Jaki czytnik ebooków

Wiele osób wciąż woli korzystać z tradycyjnych czytników, niż nowoczesnych tabletów i smart fonów – urządzenia te są znacznie wygodniejsze i idealnie nadają się do czytania książek. Różnią się od siebie funkcjami, sposobem korzystania oraz ceną. Na co warto więc zwrócić uwagę podczas zakupu?

Polecane czytniki ebooków

NAJLEPSZY WYBÓR DO 200 PLN

Kiano Booky One

NAJLEPSZY WYBÓR DO 400 PLN

Pocketbook Basic 2

Amazon Kindle Touch

NAJLEPSZY WYBÓR DO 600 PLN

Pocketbook Touch Lux 3

inkBOOK Obsidian

Jaka wielkość ekranu w czytniku ebooków?

Standardowe czytniki mają 6-calowe ekrany, które umożliwiają komfortowe czytanie książek, istnieją również mniejsze, choć często okazują się zbyt niewygodne do codziennego użytkowania.

Dzięki ekranom od 8 do 10 cali lepiej czyta się książkę, choć zbyt duże wymiary również mogą być po pewnym czasie uciążliwe. Duże rozmiary ekranu przydają się do czytania wielokolumnowym PDF, na co dzień warto zdecydować się na około 6-calowy ekran.

Czy warto wybrać czytnik ebooków z oświetleniem?

Od 2012 roku możemy zakupić e-czytnik posiadający oświetlenie, większość użytkowników przyznaje, że jest to niezwykle potrzebna funkcja, która świetnie sprawdza się przy kiepskich warunkach oświetleniowych. Światło możemy także stosować w dzień by poprawić kontrast i rozjaśnić ekran.

Tutaj należy zwrócić uwagę na to, że urządzenia te nie posiadają podświetlanego ekranu, choć większość z nas twierdzi, że ekran sam świeci. W rzeczywistości chodzi tu o diody, które oświetlają tekst od góry przy pomocy warstwy światłonośnej.

Zaletą takiej funkcji jest to, że takie światło nie razi nas w oczy, tak jak to często bywa w przypadku ekranów LCD. Pamiętajmy jednak by sprawdzić oświetlenie przed zakupem, niektóre modele mogą mieć bowiem bardzo słabe światło, które nie znajdzie praktycznego zastosowania, w takim wypadku wyrzucimy pieniądze w błoto.

E-czytniki Kindle

Najpopularniejsze są obecnie czytniki Kindle, które charakteryzują się następującymi cechami:

  • W każdym modelu ekran jest tej samej wielkości, różnią się jedynie rozdzielczością oraz oświetleniem.
  • Tradycyjne modele posiadają ekran dotykowy, najnowsza wersja – Kindle Voyage posiada ciśnieniowe klawisze.
  • Czytniki te charakteryzują się jednym oprogramowaniem, dzięki czemu obsługa jest bardzo podobna: wygodny spis treści, możliwość przekartkowywania książki, informacja o czasie do końca rozdziału.
  • Wszystkie modele posiadają łącze WiFi, dzięki któremu możemy przesyłać książki mailem lub korzystać z przydatnych serwisów, na przykład Instapaper.
  • Każdy z nich ma mocną baterię, która wytrzyma nawet kilka tygodni. Choć specyfikacja dla każdego modelu określa ten czas inaczej to w praktyce wychodzi na to samo.
  • Posiadają zwykłą i intuicyjną przeglądarkę internetową, która oparta jest na silniku WebKit.
  • Modele, które są sprzedawane w naszym kraju od 2014 roku posiadają 4 GB pamięci, co daje nam około 3 GB na pliki oraz minimum 5 GB w chmurze Amazonu, dzięki czemu nie musimy przechowywać książki w pamięci urządzenia.
  • Każda wersja czytnika Kindle ma możliwość podstawowej pracy z tekstem, między innymi: podkreślanie fragmentów, dodawanie i eksportowanie notatek oraz korzystanie ze słowników.
Czytniki ebooków dla przeciętnych użytkowników

Jeśli od czasu do czasu korzystamy z naszego czytnika warto zdecydować się na model Kindle Paperwhite 2. To jeden z lepszych modeli czytników Amazonu, posiada ulepszony ekran z rozdzielczością HD: 1024 x 758, dzięki czemu mamy do czynienia z bardzo wyraźną czcionką.

Model Paperwhite 2 posiada także wbudowane oświetlenie, dzięki któremu możemy korzystać z czytnika również w gorszych warunkach, dodatkowo ekran nie męczy aż tak oczu w porównaniu z LCD. Urządzenie to ma funkcję automatycznego wybudzania przy korzystaniu z oryginalnej okładki lub wielu zamienników. Możemy nabyć je za cenę około 500 złotych, otrzymując w zamian ulepszoną wersję i świetny ekran.

Opcja e-czytników dla wymagających

W przypadku, gdy na co dzień korzystamy z tego typu urządzeń możemy pozwolić sobie na zainwestowanie w sprzęt najwyższej klasy, czyli na przykład Kindle Voyage – model ten sprzedawany jest od listopada 2014 roku, możemy już nabyć go także w naszym kraju. Posiada ten sam ekran, co Paperwhite 3, choć i tutaj reklamowany jest on jako najostrzejszy ekran świata. Posiada jednak kilka cech, które wyróżnia go na tle swoich poprzedników, przede wszystkim są to przyciski ciśnieniowe – dzięki nim możemy obsługiwać nasz czytnik bez konieczności dotykania ekranu.

Kindle Voyage daje nam możliwość dostosowania automatycznego wbudowanego światełka, nie posiada także ramki charakterystycznej dla poprzednich modeli – tutaj ramka jest na równi z ekranem.

Model ten jest najlżejszym i najcieńszym z możliwych: waży zaledwie 180gram, a jego grubość wynosi 7,6 milimetra, a obudowa wykonana jest z magnezowego stopu, co czyni ją niezwykle trwałą i solidną.

Czytnik polecany jest doświadczonym i wymagającym czytelnikom, którzy preferują najwyższej jakości sprzęt. Kindle Voyage daje nam najlepszy ekran, a co za tym idzie – najwyższą jakość tekstu, jest on jednak uznawany przez Amazon jako model „premium”, co wiąże się z dodatkowymi kosztami w przypadku chęci korzystania z dodatkowych funkcji. Trzeba jednak przyznać, że jest zdecydowanie droższy od poprzedników – kosztuje około 1300 złotych.

[Głosów:4    Średnia:2.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here