Jaka miniwieża

Kto z nas w dzisiejszych czasach nie słucha muzyki? Niegdyś w tym celu używano profesjonalnego sprzętu, dziś został on wyparty przez przenośne głośniki, czy mocne komputery. Jednak wielu ludzi wciąż decyduje się na zakup takich urządzeń, jak wieże stereo, które umożliwiają nam komfortowe słuchanie muzyki najlepszej jakości, a przy tym posiadają nowoczesne rozwiązania, takie jak porty USB, do których możemy podpiąć pendrive’a.

Polecane miniwieże

NAJLEPSZY WYBÓR DO 500 PLN

Panasonic SC-PM250

Pioneer X-EM22

LG CM2460

NAJLEPSZY WYBÓR DO 1000 PLN

Sony CMT-SBT40D

Samsung MM-J430D

Panasonic SC-PMX70EG-K

NAJLEPSZY WYBÓR DO 1500 PLN

Denon Denon RCD-M40

Panasonic SC-PMX70B-S DAB+

Sony CMT-SBT300W

NAJLEPSZY WYBÓR DO 2000 PLN

Yamaha PianoCraft MCR-N560

Pioneer X-HM72-S

Denon CEOL Piccolo N4

Czym są miniwieże?

To niewielkich rozmiarów sprzęt, który umożliwia nam odtwarzanie muzyki. Składa się na niego jednostka główna, w której znajdują się elementy wieży odpowiadające za odtwarzanie dźwięku, czyli: radio, wzmacniacz, odtwarzacz płyt CD, dysk twardy, magnetofon kasetowy oraz dodatkowe nośniki muzyki, do jednostki głównej zaliczamy również dwie kolumny.

Ponadto mamy tu do czynienia z elementami, które umożliwiają sterowanie urządzeniem i obsługiwanie go, czyli pokrętła, przyciski, a także wyświetlacz.

Kupując miniwieżę gwarantujemy sobie dobrą jakość dźwięku, a także dużą moc muzyczną, co wydaje się niemożliwe w przypadku niewielkich rozmiarów urządzeń. Co więcej, mogą stanowić również element dekoracyjny wnętrza dzięki atrakcyjnemu wyglądowi. Często tego rodzaju sprzęt daje nam możliwość odtwarzania dużej ilości formatów muzycznych.

Niewielkie gabaryty umożliwiają postawienie miniwieży na komodzie czy półce. Ich największą zaletą jest to, że wcale nie muszą różnić się od dużych, masywnych sprzętów, technologia jest już tak zaawansowana, że nawet w małej obudowie potrafi zmieścić olbrzymią moc. Co więcej, współczesne miniwieże coraz częściej przydają się nie tylko do słuchania muzyki, ale również stanowią platformę multimedialną, która zintegrowana jest z nowoczesnymi sprzętami przenośnymi, czyli smartfonami czy tabletami.

Istotne parametry miniwieży

Kupując miniwieżę koniecznie zwróćmy uwagę na:

  • Moc sprzętu – im większa, tym głośniej będzie działać, głośniki znajdujące się w wieży mogą mieć od 3 do 50 W mocy, mamy tu do czynienia z mocą nominalną oraz szczytową. Często producenci umieszczają na opakowaniu informację o gigantycznej mocy, zachęcając do kupna ich produktu, w rzeczywistości okazuje się, że jest to właśnie moc szczytowa, osiągana w warunkach studyjnych przy produkcji, trwająca pół sekundy.
  • Zużycie energii – również podawane jest w watach i informuje nas ile energii zużywa nasz sprzęt, zwykle mieści się ono w przedziale od 5 do 30 W na godzinę.
  • Odtwarzane formaty dźwięku – im więcej formatów, tym lepiej, dzięki czemu nie będzie problemu z odtworzeniem jakiejkolwiek muzyki.
Przydatne złącza w miniwieżach

Dobrze, jeśli nasz sprzęt posiada USB, dzięki czemu możemy odtwarzać muzykę na wieży z innego nośnika, niż płyta CD czy DVD. Port USB umożliwia nam podłączenie pendrive’a z muzyką, musimy jednak upewnić się, że sprzęt ma możliwość odtwarzanie plików z nośnika w konkretnej kolejności, a nie losowo.

Innym przydatnym złączem jest AUX, które daje nam możliwość podłączenia starszych urządzeń audio. Dla nowoczesnych i wymagających użytkowników niektóre modele posiadają nawet stację dokującą iPoda, dzięki czemu możemy podpiąć go do wieży i odtwarzać muzykę bezpośrednio z niego.

Niektóre miniwieże posiadają gniazda kart pamięci, za pomocą których możemy przenosić oraz odtwarzać muzykę skopiowaną z komputera. Należy również wspomnieć o Bluetooth’ie, który umożliwia nam odtwarzanie muzyki na odległość,  komputera lub telefonu.

Co powinno znajdować się na wyposażeniu miniwieży?

Z pewnością subwoofer – głośnik, który odpowiada za wzmocnienie niskich tonów, czyli basu. Dzięki temu tworzą się dodatkowe efekty dźwiękowe, co wzmacnia doznania przy słuchaniu muzyki, czy oglądaniu filmu, dając efekt kina domowego. Tego typu głośnik nie wymaga dodatkowych ustawień, możemy go umieścić w dowolnym miejscu pomieszczenia.

Może przydać się również wejście mikrofonowe, jeśli zamierzamy urządzać imprezy karaoke lub mamy małe dzieci. Podpięcie mikrofonu umożliwia nam śpiewanie, niektóre modele mają także opcję nagrywania swoich wyczynów.

Niektórzy wykorzystują miniwieżę jako poranny budzik lub zegar. W ten sposób może budzić nas ulubiona piosenka lub audycja radiowa, dzięki czemu chętniej i łatwiej będzie nam się wstawać. Nie można pogardzić także dodatkowymi wejściami TV, takimi jak: Scart, HDMI oraz komponent, dzięki czemu możemy podłączyć do miniwieży telewizor i stworzyć sobie prywatne kino domowe.

Ile musimy wydać na dobrą miniwieżę?

Wszystko zależne jest do tego, na jaki sprzęt się zdecydujemy. Za 200 złotych możemy otrzymać podstawowy model miniwieży, który może nam posłużyć jako typowy odtwarzacz płyt czy kaset, bez dodatkowych funkcji i ekstra dźwięku.

Gdy możemy wydać nieco więcej  – około 1500 złotych, otrzymamy dobrej jakości sprzęt, świetny dźwięk i przydatne, dodatkowe funkcje. Najbardziej zaawansowane modele kosztują około 5000 złotych.

Pamiętajmy, by kupować sprzęt od wyłącznie renomowanych producentów, których produkty dobrze sprzedają się na całym świecie i cieszą się korzystnymi opiniami.

[Głosów:76    Średnia:3/5]

1 KOMENTARZ

  1. ten panasonic pm250 jest fajny. Przede wszystkim nie drogi a jakościowo nie odstaje od droższych sprzętów. Wydaje mi się dla przeciętnego użytkownika poszukującego niezłej miniwieży jest ok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here