Widzieliśmy już wiele oryginalnych pomysłów, ale brytyjska firma Chip PC Technologies przebiła wszystkich. NA targach IT Work w Newcastle pokazała ona peceta o nazwie Jack PC. Co w nim takiego ciekawego? Ano to, że cały komputer wchodzi do gniazdka z elektrycznością, których każdy z nas ma w swym pokoju przynajmniej parę. Osoby zastanawiające się nad tym jak włożono do niego najnowszą kartę graficzną Ati czy Nvidii nie muszą się o nic martwić. Takich podzespołów nie ma w tym pececie.

Jack PC to sprzęt mający działać w „środowisku sieciowym”. Komputer działa w oparciu o system operacyjny Windows CE i ma wbudowaną przeglądarkę Internet Explorer 6.0 (oraz klienta Citrix ICA i Microsoft RDP czymkolwiek by nie były). Pod względem technologicznym nie szokuje. W gniazdku znajdziemy procesor typu RISC firmy AMD działający z prędkością „do 500Mhz” (ma on być odpowiednikiem procesora x86 taktowanego zegarem 1,2GHz ) oraz 128 MB pamięci RAM, która może być rozbudowana o maksymalnie 64MB pamięci flash. Oprócz tego w mini-pececie znajdziemy cztery wyjścia USB, wyjście/wejście audio. Komputer obsługuje dwa monitory (w tym ekrany wspierające tryb 16:9). Jack PC w niedalekiej przyszłości ma zyskać możliwość porozumiewania się z urządzeniami bezprzewodowymi.

Energooszczędny sprzęt wyceniono na £209. Nam taka maszyna na pewno się nie przyda, ale kto wie może ten albo inny “przełomowy” pomysł rzeczywiście zrewolucjonizuje naszą branżę? Ciekawe co wy powiecie na temat Jack PC.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

3 KOMENTARZE

  1. Citrix ICA i Microsoft RDP to protokoly to sesji terminalowych. Inaczej mowiac mozna z tego uzyc np. Remote Desktopa (RDP) zeby podpiac sie do innego komputera (servera) i na nim wykonywac wlasciwa prace. Jack PC sam w sobie nie ma racji bytu, chociazby ze wzgledu na brak jakiejkolwik pamieci masowej. Swoja droga to firma oferuje te rozwiazania juz co najmniej od roku, rozwazalismy zakup tego typu komuterow w firmie do pracy w srodowisku terminalowym ale za podobne pieniadze mozna dostac nowego Dell’a. . no i padlo na Della 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here