Telewizory używane

W dzisiejszych czasach coraz częściej posiadamy w domu więcej niż jeden telewizor. Coraz więcej ludzi sięga po używany sprzęt, który jakością nie odbiega od nowych modeli, a nabędziemy go w znacznie niższej cenie. Co zatem liczy się przy kupnie używanego telewizora?

Zwróć uwagę na gwarancję używanego telewizora

Z pewnością szukając używanego telewizora będziemy kierować się w stronę dosyć nowego, 2-3-letniego sprzętu. W takim wypadku warto więc zwrócić uwagę na to, czy sprzedawca nie umieścił informacji o sprzedaży telewizora wraz z aktualną jeszcze gwarancją. Często dołączone są również do produktu dowody zakupu oraz książeczki serwisowe.

Jeśli więc zdarzy nam się sytuacja, w której kupujemy 2-letni telewizor bez gwarancji, należy zwrócić na to szczególną uwagę – sprzedawca może okazać się nieuczciwy, a my wyrzucimy pieniądze w błoto.

Decydujmy się na w miarę nowoczesne modele używanych telewizorów

Wiadomo, że raczej zależy nam na tym, aby telewizor był nowoczesny, choć niektórzy wolą stary, sprawdzony sprzęt. Warto jednak zdecydować się na pierwsza opcję dlatego, że współczesne telewizory przystosowane są do konkretnej technologii, dzięki czemu możemy korzystać z ich wielu przydatnych funkcji i możliwości.

Jeśli zakupimy stary model telewizora możemy napotkać drobne problemy, w postaci konieczności kupna dodatkowych kabli, czy przejściówek. W przypadku, gdy nie stanowi to dla nas problemu śmiało możemy wybrać nieco starszy model.

Zwróćmy szczególną uwagę na obraz i dźwięk w używanym telewizorze

Te dwa parametry są najważniejsze w telewizorze, warto zatem przyjrzeć im się bliżej. Zakup tego typu sprzętu nigdy nie powinien odbywać się na odległość, w każdym przypadku musi dojść do spotkania i możliwości obejrzenia sprzętu na własne oczy.

Zwróćmy więc wtedy szczególną uwagę na obraz i dźwięk, przetestujmy je w wielu trybach i opcjach. Może bowiem okazać się, że mimo krótkiego stażu telewizor doznał już pewnych usterek, przez co pogorszyła się jakość obrazu i dźwięku.

Na ekranie nie powinny znajdować się jakiekolwiek martwe piksele czy cienie, jeśli zauważymy cokolwiek niepokojącego należy zwrócić na to uwagę, a nie bagatelizować. To samo tyczy się dźwięku  – ustawmy telewizor dosyć głośno by słyszeć czy wszystko gra tak, jak należy.

Nie przesadzajmy z zaufaniem w stosunku do używanego telewizora

Udając się po wybrany przez nas sprzęt zachowajmy czujność. Może więc okazać się, że oferowany nam towar to podróbka lub sprzęt niepełnowartościowy, który oczywiście na pierwszy rzut oka wydaje się być oryginalny i w pełni sprawny.

Co jeszcze liczy się przy wyborze telewizora z drugiej ręki?

Jeśli szukamy w miarę nowego telewizora musimy także zwrócić uwagę na inne parametry, tak jak w przypadku kupna nowego sprzętu. Tutaj liczą się także:

  • Wielkość ekranu – dobieramy ją według własnych potrzeb, wiadomo – większość z nas dąży do jak największego ekranu, jednak musimy też wziąć pod uwagę ilość miejsca, którą posiadamy na nasz telewizor, nie zawsze bowiem duży sprzęt będzie wyglądał estetycznie w miejscu, w które został „wciśnięty”.
  • Rozdzielczość matrycy – określa ona liczbę pikseli obrazu, które wyświetla ekran telewizora. Pierwsza z nich mówi o ilości pikseli w pionie, druga – w poziomie. Jeśli zatem mamy do czynienia z rozdzielczością 1920×1080 wiemy, że ekran wyświetla 1920 pikseli w pionie i 1080 pikseli w poziomie. Dzięki większej rozdzielczości możemy uzyskać bardziej wyraźny obraz, dlatego tak ważne jest, aby parametr ten był dosyć wysoki.
  • Kontrast – ma bardzo duży wpływ na jakość oglądanego przez nas obrazu. Określa on różnicę pomiędzy bielą oraz czernią wyświetlanego obrazu, jeśli współczynnik kontrastu będzie wyższy tym głębsze czernie i jaśniejsze biele otrzymamy, mówiąc prościej – wyraźniejszy obraz. W telewizorach mamy do czynienia z kontrastem dynamicznym, który ustawiamy w taki sposób, by wynik był jak najwyższy, oraz z kontrastem statycznym, którego nie trzeba regulować i jest o wiele bardziej dokładny. Plazmy charakteryzują się o wiele lepszym współczynnikiem kontrastu, niż telewizory LCD, jednak to telewizory LED posiadają najlepszy kontrast.

Ile musimy wydać na używany telewizor?

Ceny nowych telewizorów są bardzo różnorodne i zależne od ich wielkości oraz poszczególnych parametrów. Przyjmijmy jednak, że interesuje nas średniej klasy, 40-calowy telewizor z technologią Full HD i prostymi dodatkowymi funkcjami – za taki sprzęt zapłacimy w sklepie średnio 2500 złotych.

Jeśli chodzi o sprzęt używany, możemy nabyć go nawet o połowę taniej, wśród ofert niekiedy trafiamy na prawdziwe perełki, gdzie właścicielom bardziej niż na pieniądzach zależy na szybkim pozbyciu się sprzętu.

Pamiętajmy jednak, by w takich sytuacjach także zachować czujność i być ostrożnym – okazjonalnie tani telewizor, markowy, z wieloma dodatkowymi funkcjami i świetnymi parametrami brzmi niezwykle kusząco, lecz często niska cena jest dla nas zbyt podejrzana, dlatego upewnijmy się, czy telewizor rzeczywiście jest w pełni sprawny lub posiada wyłącznie wymienione przez właściciela wady oraz czy nie pochodzi z nielegalnych źródeł.

[Głosów:6    Średnia:2/5]

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here