O czym pamiętać, kupując kamerę cyfrową do zadań półprofesjonalnych?

Jeśli lubisz filmować i zależy Ci na poprawie jakości rejestrowanego obrazu oraz dźwięku, tanią kamerę możesz zastąpić bardziej profesjonalnym sprzętem o lepszych parametrach technicznych. Taki sprzęt powinien być wyposażoną w system stabilizacji obrazu, dobrej jakości obiektyw czy duży ekran LCD do ciągłego podglądania i ewentualnego korygowania kadru.

Przykładem takiego sprzętu są kamery Blackmagic dedykowane zastosowaniom amatorskim, półprofesjonalnym i w pełni profesjonalnym – ostanie wykorzystuje się m.in. w studiach telewizyjnych i przy nagrywaniu filmów dokumentalnych lub fabularnych. Dzięki doskonałym parametrom technicznym materiały wideo rejestrowane przez kamery tej marki charakteryzują się niezwykle wysoką jakością obrazu – są wyraźne, płynne, dobrze oddają naturalne kolory. Kamery Blackmagic zapewniają również możliwość stosowania wielu popularnych obiektywów oraz dodatkowego osprzętu, takiego jak filmowe monitory LCD, mikrofony pojemnościowe, zewnętrzne dyski twarde i wielu innych.

Jaki obiektyw?

To podstawowy element, na jaki należy zwrócić uwagę, szukając sprzętu o dobrych parametrach technicznych. Dobrej klasy obiektyw pozwala przybliżać obraz, dzięki czemu wykonywanie zbliżeń lub ujęć oddalonych obiektów nie sprawi wprawnemu operatorowi najmniejszego problemu. Zasadniczo rodzaje zoomów stosowanych w kamerach cyfrowych dzielimy na optyczne i cyfrowe. W profesjonalnych kamerach Blackmagic praktycznie zawsze spotkamy się z zoomem optycznym, który gwarantuje większą ostrość i jakość przybliżonego obrazu. W tanich kamerach najczęściej spotkamy się z zoomem cyfrowym. W tym przypadku każde zbliżenie będzie w negatywny sposób wpływało na jakość obrazu. Obraz w zbliżeniu będzie miał małą ostrość – zwyczajnie będzie niewyraźny.

Jaki system stabilizacji obrazu?

Podobnie jak w przypadku zoomu, do stabilizacji obrazu wykorzystuje się systemy optyczne i elektroniczne. Pierwsze stosowane są w obiektywach, co wpływa na poprawę płynności i korygowanie ewentualnych drgań rejestrowanego obrazu. Takie systemy stosuje się w profesjonalnych kamerach cyfrowych, na przykład w droższych modelach kamer Blackmagic. Tańsze kamery standardowo wyposażone są w system cyfrowej stabilizacji obrazu. Polega to na cyfrowej obróbce nagranego materiału wideo tak, by obraz wydawał się bardziej płynny, pozbawiony wstrząsów i drgań powodowanych przez mimowolne ruchy ręki prowadzącej kamerę.

Jeśli inwestujesz w profesjonalną kamerę, warto byś zwrócił uwagę również na wielkość dołączonego do niej ekranu LCD. Warto sprawdzić także, czy kamerą można wykonywać dobrej jakości zdjęcia, czy jest ona wyposażona w tryb nagrywania przy słabym oświetleniu i jakie ma porty.

Artykuł powstał we współpracy z https://www.bemixmedia.pl/kamery-blackmagic-cat-852

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here