Jak wybrać skarpety do biegania

Praktycznie niewyczuwalna część sportowej garderoby, ale prawie tak samo ważna, jak dobre buty do biegania. Oczywiście, mowa tutaj o skarpetkach. Nie o tych prostych, możliwych do znalezienia w każdym sklepie, ale specjalistycznych, sportowych skarpetkach zapewniających komfort i zdrowie stóp. Dobrze dobrana część sportowej garderoby, jaką są skarpetki, bezsprzecznie podnosi efektywność treningów i wyścigów wyczynowych. W tym artykule powiemy Ci, co musisz wiedzieć, aby wybrać poprawny model skarpetek. Zapraszamy.

Jakie funkcje spełniają skarpetki do biegania?

Istnieje wiele dostępnych na rynku opcji związanych ze skarpetami sportowymi. Jedne są lepsze na długie treningi, inne na krótkie dystanse, a jeszcze inne są niezastąpione na aktywny poranek na leśnym szlaku. Niezależnie od specyfiki biegu dobra para zawsze spełni kilka najważniejszych funkcji.

  • Usuwają wilgoć z butów – To zadanie numer jeden skarpetek. Na stopie znajduje się około 250 tysięcy gruczołów potowych, więc w upale lub przy intensywnym wysiłku nogi bardzo się pocą. Jeśli wilgoć nie zostanie usunięta, skarpety będą mokre, a także zaczną się ocierać o stopy. A połączenie ciepła, wilgoci i tarcia to bezpośrednia droga do powstawania bolesnych pęcherzy;
  • Zapewniają stopom komfort – Skarpety służą jako amortyzująca podkładka między stopą a butem. Nie powinny mieć wystających szwów, fałd, nie powinny odkształcać się wzdłuż nogi, w przeciwnym razie może to doprowadzić do powstania otarć skóry i pęcherzy;
  • Ogrzewają w chłodne dni i wentylują w upalne – Pożądany efekt, który można uzyskać dzięki zastosowaniu różnej gęstości dzianiny, wysokości skarpet, przepuszczalności powietrza przez materiał oraz jego właściwościom odprowadzającym wilgoć;
  • Wspierają stopę w prawidłowej pozycji – Dopasowanie i technologie zastosowane w splocie skarpet zapewniają mocowanie więzadła kostki oraz, w przypadku długich skarpet – dolnej części nogi. Dodatkowa wyściółka w obszarze pięty i śródstopia poprawia amortyzację.

Jakie parametry należy wziąć pod uwagę przy wyborze skarpet?

Skład dzianiny

Do produkcji skarpet do biegania stosuje się włókna syntetyczne lub syntetyki z dodatkiem wełny. Materiały te doskonale odprowadzają wilgoć, przepuszczają powietrze i szybko schną. Modele lekkie najczęściej składają się z poliamidu, poliestru, elastanu. Ocieplane modele zawierają dodatkowo wełnę akrylową.

Należy unikać kupowania 100% bawełnianych skarpet. Skarpety do biegania wykonane z bawełny pochłaniają wilgoć, a mokry materiał rozciąga się, ślizga i ociera o stopy. Ogólnie rzecz biorąc, podczas biegania robi wszystko, co jest przeciwwskazane w skarpetkach.

Gęstość materiału

Wielu biegaczy preferuje cienkie skarpetki nawet w chłodniejsze pory roku, ale są one powszechnie uważane za skarpetki letnie. Na wczesną wiosnę i jesień zalecane są gęstsze dzianiny o dobrej oddychalności, z kolei w zimę polecane są gęste modele wykonane ze sztucznej (akrylowej) lub naturalnej wełny. Mniej przepuszczają powietrze, ale lepiej się nagrzewają.

Wysokość skarpety

Zgodne z tym parametrem istnieją trzy grupy skarpet:

  • Krótkie – do kostki. Nadają się do ciepłych pór roku, szybkich wyścigów. Zapewniają przyjemne dopasowanie do obuwia, maksymalizując przepływ powietrza przez kostki i stopy;
  • Standardowe – nieco powyżej kostki. Wszechstronne modele do różnorodnych zadań biegowych o każdej porze roku;
  • Długie (podkolanówki, legginsy) – od połowy podudzia do kolana. Są wybierane na zimę, a także jako wsparcie kompresyjne mięśni podczas długotrwałego, intensywnego wysiłku.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, dobierając skarpety?

Oprócz parametrów samych skarpet istnieje jeszcze kilka niuansów, których nie można zignorować przy zakupie skarpet do biegania.

  • Wybierz odpowiedni rozmiar – Zbyt duża para wałkuje się i ślizga po bucie, mała z kolei ogranicza ruch palców. Ciasne gumki będą uciskać łydkę lub kostkę, zaburzając przepływ krwi. Skarpety do biegania powinny jak najwygodniej leżeć na stopie, inaczej ryzyko uszkodzeń lub kontuzji jest bardzo prawdopodobne.
  • Zastanów się nad osobistymi preferencjami – Jeśli Twoja skóra jest podatna na powstawanie pęcherzy, wybierz grube skarpety z ochronnymi wkładkami w miejscach bólu. Czy Twoje stopy za bardzo się pocą? Poszukaj smukłych modeli ze wstawkami z siateczki, które zapewniają dodatkową wentylację, oraz powłokę antybakteryjną, która usuwa nieprzyjemne zapachy;
  • Dopasuj skarpetki do butów – Jeśli masz ciasne trampki, nie powinieneś kupować zbyt grubych skarpet i odwrotnie, ultracienkie produkty nie sprawdzą się w przypadku luźnego obuwia.

Wybór skarpet dla prawdziwego biegacza

Zakup kilku par skarpet z różnych materiałów, o różnych długościach i przeznaczeniu jest najrozsądniejszym wyborem dla początkującego, jak i doświadczonego biegacza. Dzięki odpowiedniemu dobraniu skarpet można być zawsze przygotowanym na wszystkie zmienne koleje pogodowe i niespodzianki, które mogą pojawić się w trakcie treningu. Dobrze dobrane skarpety to wygodny i co najważniejsze, efektywny trening.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here