iPhone 6 czy iPhone 5 – który model wybrać? Analizujemy ich wady i zalety

iPhone 6 to następca „piątki”. Wyróżnia się doskonałym wykonaniem i ciekawym designem. W stosunku do poprzednika iPhone 6 jest nowszy i zarazem droższy. Czy zmiany w kolejnym modelu zasługują na uwagę? Dowiedz się, który z modeli warto wybrać.

Wygląd zewnętrzny i parametry fizyczne

Zarówno iPhone 5, jak i 6 to konstrukcje jednobryłowe wyposażone w kartę nanoSIM, bez możliwości obsługi dwóch numerów telefonu. Podstawową różnicę w konstrukcji stanowi wielkość: nowszy model jest o prawie 10 mm wyższy i szerszy, a także o 5 mm grubszy. Bardziej zaawansowana konstrukcja przekłada się również na wagę, większą o kilka gramów w przypadku iPhone 6. Większy telefon oznacza również pokaźniejszy wyświetlacz, a to cecha ceniona przez amatorów multimediów. W „szóstce” dodano aż 0,7 cala oraz zastosowano nieco wyższą rozdzielczość – 750 x 1334 px. Większa objętość wyświetlacza to duży atut dla tych użytkowników, którzy lubią obsługiwać urządzenie jedną ręką.

System i pamięć

iPhone 6 i iPhone 5 wyposażone są w procesor dual-core – z tym, że nowsza wersja smartfona obsługiwana jest przez Apple 8 64 bit, a w „piątce” wciąż jeszcze funkcjonuje Apple 6. Oba modele natomiast nie różnią się pod względem wyposażenia w pamięć wewnętrzną, która w jednym i drugim smartfonie wynosi 10 MB. W urządzeniach nie przewidziano również dodatkowej karty pamięci.

Multimedia

Najważniejszym elementem wyposażenia w tej kategorii jest oczywiście aparat fotograficzny. Poza lekko wystającym obiektywem, który jest bardziej narażony na zniszczenie, oba modele zaspokoją oczekiwania amatorów robienia zdjęć. iPhone 6 jest nieco lepszy od konkurenta, ponieważ obok podobnej rozdzielczości 8 Mpx oferuje lepszy flesz Dual LED, a dodatkowo jest jeszcze wyposażony w aparat przedni 1,3 Mpx z możliwością wykonywania zdjęć seryjnych. W iPhone 6 przewidziano też takie funkcje, jak panorama, cyfrowa stabilizacja obrazu, touch fokus i burst.

Łącza i zasilanie

Dla wielu użytkowników duże znaczenie ma obsługiwany standard internetu, który różni się w obu smartfonach. „Szóstkę” wyposażono już w LTE 4, podczas gdy jego poprzednik pracuje na LTE 3.

iPhone 6 nie został wyposażony w wymienny akumulator, jednak zasilanie wbudowanego modułu pozwala na dłuższą pracę urządzenia. W przypadku czuwania jest to około 250 h (o 25 godzin więcej niż iPhone 5), w przypadku odtwarzania muzyki 50 godzin (o 10 więcej), a w przypadku rozmów – 840 min. (o 360 min. więcej).

Plusy i minusy iPhone 5 oraz iPhone 6

Do podstawowych wad, jakie użytkownicy zarzucają obu modelom, zalicza się brak odporności na wodę, wystający obiektyw aparatu, niewielkie zmiany nowszego modelu w stosunku do poprzednika, a także niewymienną baterię i brak możliwości włożenia dodatkowej karty SIM. Zwolennicy muzyki narzekają też na jakość słuchawek, które są zbyt słabe w stosunku do wysokiej ceny urządzenia. Główne zalety iPhonów to dobry aparat fotograficzny, prosty, przejrzysty interfejs i intuicyjna obsługa oraz LTE korzystnie wpływające na prędkość i płynność przesyłu danych.

iPhone 6 w stosunku do „piątki” ma większy wyświetlacz, dłuższą żywotność baterii i dodatkowy aparat fotograficzny, co znacznie poprawia funkcjonalność urządzenia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here