typu LED. Soczewka działać ma identycznie jak szkła kontaktowe z tą różnicą, że umożliwia nałożenie generowanego komputerowo obrazu na ten widzialny przez oko.

Zbudowanie takiej soczewki było wyzwaniem dla inżynierów, gdyż konieczne było zastosowanie materiałów w pełni bezpiecznych dla ciała ludzkiego. Materiały pochodzenia organicznego są tutaj połączone z obwodami zbudowanymi z nadzwyczaj cienkiego metalu o grubości tylko kilku nanometrów (tyle co jedna tysięczna grubości ludzkiego włosa). Oprócz tego układu, urządzenie zawiera diody emitujące światło o rozmiarze jednej trzeciej milimetra. Mimo że nie ma jeszcze działającego prototypu, badania te mogą otworzyć drogę do wielu rewolucyjnych zastosowań.

Jeśli chcecie zapoznać się z informacjami i zobaczyć jak wygląda owo urządzenie podążajcie za tym linkiem

. Jest to świetna wiadomość również dla nas, graczy. W sieci pojawiły się opinie i przewidywania odnośnie możliwości jakie stworzy to dla przemysłu gier wideo. Pomyślmy o wyświetlaniu pewnych informacji bezpośrednio na oku, interfejs, dodatkowe dane podczas rozgrywki w nasze ulubione shootery online i offline. Brzmi zachęcająco ? A może dyskretne surfowanie po sieci za pośrednictwem takiego cacka ?

Niestety, na działające urządzenie dostępne dla zwykłych śmiertelników przyjdzie nam jeszcze poczekać. Ale przynajmniej mamy na co !

[Głosów:0    Średnia:0/5]

9 KOMENTARZE

  1. hmmm. . . a jak to jest z akomodacją oka? bo z autopsji wiem, że nie da się ustawić ostrości widzenia na parę cm od oka więc jak z ostrością widzenia czegoś na powierzchni oka?

  2. obcy, no patrz, pewnie na to nie wpadli :)Mnie bardziej od tej technologii interesuje rozwój elektronicznego oka. Na razie istnieje działający prototyp (zamontowany w człowieku). Niestety oferuje rozdzielczość 16pixeli (4×4), ale od czegoś trzeba przecież zacząć?

  3. @obcy – samego układu ponoć nie widac na powierzchni oka, tzn nie przeszkadza on w patrzeniu, komuś kto go nosi. A jeśli chodzi o wyświetlanie obrazu przez diody – to na razie oferuje bardzo niską rozdzielczość, z czasem będzie lepsza – ale na to trzeba czasu. Poza tym – ciężko spytać króliki o to czy dobrze widziały wyświetlany obraz ;)Sądze że dadzą rade żeby było wszystko widoczne. Nawet oferują możliwosc łączenia tego wynalazku z korygującymi soczewkami.

  4. hmmm. . . a jak to jest z akomodacją oka? bo z autopsji wiem, że nie da się ustawić ostrości widzenia na parę cm od oka więc jak z ostrością widzenia czegoś na powierzchni oka?

    Pewnie tak samo jak w samolotowo-hełmowych HUD’ach, choć to zupełnie inna technologia. Ustawiając obraz tak, że pojawia się dalej niż wynikałoby to z odległości szybki od oka. Przynajmniej z tego co ja wiem właśnie tak się to robi – prosta optyka. (odezwał się koleś co miał zawsze dwóję z fizyki xD)

  5. przydaloby misie takie cos na dzisiejsze kolokwium :Pno i zeby jeszcze komunikowalo sie bezprzewodowo z jakims kompem wielkosci palmtopa z gps i idziemy droga i wiemy gdzie jestesmy rozpoznajemy miejsca etc – fajna rzecz :)no i jeszcze zeby dalo sie sterowac tym za pomoca mysli 🙂 ale ale. . . ponoc juz komus sie udalo sterowac robotem za pomoca mysli? poprawcie mnie jesli sie myle

  6. Wyobrażacie sobie jak może się przez to zmienić postrzeganie świata? Oglądanie świata ze stale aktywnym HUD’em. Gdy próbujemy gdzieś trafić przed oczami stale widzimy znaki znaki wskazujące drogę. W samochodzie możemy skoncentrować się się tylko na patrzeniu przez szybę i prowadzeniu bo nasz interfejs wzrokowy byłby podłączony do systemów samochodu. HUD podawałby szybkość aktualną i optymalną dla danego odcinka drogi. Przed oczami rysowałby się optymalny tor pokonania zakrętu. Do tego GPS i ostrzeżenia robotach drogowych i innych utrudnieniach w ruchu. Stały dostęp przez bezprzewodowe łącze do internetu. Możliwość czytani książki nie niosąc jej ze sobą. Wpływ na społeczeństwo trudny do ocenienia. Pojawienie się ludzi, którymi na ulicy nie ma w zasadzie żadnego kontaktu bo ciągle są w sieci. Wypadki powodowane przez takich. Upgrady do systemów samochodowych dostarczające informacji o patrolach samochodowych albo modyfikujące optymalne tory przejazdu tak by pokonywać trasę jak samochód wyścigowy. Prawo nie nadążające za tą technologią i nie mogące dojść czy pozwolić na jej stosowanie. A potencjalnych zastosowań jest jeszcze więcej. Specjalne programy do gotowania, naprawy silników ( podświetlające przed naszymi oczami elementy, którymi powinniśmy się teraz zająć albo pozwalające porównać element, który właśnie wymontowaliśmy z obrazem części sprawnej co pozwoli sprawdzić czy nasza część jest sprawna ). Dziś to wszystko jeszcze nie możliwe bo technologia jest w powijakach, ale będzie się rozwijać. Nie widzę przeciwwskazań by takie i wiele więcej rozwiązań się pojawiło. I trochę to i trochę ciekawe.

  7. Strach pomyśleć co będzie za 40 lat ? Zapewne już będzie założona kolonia na Marsie i baza kosmiczna na księżycu. Jedno co mnie przeraża to, wojny i ataki terrorystyczne. Obyśmy żyli w zgodzie i pokoju. Amen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here