Zanim przejdziemy do znalezionych w sieci wieści nadmienimy tylko, że lekko nudnawą plotkę urozmaicimy dość ciekawą informacją. Skupmy się więc na konkretach, a w zasadzie ich braku. Serwis internetowy CrunchGear, powołując się na dobrze poinformowane źródła (z oddziału MS odpowiedzialnego za Xboxa i Zune) twierdzi, że już dziś amerykańska firma powinna zapowiedzieć zewnętrzny napęd Blu-ray dla Xboxa 360. Miałby on trafić do sklepów przed końcem roku – w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Cena nowej konsoli wyposażonej z czytnikiem płyt BD ma być niższa od ceny 360tki w wersji Elite. Redakcji CrunchGear udało się zdobyć tylko tyle informacji, a Microsoft starym zwyczajem zdementował tę plotkę. Od siebie dodamy więc, że spółki Call/Recall i Nichia opracowały prototyp nowego krążka Blu-ray. Nie wdając się w technologiczną nowomowę, najważniejszym faktem dla fanów elektronicznej rozrywki powinna być wiadomość na temat jego pojemności. Z mniej więcej dwustu warstw umożliwiających nagrywanie danych udało się uzyskać 1TB wolnej przestrzeni. Do odczytu tego nośnika wymagany będzie nowy napęd, który na całe szczęście będzie kompatybilny ze starszymi wersjami płyt BD. Ciekawe czy taka płyta zadowoli Hideo Kojimę?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

12 KOMENTARZE

 1. Tego ,że microsoft wyda napęd blu-ray do swojej konsoli to spodziewam się od dawna , ale po jakiego grzyba komuś 1tb na płycie?? Teraz większość gier zajmuje 9 gb i wychodzi na dvd (wyjątek to ps3 ale tam nie zawsze chodzi o to ile gra na prawdę zajmuje. . . po prostu chyba jakieś przyzwyczajenie do wydawania na blu-ray ;P). . . Swoją drogą ciekawe co na to x-boxowcy co twierdzą ,że im nie przeszkadza żąglowanie 7 płytami ( jak grałem w 1 baldura na minimalnej instalacji to mi przeszkadadzało. . . dziwne nie ;P?). Pewnie stwierzdzą ,że ich blu-ray jest dużo szybszy itp. . .

  • ale po jakiego grzyba komuś 1tb na płycie??

   Ktoś kiedyś powiedział że 640 KB pamięci powinno każdemu wystarczyć:)To jest chyba naturalna kolej rzeczy że zwiększa się pojemność nośników CD->DVD->BD(50GB)->BD(1TB)->hologramy (200TB)

 2. ultraviolet -> Ja może sprecyzuje – chodzi mi o to ,że PO KIEGO GRZYBA TERAZ komuś 1 tb?? może za 10 lat to tyle będą gry zajmować a jeszcze nie teraz. . . W dzisiejszych czasach gdy gry zajmują po 10gb chyba raczej nikomu niepotrzebne 100 razy tyle?? Jak pojawi się kolejna generacja konsol to jeszcze takie rozwiązanie zrozumiem ale teraz jest za wcześnie. . .

 3. Mam nadzieję, że X360 nie zostanie wyposażony w czytniki BD. Byłoby to nieuczciwe wobec posiadaczy obecnych wersji konsoli. Co do zewnętrznego czytnika. Czemu nie?

 4. Płyty z 1TB już dawno są :p, nie pospieszyliście się. A ja mam nadzieję, że czytniki do xboxa360 to sobie ich użytkowincy kupią najwyżej w NieDlaIdiotów i to Samsunga, czy innego. A jak im się taki czytnik nie podoba, to PS3 leży na półce. Nie, żebym był złośliwy wobec użytkowinków xboxa, ale pragnę, żeby użytkowników PS3 było jak najwięcej. Z drugiej strony był to mały hazardzik, jak się przegrało, to teraz trzeba pokutować 🙂

 5. Z drugiej strony był to mały hazardzik, jak się przegrało, to teraz trzeba pokutować 🙂

  Pytanie brzmi kto tak naprawdę przegrał 🙂

  Płyty z 1TB już dawno są :p, nie pospieszyliście się.

  Tzn. ? Od 1990 roku? Jakieś źródła swojej wiedzy możesz podać?

 6. No 1tb wyciśnie każdy napęd pozostaje tylko kwestia umieszczenia większej ilości warstw na płycie (tak zapewne będzie w ps3) a że tutaj to ma byc jakas technologia(czego ja nie rozumiem) to chyba jakies inne rozwiązanie z tymi warstwamiale z 200 warstw = 1024gb bd ps3 = 1 warstwa – 25 gb czyli żeby dotychczasowy napęd odtworzył 1tb (o ile laser uciągnie) to wystarczy niecałe 41 warstwno to rzeczywiście technologia. . .

 7. Mogliby zrobić Xa z czytnikiem BD i zewnętrzny czytnik BD dla X0. Grupa użytkowników wszelkiej maści TV HD jest już bardzo duża i zwykłe DVD nie wystarczy. Gdyby taki czytnik się pokazał nawet nie spojrzałbym na PS3 a tak sam MS zmusza mnie niejako do kupienia sprzętu konkurencji. Poczekam jeszcze jakis czas może coś ruszy w tym temacie.

 8. Nie będzie blu ryja bo jakiej prędkości musiałby to być napęd? Na pewno nie taki wołowaty jak w PS3 w którym można wykorzystać HDD. Microsoft nie chce intalacji gier na HD więc nie będzie blu raya proste?

 9. Otóż to. Nie ma sie co tutaj doszukiwac teorii spiskowych – naped Blu-Ray do Xboxa powstanie prawie na pewno, bo dla MS to tylko szansa na zarobienie paru dodatkowych dolarów i – co najwazniejsze – wydarcie glownemu przeciwnikowi jednego z najmocniejszych argumentów w całej tej wojne na soft- i hardware. Nie ma sie co jednak martwic, ze Micro wyroluje swoich dotychczasowych klientow. To by byl po prostu double self-headshot i po takim numerze Gates mógłby od razu zwijać manatki i spadać z rynku elektronicznej rozrywki. BR player bedzie zewnetrzny i tutaj raczej nie ma innej opcji. A nawet jesli, to o ewentualne wydawanie gier na Blu-Rayu nie ma sie co martwic – cos takiego po prostu nie wchodzi w gre.

  Z drugiej strony był to mały hazardzik, jak się przegrało, to teraz trzeba pokutować 🙂

  Jak narazie to Sony jest najblizsze porazki. A biorac pod uwage ich wczesniejsza pozycje na rynku, to wręcz klęski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here