Historii można uczyć się na wiele sposobów. Są książki, filmy, kanał telewizyjny History. Ewentualnie coś z Discovery o ile akurat nie pokazują historii o duchach, UFO i tak dalej. Są też gry komputerowe. I właśnie tym ostatnim medium postanowił zainteresować się Jens Stober, student Uniwersytetu w Karlsruhe. Młody Jens postanowił stworzyć grę zatytułowaną 1378(km). O co chodzi? O pas tak zwanej „ziemi niczyjej” lub jak kto woli „Pas Śmierci” oddzielający RFN od NRD. Nietrudno zgadnąć, że w grze, która przeniesie nas do 1978 roku będziemy mogli wcielić się w uciekiniera… lub strażnika na wieżyczce. Rola uciekającego z komunistycznego „raju” na zachód jest oczywista – musi uniknąć śmierci lub schwytania. Jako strażnik będziemy polować na wirtualnych NRDowców niczym myśliwy z ambony.

Jak głosi FAQ gry – podczas hmm… „zabawy” jeśli trzy razy postrzelimy (zabijemy?) uciekiniera w „magiczny sposób” nasz strażnik przenosi się do roku 2000, gdzie czeka go proces.

Twórca gry, Jens Stober o swojej grze mówi, że chce dzięki niej obudzić w młodym pokoleniu zainteresowanie najnowszą historią Niemiec.

Patrolowany przez 28 lat pas ziemi między Wschodem, a Zachodem pochłonął ponad tysiąc ofiar co skwapliwie zaznaczono w trailerze tej produkcji, który możecie obejrzeć poniżej. Zapowiedź wydania 1378(km) w dodatku 3 października (w święto Zjednoczenia Niemiec) wywołało furię u dyrektora instytucji Berlin Wall Memorial, pana Axla Klausmeiera. Klausmeier nazwał grę Stobera niesmaczną, obrażającą rodziny i bliskich ofiar. Podważa też edukacyjne walory tej produkcji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

2 KOMENTARZE

    • E i co w tym zdrożnego?

      To może jeszcze jakiś polski odpowiednik edukacyjny? Na przykład zręcznościówka Ścieżka zdrowia tam wcielimy się albo w ZOMOWca i będziemy musieli rytmicznie jak w Guitar Hero klepać pałą opozycjonistów, albo jako opozycjonista będziemy robić QTE omijając pały. Co ty glorian na to? To też będzie edukacyjne i nie będzie w tym nic zdrożnego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here