Jaki telewizor wybrać

Posiadanie telewizora stało się powszechne, co więcej – w wielu domach znajdziemy już nie jeden, a dwa lub trzy telewizory. Często dzieci lub rodzice w sypialni chcą mieć możliwość oglądania telewizji w prywatnym pomieszczeniu i decydują się na mniejsze, praktyczne telewizory, oczywiście płaskie, które całkowicie już wyparły z rynku telewizory kineskopowe. Jak zatem wybrać odpowiedni, niewielkich rozmiarów, płaski telewizor?

Polecane telewizory

NAJLEPSZY WYBÓR DO 1000 PLN

Philips 32PHH4100/88

LG 32LF510U

Samsung UE32J4100

NAJLEPSZY WYBÓR DO 1500 PLN

LG 43LF510V

Philips 40PFH4100/88

NAJLEPSZY WYBÓR DO 2000 PLN

Samsung UE48J5100

Sony KDL-40W705C

LG 49LF510V

NAJLEPSZY WYBÓR DO 2500 PLN

Samsung UE48J6200

Philips 49PUH4900/88

Panasonic TX-50CS520E

NAJLEPSZY WYBÓR DO 3000 PLN

Samsung UE50H6400

LG 50LF652V

Panasonic TX-55C320E

NAJLEPSZY WYBÓR DO 4000 PLN

Philips 55PUH6400/88

Samsung UE55JU6000

Sony KDL-50W809C

NAJLEPSZY WYBÓR DO 5000 PLN

Samsung UE55JU6740 Curved

Sony KD-49X8309C

Sony KDL-55W809C

Jaki rodzaj telewizora wybrać?

Wśród płaskich telewizorów wyróżniamy:

  • Telewizory LCD – ekran składa się z pikseli, które mają kształt kwadratów lub prostokątów. Nie emitują one własnego światła oraz niezbędne jest podświetlenie. Za ekranem znajdują się lampy świecące światłem niemal białym na płaską, wielowarstwową strukturę, która składa się ze specjalistycznych filtrów, ciekłych kryształów, a także kolorowej mozaiki. Tutaj mamy do czynienia z następującym procesem: filtry odpowiednio przygotowują światło, które musi przejść przez kolorową mozaikę, a następnie natrafia na ciekły kryształ, by dać możliwość zmiany jasności każdego z pikseli, by otrzymać pożądany obraz.
  • Telewizory plazmowe – swój debiut miały już w latach 90-tych ubiegłego wieku, tutaj mamy do czynienia z emitowaniem własnego światła. Telewizory plazmowe działają na zasadzie miniaturowych fluorescencyjnych lamp, które świecą w 3 podstawowych kolorach RGB, co wywołuje zjawisko nazwane „plazmą”. Niestety często możemy tu spotkać się z powstającymi na ekranie wypaleniami, z którymi nic już nie możemy zrobić. Nastąpiła oczywiście walka z tym zjawiskiem poprzez delikatne, niewidzialne dla człowieka przesuwanie obrazu.
  • Telewizory LED – tutaj ekran jest podświetlany dzięki półprzewodnikowym diodom elektroluminescencyjnym, dzięki czemu otrzymujemy bardzo wyraźny obraz, a także świetne odwzorowanie barw, co daje niezwykle realistyczny efekt. Możemy także spodziewać się wysokiej stabilności obrazu. Niektóre modele telewizorów LED są niezwykle lekkie oraz cienkie, należy oczekiwać również w tym przypadku mniejszego zużycia energii elektrycznej, a także lepszej trwałości sprzętu.
  • Telewizory 3D – Bez względu na rodzaj wykorzystanej technologii wszystkie telewizory trójwymiarowe posiadają wspólną zasadę: każde oko odbiera inny obraz, natomiast mózg porównuje je oraz łączy w całość. Sposób odbierania, który jest najprostszy i najbardziej popularny to okulary, gdzie szkła pełnią rolę filtra.

Jaki rozmiar ekranu telewizora?

Możliwości, jakie daje nam współczesny sprzęt są niezwykle zaawansowane, także w kwestii rozmiaru ekranów. W momencie jednak, gdy planujemy zakup niedużego telewizora powinniśmy skupić się na sprzęcie do około 30 cali.

Wielkość ekranu z pewnością określa komfort podczas oglądania telewizji, dlatego dobrze jest dobrać rozmiar do powierzchni pokoju, w którym będzie się on znajdował. Ponadto należy również zwrócić uwagę na odległości, które określają dopuszczalne odległości oglądania telewizji i można je w bardzo prosty sposób wyliczyć: stawiamy przecinek pomiędzy dwoma cyframi, które określają wielkość ekranu w calach, na przykład mając telewizor 40 cali powinniśmy znajdować się w odległości 4,0 metra od niego. Inna odległość może spowodować zmęczenie, ból głowy i problemy ze wzrokiem.

Rozdzielczość matrycy w telewizorze ma znaczenie?

Określa ona liczbę pikseli obrazu, które wyświetla ekran telewizora. Pierwsza z nich mówi o ilości pikseli w pionie, druga – w poziomie. Jeśli zatem mamy do czynienia z rozdzielczością 1920×1080 wiemy, że ekran wyświetla 1920 pikseli w pionie i 1080 pikseli w poziomie. Dzięki większej rozdzielczości możemy uzyskać bardziej wyraźny obraz, dlatego tak ważne jest, aby parametr ten był dosyć wysoki.

Telewizor HD – co to takiego?

Obecnie bardzo popularna technologia to telewizja HD, czyli High Definition. Jakie daje nam ona możliwości? Wykorzystuje ona transmisję cyfrową, co daje nam bardzo dobrej jakości obraz, który jest wyraźny i nie posiada żadnych zniekształceń. Możemy też spotkać się z takimi określeniami, jak Full HD lub HD Ready – w tym przypadku chodzi o przystosowanie do wyświetlania obrazu w standardzie HD, dając nam maksymalną ilość szczegółów oraz kolorów, które nadawane są w systemie HDTV.

Czym jest kontrast telewizora?

Ma on bardzo duży wpływ na jakość oglądanego przez nas obrazu. Określa różnicę pomiędzy bielą oraz czernią wyświetlanego obrazu, jeśli współczynnik kontrastu będzie wyższy tym głębsze czernie i jaśniejsze biele otrzymamy, mówiąc prościej – wyraźniejszy obraz. W telewizorach mamy do czynienia z kontrastem dynamicznym, który ustawiamy w taki sposób, by wynik był jak najwyższy, oraz z kontrastem statycznym, którego nie trzeba regulować i jest o wiele bardziej dokładny. Plazmy charakteryzują się o wiele lepszym współczynnikiem kontrastu, niż telewizory LCD, jednak to telewizory LED posiadają najlepszy kontrast.

Ile musimy wydać na dobry telewizor?

Jeszcze kilka dobrych lat temu musielibyśmy sięgnąć dosyć głęboko do kieszeni, by móc pozwolić sobie na płaski telewizor, nawet niewielkich rozmiarów. Z biegiem czasu jednak sytuacja znacznie uległa zmianie, dzięki czemu możemy za dobre pieniądze kupić niewielki telewizor o bardzo dobrych parametrach. Jeśli interesuje nas 30-calowy płaski telewizor z rozdzielczością Full HD i dodatkowymi akcesoriami zapłacimy średnio 1300 złotych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here