Jaki rozmiar telewizora

Kupno telewizora w dzisiejszych czasach nie jest niczym nadzwyczajnym, każdego dnia możemy obserwować, jak wiele ludzi nabywa je w sklepach rtv. Dzięki temu, że mamy tak szeroki asortyment musimy zwracać uwagę na wiele istotnych parametrów, między innymi na odpowiednią wielkość ekranu naszego telewizora.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze rozmiaru telewizora?

W telewizorze najważniejszy jest obraz, zacznijmy więc od wielkości ekranu. Dobieramy ją według własnych potrzeb, wiadomo – większość z nas dąży do jak największego ekranu, jednak musimy też wziąć pod uwagę ilość miejsca, którą posiadamy na nasz telewizor, nie zawsze bowiem duży sprzęt będzie wyglądał estetycznie w miejscu, w które został „wciśnięty”.

Rozmiar ekranu podawany jest w calach, telewizory LCD mogą osiągnąć rozmiar nawet 84 cali, plazmowe do 150 cali, a telewizory LED – do 65 cali. Wielkość ekranu z pewnością określa komfort podczas oglądania telewizji, dobrze zatem wybrać jego ekran do wielkości naszego pokoju.

Przy wyborze rozmiaru ekranu warto wziąć pod uwagę:

  • odległość sofy/kanapy/łóżka od telewizora
  • rozmiar pokoju
  • rozdzielczość ekranu
  • indywidualne preferencje

Przekątna ekranu powinna być zatem dobrana w taki sposób, aby stanowiła 1/3 odległości od kanapy, niektórzy specjaliści radzą także zwrócić uwagę na odpowiedni kąt patrzenia, dzięki któremu nasz wzrok obejmie cały wyświetlacz bez konieczności rozglądania się na boki. Istnieją także maksymalne oraz minimalne odległości od ekranu, w  jakich powinien znajdować się człowiek oglądający telewizję.

Kolejnym istotnym parametrem jest rozdzielczość matrycy, określa ona liczbę pikseli obrazu, które wyświetla ekran telewizora. Pierwsza z nich mówi o ilości pikseli w pionie, druga – w poziomie. Jeśli zatem mamy do czynienia z rozdzielczością 1920×1080 wiemy, że ekran wyświetla 1920 pikseli w pionie i 1080 pikseli w poziomie. Dzięki większej rozdzielczości możemy uzyskać bardziej wyraźny obraz, dlatego tak ważne jest, aby parametr ten był dosyć wysoki.

Obecnie bardzo popularna technologia to telewizja HD, czyli High Definition. Jakie daje nam ona możliwości? Wykorzystuje ona transmisję cyfrową, co daje nam bardzo dobrej jakości obraz, który jest wyraźny i nie posiada żadnych zniekształceń. Możemy też spotkać się z takimi określeniami, jak Full HD lub HD Ready – w tym przypadku chodzi o przystosowanie do wyświetlania obrazu w standardzie HD, dając nam maksymalną ilość szczegółów oraz kolorów, które nadawane są w systemie HDTV.

Na jakie czynniki telewizora warto zwrócić uwagę oprócz rozmiaru?

Już w kwestii samego rodzaju telewizora musimy podjąć odpowiednią decyzję, do wyboru mamy:

  • Telewizory LCD – ekran składa się z pikseli, które mają kształt kwadratów lub prostokątów. Nie emitują one własnego światła oraz niezbędne jest podświetlenie. Za ekranem znajdują się lampy świecące światłem niemal białym na płaską, wielowarstwową strukturę, która składa się ze specjalistycznych filtrów, ciekłych kryształów, a także kolorowej mozaiki. Tutaj mamy do czynienia z następującym procesem: filtry odpowiednio przygotowują światło, które musi przejść przez kolorową mozaikę, a następnie natrafia na ciekły kryształ, by dać możliwość zmiany jasności każdego z pikseli, by otrzymać pożądany obraz.
  • Telewizory plazmowe – swój debiut miały już w latach 90tych ubiegłego wieku, tutaj mamy do czynienia z emitowaniem własnego światła. Telewizory plazmowe działają na zasadzie miniaturowych fluorescencyjnych lamp, które świecą w 3 podstawowych kolorach RGB, co wywołuje zjawisko nazwane „plazmą”. Niestety często możemy tu spotkać się z powstającymi na ekranie wypaleniami, z którymi nic już nie możemy zrobić. Nastąpiła oczywiście walka z tym zjawiskiem poprzez delikatne, niewidzialne dla człowieka przesuwanie obrazu.
  • Telewizory LED – tutaj ekran jest podświetlany dzięki półprzewodnikowym diodom elektroluminescencyjnym, dzięki czemu otrzymujemy bardzo wyraźny obraz, a także świetne odwzorowanie barw, co daje niezwykle realistyczny efekt. Możemy także spodziewać się wysokiej stabilności obrazu. Niektóre modele telewizorów LED są niezwykle lekkie oraz cienkie, należy oczekiwać również w tym przypadku mniejszego zużycia energii elektrycznej, a także lepszej trwałości sprzętu.
  • Telewizory 3D – Bez względu na rodzaj wykorzystanej technologii wszystkie telewizory trójwymiarowe posiadają wspólną zasadę: każde oko odbiera inny obraz, natomiast mózg porównuje je oraz łączy w całość. Sposób odbierania, który jest najprostszy i najbardziej popularny to okulary, gdzie szkła pełnią rolę filtra.

Istotny jest także kontrast, który ma bardzo duży wpływ na jakość oglądanego przez nas obrazu. Określa on różnicę pomiędzy bielą oraz czernią wyświetlanego obrazu, jeśli współczynnik kontrastu będzie wyższy tym głębsze czernie i jaśniejsze biele otrzymamy, mówiąc prościej – wyraźniejszy obraz.

Ile musimy wydać za dobry telewizor?

Jeszcze kilka dobrych lat temu musielibyśmy sięgnąć dosyć głęboko do kieszeni, by móc pozwolić sobie na płaski telewizor, nawet niewielkich rozmiarów. Z biegiem czasu jednak sytuacja znacznie uległa zmianie, dzięki czemu możemy za małe pieniądze kupić niewielki telewizor o bardzo dobrych parametrach. Jeśli interesuje nas 30-calowy płaski telewizor z rozdzielczością Full HD i dodatkowymi akcesoriami zapłacimy średnio 1500 złotych.

[Głosów:3    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here