Laptop do 2000

Wszyscy kierujemy się nawykiem oszczędzania i kiedy zaplanujemy zakup danego przedmiotu, szukamy tańszych modeli, które nie uszczuplą zanadto naszego portfela. Wielu Polaków zainteresowanych zakupem laptopa, szuka modeli do 2000 zł. To bardzo często wybierany przedział cenowy. Czy jednak laptop do 2000 zł to naprawdę dobra inwestycja? Sprawdźmy, na jakich komponentach nie warto oszczędzać.

Polecane laptopy

NAJLEPSZY WYBÓR DO 1000 PLN

Lenovo Miix 300 Z3735F 2GB 32GB W10

NAJLEPSZY WYBÓR DO 1500 PLN

Asus X540SA-XX009T W10

NAJLEPSZY WYBÓR DO 2000 PLN

Asus X555LJ-XO693H

Lenovo 305 i3-5020U 4GB 500GB R5 M330

HP 250 G4 i5-6200U 8GB 1TB R5 M330 W10

Postaw na sprawdzony system operacyjny

Jednym z najpopularniejszych czynników, na których szukamy oszczędności przy zakupie laptopa jest system operacyjny. Często, wybierane są laptopy bez wgranego systemu lub z wgranym darmowym odpowiednikiem Windowsa – Linuksem. Nie jest to jednak posunięcie dobre, szczególnie dla mało zaawansowanych użytkowników, których wiedza i umiejętność obsługi komputera nie stoi na wysokim poziomie. Darmowe oprogramowania przekreśla przede wszystkim brak możliwości obsługiwania wielu programów, które działają jedynie pod Windowsem. Nie jest też tajemnicą, że Linuks jest system o wiele mniej stabilnym jak oprogramowanie Microsoftu, sprawia wiele kłopotów i jest trudny w konfiguracji, co w efekcie może prowadzić do kosztownej wizyty z laptopem u specjalisty. Nie warto zatem szukać oszczędności na systemie operacyjnym. Postawmy na stabilny i sprawdzony Windows.

Pamięć RAM – im więcej, tym lepiej

Pamięć RAM odpowiada za bieżące czynności wykonywane na komputerze, co w praktyce przekłada się na szybkość i sprawność działania naszego sprzętu. Wśród laptopów, których cena nie przekracza bariery dwóch tysięcy złotych, zainstalowana pamięć RAM waha się od 2 do 16GB. To dość duża rozpiętość. Wybierajmy te modele, które posiadają większą pamięć RAM, dzięki czemu praca naszego laptopa będzie dynamiczna. Zdecydowanie, powinniśmy unikać komputerów, w których pamięć RAM jest mniejsza niż 4GB.

Karta graficzna dobrana do rodzaju użytkowania laptopa

Zanim zdecydujemy się na zakup laptopa, określmy dokładnie, do jakich celów będzie on nam potrzebny i w jaki sposób będziemy wykorzystywać nasz komputer. Karta graficzna jest jednym z najważniejszych komponentów komputera, określającym jego wydajność. W interesującym nas przedziale cenowym, nie znajdziemy laptopa z kartą graficzną, która będzie gwarantować najbardziej wydajne osiągi graficzne. Jednak i wśród takich modeli, możemy znaleźć laptopy wyposażone w słabsze, bądź lepsze karty graficzne, co oczywiście odbija się również na cenie końcowej laptopa.

Wśród laptopów, możemy wybrać komputer ze zintegrowanymi układami graficznymi z płytą główną, jak również, modele z tzw. wariantami dedykowanymi. Jeżeli będziemy wykorzystywać laptopa jedynie do pracy biurowej i korzystać z niewiele wymagających programów biurowych, obsługiwać pocztę e-mail czy surfować po internecie, możemy wybrać wariant pierwszy, który na pewno pozwoli nam zaoszczędzić. Wśród takich kart polecamy Intel HD Graphics 4600, która łączy całkiem niezłe parametry z atrakcyjną ceną. Jeżeli, oprócz prac biurowych, zamierzamy używać laptopa do rozrywki z grami komputerowymi, wariant pierwszy nie zda egzaminu. Wybierzmy wtedy opcję z kartą dedykowaną. Warto zainwestować w kartę AMD Radeon HD 8750M, która reprezentuje klasę średnią i w tym przedziale cenowym stanowi jeden z najkorzystniejszych wyborów, dzięki, którym będziemy mogli cieszyć się niezłą wydajnością graficzną naszego laptopa.

Dysk twardy

W tym aspekcie, podobnie jak w przypadku kart graficznych, mamy zróżnicowany wybór pod kątem rodzaju dysku i technologii z jakiej będzie on korzystał. Do wyboru mamy dyski SSD lub HDD. Te pierwsze, są o wiele bardziej wydajne, szybsze i wpływają na zdecydowanie bardziej stabilną pracę komputera. Ustępują jednak dyskom HDD pod kątem pojemności. Dlatego, przy wyborze laptopa, powinniśmy również określić w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Jeżeli planujemy magazynować na dysku naszego komputera wiele plików multimedialnych, wybierzmy laptopa z dyskiem w technologii HDD. W interesującym nas przedziale cenowym, możemy znaleźć model z dyskiem o pojemności nawet do 1 TB. Jeżeli nie planujemy przechowywać dużej ilości plików, postawmy na komputer z dyskiem SSD, który będzie bardziej stabilny i szybszy. Wśród laptopów do 2 tys. złotych, możemy znaleźć modele dysku SSD do 128GB.

Jak szeroki ekran?

Większość laptopów w przedziale cenowym do dwóch tysięcy złotych, posiada ekran 15-calowy. Taka szerokość zdecydowanie wystarczy nam do prac biurowych czy korzystania z internetu. Jeżeli jednak planujemy używać naszego laptopa jako zamiennik stacjonarki, na którym będziemy grać i oglądać filmy, warto poszukać modeli, które będą posiadały większy ekran. Można znaleźć laptopy, których cena nie przekroczy bariery dwóch tysięcy, o ekranach nawet 17,3-calowych. Dają one o wiele lepsze warunki wizualne i możliwość obsługiwania rozdzielczości 600 x 900 pikseli, a nawet 1920 x 1080 pikseli. Otrzymamy większy obszar roboczy i zdecydowanie bardziej komfortowe warunki pracy i rozrywki płynącej z naszego laptopa.

Bateria

Ostatnim ważnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego laptopa jest bateria i jej pojemność. Laptopy w przedziale cenowym do dwóch tysięcy złotych, potrafią mieć naprawdę zróżnicowane pojemności zainstalowanej baterii. Istnieją modele, które mają baterie mniej pojemne od smartfonów, ale nawet w omawianym przedziale cenowym, mogą trafić się modele z bateriami o pojemności ponad 5000 mAh. Jeżeli będziemy często korzystać z laptopa w podróży, gdzie nie będzie możliwości podpięcia zasilacza, wybierzmy model z lepszą baterią.

[Głosów:7    Średnia:2.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here