Aparat do nagrywania filmów w 4K Sony A7S III

0
1668

Model A7S III to nowoczesny, profesjonalny bezlusterkowiec dla filmujących – i nie tylko! Jest długo wyczekiwanym następcą A7S II, który ceniono za nagrywanie wysokiej jakości filmów w trudnych warunkach oświetleniowych. Jakie zapewnia możliwości i czym różni się od poprzednika nowy aparat Sony?

Model A7S III ma podobną sylwetkę do poprzednika, a przy tym oferuje sporo zalet charakterystycznych dla serii S, w tym wysoką czułość i duży zakres dynamiczny. Do tego posiada jednak wysoko wydajny procesor i zaawansowane rozwiązania, takie jak: optyczna stabilizacja obrazu, tryb zapisu 4K 120p i udoskonalony Autofocus. Dlatego w praktyce mowa tu o kompletnie nowym aparacie Sony, który spełni oczekiwania najbardziej wymagających profesjonalistów z branży filmowej. Wprawdzie nie oferuje on jeszcze rozdzielczości 8K, ale producent dopracował w nim wszystko to, co już wcześniej robił naprawdę dobrze.

Spis treści

Nowy przetwornik obrazu zwiększający prędkość zapisu

Korpus nowego aparatu Sony skrywa pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 12,1 Mpix – czyli takiej samej, jak w przypadku dwóch poprzednich modeli serii S. Wydaje się ona stosunkowo niewielka, jednak producent słusznie zdecydował się na większe czujniki światłoczułe na matrycy, które pochłaniają więcej światła i zapewniają dobre zachowanie przy wysokiej czułości ISO. Co więcej, dzięki takiej rozdzielczości podczas filmowania nie powstaje niepożądany efekt rolling shutter.

Rozdzielczość matrycy jest taka, jak u poprzedników, ale sam przetwornik obrazu daje już o wiele większe możliwości. Nowy, wykonany w technologii BSI, nie tylko odznacza się wysoką czułością i 15-stopniowym zakresem dynamicznym, ale również pozwala na dwukrotnie szybszy odczyt danych niż model A7S II. Ponadto, dzięki zaawansowanej matrycy filtra barw, zwiększa się tu dokładność reprodukcji kolorów. Stabilna, precyzyjna praca autofocusa to natomiast zasługa pól AF z systemem wykrywania fazy, które zostały umieszczone w płaszczyźnie ogniskowej. Wszystko to zapewnia znakomitą jakość obrazu.

Super wydajny procesor i pełnoklatkowy obraz 4K w formacie 120p

Wykorzystany w A7S III procesor obrazu BIONZ XR jest do ośmiu razy bardziej wydajny, niż ten zastosowany u poprzednika. Pozwolił on zmniejszyć opóźnienia, a jednocześnie zwiększyć możliwości przetwarzania zdjęć i filmów w czasie rzeczywistym. Procesor usprawnia też przesyłanie danych, a także działanie interfejsu użytkownika oraz innych funkcji aparatu.

Za sprawą połączenia wysoko wydajnego procesora z nowoczesnym przetwornikiem obrazu, nowy aparat Sony umożliwia nagrywanie obrazu 4K z pełnoklatkowej matrycy z szybkością 120 kl/s i automatyką ostrości. Materiał 4K pozwala uzyskać w postprodukcji dobrej jakości obraz w zwolnionym tempie (nawet o 5 razy wolniejszym od rzeczywistego) oraz efekty bokeh. Do tego aparat oferuje precyzyjny system AF, a więc ma dosłownie wszystko, co jest potrzebne do zapewnienia szerokich możliwości twórczych.

Nowy aparat Sony to nawet godzina filmowania i 1000 zdjęć RAW w serii

Model A7S III pozwala nagrywać filmy w 4K przy 120 kl/s, i to przez całkiem długi czas. Jest to możliwe przez około 30 minut, ale przy 60 kl/s i bez przycięcia kadru nieprzerwalne nagrywanie może potrwać nawet godzinę. Bez względu na format zapisu z kompresją, użytkownik otrzymuje samplowanie koloru 4:2:2 i 10-bitową głębię obrazu.

Nowy aparat Sony trzeba też pochwalić za dyssypację ciepła, która, według producenta, jest 5 razy lepsza niż we wcześniejszych modelach. Ewentualne przerwy pomiędzy sesjami 4K warto przeznaczyć na fotografowanie. Urządzenie jest wyposażone w migawki: mechaniczną i elektroniczną, spośród których każda pozwala wykonywać zdjęcia seryjne z prędkością do 10 kl/s i ze śledzeniem AF/AE. Za sprawą dużej pojemności bufora w procesorze oraz szybszego zapisu na kartę pamięci, aparat gwarantuje niezakłóconą serię ponad 1000 niesformatowanych obrazów w formacie RAW.

Inne zalety nowego aparatu Sony A7S III

Tak nowoczesne i zaawansowane urządzenia, jak model A7S III, posiadają wiele funkcji i możliwości, istotnych dla osób zajmujących się profesjonalnym filmowaniem. Ponieważ nie sposób szczegółowo opisać ich wszystkich, na zakończenie tylko wymienimy najważniejsze zastosowane w aparacie rozwiązania, którym warto przyjrzeć się bliżej. Należą do nich między innymi:

  • niezawodna, wytrzymała konstrukcja aparatu,
  • wizjer elektroniczny o najwyższej rozdzielczości w swojej klasie,
  • mocowanie obiektywu typu E,
  • wewnętrzny zapis w formacie All-Intra,
  • reprodukcja 16-bitowych danych RAW,
  • system Fast Hybrid AF do ustawiania ostrości przy filmowaniu,
  • nowatorskie funkcje śledzenia diametralnie zmieniające nagrywanie filmów.

Pod adresem: https://scentre.pl/shop/product/show?produkt=sony_ilce7sm3b_aparat_7s_iii_body_z_mocowaniem_typu_e_i_pelnoklatkowym_przetwornikiem_obrazu można przeczytać więcej na temat wspomnianych udogodnień oraz pozostałych właściwości nowego aparatu Sony. Osoby zainteresowane innymi nowościami producenta mogą natomiast zajrzeć na stronę: https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=sprzet_foto&typ=nowo%C5%9B%C4%87, gdzie znajdują się oferty i opisy najnowszego sprzętu foto od Sony.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here