Najczęstsze błędy w zabezpieczeniu instalacji fotowoltaicznej

Fotowoltaika to jedno z najprężniej rozwijających się źródeł energii odnawialnej. Jest to związane z modą na bycie ekologicznym oraz licznym dosfinansowaniom z budżetu państwa i Unii Europejskiej takich jak Mój Prąd czy regionalne programy operacyjne. Instalacja fotowoltaiczna to nic innego jak system paneli fotokrystalicznych, które dzięki specjalnemu inwerterowi produkują energię elektryczną z pochłąniętej energii słonecznej. Instalacje PV nieemitują zanieczyszczenia do środowiska, przyczyniając się do zmniejszenia efektu cieplarnianego. Według Polskich Sieci Elektroenergetycznych moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce wynosi już ponad 1,83 GW.

Duży wydatek na długie lata

Instalacje fotowoltaiczne to dość duży koszt i co prawda zwraca się szybko, a dobrze wykonana inwestycja powinna działać bez zarzutu przez co najmniej 25 lat, to jednak często zapomina się o prawidłowym zabezpieczeniu instalacji fotowoltaicznej, co może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku lubi zniszczenia całej instalacji.

Dlaczego tak się dzieje?

Może to wynikać z niewiedzy instalatorów, którzy nie nadążają za zmianami w europejskich normach bezpieczeństwa dotyczących zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej. Często robią to też specjalnie, stosując zasadę „jakoś to będzie”. Jest to jednak błędne myślenie, gdyż inwestor w razie szkody zwróci się do instalatora z żądaniem zadość uczynienia i to on będzie musiał pokryć koszty zwiazane z uszkodzeniem instalacji czy urządzeń elektrycznych, które uległy uszkodzeniu.

Błędy w stosowaniu ograniczników

Do najczęstszych błędów, które można znależć w rozdzielniach PV zaliczamy brak ograniczników przepięć w przypadku instalacji fotowoltaicznej, gdzie odległość między modułami, a inwerterem jest większa niż 10 m. Często instalatorzy w rozdzielniach do fotowoltaiki stosują ograniczniki dwupolowe zamiast trzechpolowych, które są bardziej skuteczniejsze.

Zbyt duża liczba wyłączników topikowych

Kolejnym błędem, z którym możemy się spotkać jest zbyt duża ilość wyłączników topikowych. Nie jest to duży błąd, ale powoduje on wzrost kosztów instalacji fotowoltaicznej i nie wpływa na podniesienie poziomu bezpieczeństwa.

Gotowe rozwiązania do podstawa

W związku z powyższym wiele firm takich jak Doktorwolt oferują swoim klientom zarówno same zabezpieczenia oraz gotowe rozwiązania – gotowe rozdzielnie do zabezpieczenia instalacji od strony AC i DC, które zostały wykonane przez profesjonalistów. Często firmy takie realizują również indywidualne zamówienia na potrzeby większych bądż mniejszych instalacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here