Zapisywanie w formie elektronicznej tysięcy dokumentów, obsługa specjalistycznego oprogramowania i poczty e-mail, czy wreszcie przetwarzanie danych osobowych to codzienność dla wielu firm. Do obsługi tych zadań służą serwery, z którymi jednak część firm ma jeden podstawowy kłopot – gdzie go umieścić, by zgromadzone na nim dane były bezpieczne, a samo urządzenie dawało do nich niezawodny dostęp? Najprostszym obecnie rozwiązaniem tego problemu wydaje się dzisiaj kolokacja serwerów.

Czym jest kolokacja serwerów?
Kolokacją serwerów nazywa się usługę polegającą na umieszczeniu swojego serwera w serwerowni należącej do firmy zewnętrznej. Usługi takie świadczą najczęściej firmy hostingowe, które z racji profilu działalności dysponują serwerownią. Oprócz udostępnienia miejsca na serwery swoich klientów oferują one najczęściej cały pakiet usług dodatkowych:
• rozwiązywanie problemów technicznych z serwerem
• zapewnienie optymalnych warunków pracy serwera (klimatyzacja, zasilanie awaryjne itp.)
• fizyczna ochrona sprzętu przed pożarem, zalaniem etc.
• dostęp do szybkich i niezawodnych łączy internetowych
Firmy świadczące usługi kolokacji oferują takie kompleksowe rozwiązania po to, by klient powierzający im swój serwer nie musiał się już o nic martwić.

Dlaczego warto skorzystać z kolokacji serwerów?
W zasadzie odpowiedź na to pytanie znaleźć można już w poprzednim akapicie. Kolokacja serwerów obejmująca cały pakiet usług dodatkowych zazwyczaj rozwiązuje wszelkie problemy związane z utrzymywaniem serwera. Powierzając serwer profesjonalnej serwerowni prowadzonej przez wyspecjalizowaną firmę hostingową, klient nie musi się o nic martwić – nie musi tworzyć specjalnego miejsca na serwer (wymagane jest pomieszczenie klimatyzowane), nie musi zatrudniać nikogo do fizycznej ochrony sprzętu, nie musi inwestować w system awaryjnego zasilania, a przede wszystkim nie musi zatrudniać specjalisty, który rozwiązywałby na bieżąco wszelkie problemy techniczne z serwerem. Jest to więc ogromna oszczędność finansowa, zwłaszcza jeśli porówna się koszty tych inwestycji z kosztem usługi kolokacji. Oczywiście taki pełen zakres usług oferują tylko niektóre firmy. Na szczęście wiele z nich, jak na przykład firma Sprint Data Center z Olsztyna oferuje swoje usługi zdalnie, czyli bez konieczności fizycznej wizyty w siedzibie firmy.
Podsumowując, kolokacja serwerów jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich tych firm, które nie chcą inwestować w infrastrukturę i zasoby ludzkie konieczne do zapewnienia właściwej obsługi i ochrony serwera.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here