Jaki monitor do gier

Rynek gier komputerowych każdego roku rozwija się, dlatego ich miłośnicy wciąż zaskakiwani są coraz to lepszą grafiką i możliwościami. Aby móc uruchomić takie gry na swoim komputerze musimy dysponować świetną kartą graficzną oraz nowoczesnym procesorem. To jednak nie wszystko – niezwykle ważnym elementem jest również monitor. Czym kierować się przy jego wyborze?

Polecane monitory do gier

NAJLEPSZY WYBÓR DO 500 PLN

LG 22M37A

Samsung S22E390HS

BenQ GL2250HM

NAJLEPSZY WYBÓR DO 1000 PLN

Samsung T24E390EW

BenQ GL2460HM

Asus VX248H

NAJLEPSZY WYBÓR DO 1500 PLN

BenQ XL2411Z

Samsung S27D590CS Curved

Dell UltraSharp U2515H

Jaka matryca w monitorze do gier?

Wyróżniamy dwa najpopularniejsze rodzaje matrycy:

 • TN – mamy tu do czynienia z niskim czasem reakcji, co bardzo przydaje się szczególnie w przypadku gier FPP. Matryce TN są stale udoskonalane, dzięki czemu charakteryzują się coraz to lepszym odwzorowaniem kolorów, a także szerszymi kątami widzenia, są również tańsze niż monitory IPS.
 • IPS – tego rodzaju matryce dają nam wysokiej jakości obraz, który idealnie odwzorowuje kolory, również posiada szerokie kąty widzenia. Gracze jednak narzekają w ich przypadku na niższy czas reakcji, choć istnieją także bardziej zaawansowane modele, które nie posiadają tego problemu.

Jaki czas reakcji w monitorach gamingowych?

Zależny jest on  od matrycy, dlatego większą popularnością cieszą się modele TN, jest to bardzo istotny parametr dla graczy komputerowych. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli, które posiadają zoptymalizowany czas reakcji, dzięki czemu idealnie nadają się do grania. Należy wiedzieć, że im krótszy czas reakcji, tym lepiej, a wartość nie powinna przekraczać 5 ms.

Odświeżanie w growych monitorach

To kolejny istotny parametr. Jeśli chodzi o monitory przeznaczone dla graczy posiadają one odświeżanie na poziomie 120 Hz, co pozwala uzyskać w pełni płynny, dobrej jakości obraz. Jeśli nie włączymy trybu 3D możemy uzyskać wyświetlanie obrazu z szybkością nawet 120 klatek na sekundę, z trybem 3D poziom ten zmniejsza się do 60 klatek na sekundę.

Rozdzielczość oraz przekątna ekranu monitora gamingowego

Są to bardzo ważne parametry, jeśli zamierzamy używać monitora głównie do gier komputerowych:

 • By gra mogła działać płynnie przy wysokich rozdzielczościach dobrze jest zakupić lepszą kartę graficzną.
 • Jeśli posiadamy nieco słabszy sprzęt będziemy zmuszeni do obniżenia rozdzielczości.
 • W przypadku, gdy nie możemy pozwolić sobie na lepszą kartę graficzną należy dobrze przemyśleć zakup monitora o wysokiej rozdzielczości, ponieważ nie będziemy w stanie w pełni wykorzystać jego możliwości.
 • Dla graczy komputerowych minimalną rozdzielczością jest 1920 x 1080 pikseli.
Czym jest Input Lag w monitorze do gier?

To opóźnienie, które wynika z czasu przesyłu sygnału z karty graficznej do monitora, jest to bardzo ważny parametr dla raczy komputerowych, im niższy czas tym lepiej, ciężko jednak znaleźć monitor, w którym byłby określony ten parametr, więc warto zajrzeć na fora internetowe czy porozmawiać ze sprzedawcą.

Co jeszcze powinien posiadać profesjonalny monitor do gier?

Musimy pamiętać, by monitor charakteryzował się również:

 • wysoką jasnością,
 • wysokim kontrastem,
 • szerokimi kątami widzenia.

A może kilka gamingowych monitorów?

Wielu graczy komputerowych decyduje się za zakup kilku monitorów i obraz jest na wszystkich wyświetlany. Dzięki temu zyskujemy o wiele większy obszar, a co za tym idzie – większe pole widzenia niż przy jednym monitorze. Tutaj jednak przy tym rozwiązaniu należy upewnić się czy nasza karta graficzna posiada możliwość obsługi kilku monitorów jednocześnie oraz czy posiada właściwą ilość wyjść.

Ile musimy wydać na dobry monitor do gier?

Jeśli zależy nam na niewielkim monitorze: od 21 do 24 cali, z matrycą TN, rozdzielczością Full HD oraz prawidłowym czasem reakcji musimy wydać około 500 złotych. W przypadku, gdy nasz budżet jest nieco większy możemy zainwestować w większy monitor, posiadający matrycę IPS lub TN z bardzo dobrymi parametrami, zapłacimy za niego około 800 złotych.

Monitor to nie wszystko

Aby z przyjemnością móc oddawać się przyjemności grania musimy mieć nie tylko solidny monitor, ale także komputer złożony z odpowiednich podzespołów:

 • Jeśli mamy zamiar montować komputer do gier musimy zainwestować w procesor, który posiada dużą moc obliczeniową, dzięki temu karta graficzna będzie odpowiednio wydajna, a także będziemy mogli korzystać z najnowszych wersji gier. Obecnie największą popularnością cieszą się czterordzeniowe procesory Intel Core, które zapewniają nam spory komfort podczas grania.
 • Pamięć RAM – dzięki niej mamy możliwość bardziej komfortowej gry oraz pracy. Obecnie stosowane są najczęściej pamięci RAM w standardzie DDR3 DIMM, procesory mają różne kontrolery RAM, które mogą być dwukanałowe, trzykanałowe lub czterokanałowe, dlatego pamięci RAM sprzedawane są zazwyczaj w zestawach po 2, 3 lub 4 moduły RAM.
 • Karta graficzna – jeden z ważniejszych podzespołów, jeśli chodzi o miłośników gier komputerowych. Poziom detali graficznych oraz płynność animacji, z którymi mamy do czynienia w grach zależne są od karty graficznej – by uzyskać wysoki komfort podczas grania musimy zdecydować się na nowoczesną kartę graficzną, posiadającą też bardziej złożoną architekturę wewnętrzną.
 • Jeśli mamy już złożony idealny komputer warto pomyśleć o takich elementach jak: głośniki, klawiatura oraz myszka.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here