Co robi marionetkowy prezydent Iranu Mahmud Ahmedineżad w przerwach między irytowaniem Stanów Zjednoczonych, a publicznymi deklaracjami o „starciu Izraela z powierzchni ziemi”? Pewnie gra w rodzime gry wideo. Na trwających właśnie targach GameScom w Kolonii pojawili się także Irańczycy, a raczej przedstawiciel Iran National Foundation of Computer Games reprezentujący „perskich deweloperów”. Bardzo ciekawy wywiad z panem Amirem Tarbyatjoui przeprowadził z Kolonii dziennikarz BBC. Materiał obejrzycie sobie pod tym adresem. Możemy dowiedzieć się z niego wielu ciekawych rzeczy. Ot choćby takiej, że Fifę i Call of Duty można kupić na tamtejszym rynku (dosłownie na rynku) za równowartość pół dolara. A jakie gry proponują światu perscy deweloperzy? Platformówkę podobną do hmm… no cóż Prince of Persia, symulator czołgu (podczas konfliktu Irańsko-Irackiego) przygodówkę opowiadającą historię dziewczyny o imieniu Sara, która przeżywa różne perypetie w burzliwych czasach początku rewolucji islamskiej oraz grę roleplaying mocno osadzoną w uniwersum rodem z perskiej mitologii – „Age of Pahlevans”.

.

Te wszystkie tytuły są dostępne (lub będą w najbliższym czasie) na europejskich rynkach. Ciekawe czy ktoś wyda te gry w Polsce? Warto wspomnieć przy okazji, że w ubiegłym roku Iran zgłosił akces do ESRB (Electronic Software Ratings Board) i zamierza wystawić swoje produkty na przyszłorocznych E3.

Wywiad możecie obejrzeć pod tym adresem. Muszę przyznać, że fragmenty z gier, którymi okraszono rozmowę z panem Tarbyatjoui wzbudziły moją ciekawość.

Poniżej dwa materiały wideo z Age of Pahlevans.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

6 KOMENTARZE

  1. Zagrałbyś w te produkcje?

    Nie bo wyglądają fatalnie a po kilku minutach mija ci fascynacja, że akurat w Iranie powstało. Oczywiście dla ćwierćinteligentów zachwycających się Braidem i grami Indy będzie to snobistyczny zachwyt piać jak kogut nad takim badziewiem.

  2. nie no, ten drugi filmik jest dosyc czaderski =D a ten pierwszy? hmm. . . wyglada mi na pare sekund jakiegos mocno wypoconego renderu. . . a co do pirncea:princemegahit !=D

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here