Współcześnie jesteśmy otoczeni rozmaitymi urządzeniami elektrycznymi, które nie tylko wykorzystują ogromne pokłady energii, lecz także wymagają ich stałej kontroli. I nie bynajmniej na poziomie funkcjonowania, lecz głównie w obszarze ich konserwacji. Klimatyzacja do serwerowni nie jest tutaj wyjątkiem ze względu na powagę funkcji, jaką pełni to urządzenie. Przekonajmy się, na jakiej zasadzie działa i dlaczego jest elementem obowiązkowym.

Charakterystyka klimatyzacji do serwerowni

Oczywistą kwestią jest, że przy rosnących kosztach energii elektrycznej coraz bardziej istotnym czynnikiem staje się energooszczędność. W związku z tym powstają rozwiązania pozwalające na zmniejszenie jej zużycia przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich parametrów chłodzących. Co jest jej głównym zadaniem, gdyż nie sposób pozostawić tego typu urządzenia w trybie ciągłej pracy bez żadnego zabezpieczenia termicznego. Serwery i tak zwane data-center wymagają wręcz klimatyzacji, gdyż nie jest to pojedyncze urządzenie, lecz całe rzędy ustawionych obok siebie maszyn, co stwarza warunki do utrzymywania się temperatury na niebezpiecznie wysokim poziomie. Aby zapewnić im płynność pracy, klimatyzacja do serwerowni nie tylko powinna stać na wysokim poziomie technologicznym, lecz także brać pod uwagę takie czynniki jak lokalizacja, rozmiar pomieszczenia, jego wilgotność, dostęp do powietrza i tym podobne.

Współcześnie mamy dostęp do bardzo różnorodnych form klimatyzacji. Od tych całkowicie najprostszych, aż po bardzo zaawansowane systemy wykorzystujące substancje chemiczne. Z tych podstawowych warto wymienić systemy odparowywania, które wykorzystują chłodnice, często więcej niż jedną, skraplacze powietrzne i sprężarkę, która oferuje sprawną regulację wydajności systemu. Innym sposobem jest wykorzystanie systemów opartych na tak zwanej wodzie lodowej. Jest to agregat do chłodnic, które można zainstalować zarówno w otwartej przestrzeni, jak i pod podwyższaną podłogą. Do jednych z najbardziej zaawansowanych sposobów na stworzenie klimatyzacji do serwerowni jest zastosowanie mieszanych systemów chłodzenia wykorzystującego glikol lub podobne substancje chemiczne, chłodnice z układem pomp, naturalne chłodzenie zewnętrzne (wywietrzniki) oraz naturalnie cały system jest wyposażony w sprężarkę pozwalającą na kontrolę wszystkich parametrów i stopnia klimatyzowania pomieszczenia.

Obecnie to już nawet nie trzeba reklamować tych produktów, gdyż są absolutną koniecznością, a ich skuteczność gwarantuje bezpieczeństwo naszych danych.

Realizację na chłodzenie serwerowni oferuje firma www.klimatech.biz.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here