Każdy blog zbudowany jest z plików różnego typu. Aby jego zawartość mogła być prezentowana światu, pliki te muszą być gdzieś umieszczone. Żeby możliwy był do nich dostęp za pomocą sieci internet, konieczne jest posiadanie odpowiedniego hostingu. Jest to podłączony do sieci serwer, na którym można przechowywać oraz udostępniać składające się na zawartość całego bloga pliki. Każdy hosting cechuje się parametrami, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze.

Pojemność, transfer i bazy danych

Pojemność hostingu odpowiada wielkości dysku twardego. Najbardziej opłacalne są oferty, które pozwalają na korzystanie z dużej pojemności bez żadnych limitów. Na zwykłego bloga wystarczy maksymalnie 10 GB, jednak zazwyczaj wymagana jest niższa wartość. Nawet po kilku latach istnienia, blog waży średnio 4-5 GB. Warto jednak zapewnić sobie nieco zapasu pod względem pojemności. Transfer natomiast określa ilość plików, jakie można w ciągu miesiące przesłać na serwer. W takim wypadku również najlepiej wybrać oferty bez limitów. Każdy system do zarządzania treściami korzysta także z baz danych, gdzie przechowywane są wszystkie treści bloga. Hosting powinien oferować przynajmniej kilka baz danych, jednak nawet na jednej działać może kilka stron.

Poczta, backup i obsługa

Dobry hosting posiada możliwość tworzenia kont e-mail w domenie, których liczba jest często nielimitowana. Dzięki temu stopka autora bloga wygląda profesjonalniej. Warto pamiętać także o backupie danych, ponieważ daje on duże bezpieczeństwo. Standardowo powinien być wykonywany raz na dobę, co w większości przypadków wystarcza. Kopia powinna być przechowywana nie lokalnie, lecz na macierzy niezależnej od serwera. Dlatego warto upewnić się, w jaki sposób robiony jest backup. Warto zwrócić uwagę także na obsługę. Chociaż nie stanowi ona parametru technicznego, może być bardzo ważną cechą dobrego hostingu. Kiepska obsługa bywa dość uciążliwa, dlatego warto sprawdzić opinie oraz poddać testom komunikację z linią wsparcia hostingowego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here