SSD a HDD – najważniejsze różnice. O czym musisz pamiętać, kupując pamięć masową

Wybór odpowiedniej pamięci masowej to niełatwa sprawa. Dziś bierzemy na warsztat 2 rodzaje nośników danych: HDD oraz SSD. Czym różnią się oba dyski? W czyim przypadku lepiej sprawdzi się klasyczny dysk twardy, a w czyim jego następca, czyli oparty na pamięci flash dysk SSD? Zajrzyj do dzisiejszego poradnika i dowiedz się, na które rozwiązanie postawić.

Pojemność w niskiej cenie, czyli kilka słów o dyskach HDD

Tym, co decyduje o działaniu HDD, jest nośnik magnetyczny, na którym przechowuje się dane. Z powodu obracającego się talerza może przywodzić on na myśl maleńką płytę CD. Im większa prędkość, tym lepszy odczyt i zapis danych, a co za tym idzie – sprawniejsza praca komputera.

Mocną stroną dysków HDD jest rewelacyjny stosunek pojemności do ceny. Znalezienie nośnika o pojemności 2 TB lub więcej za 200-300 zł nie powinno sprawić Ci żadnego problemu. Jednym z takich dysków jest Ultrastar A7K2000 2000 GB marki Hitachi (https://www.neonet.pl/dyski-wewnetrzne/hitachi-2000gb-3-5-7200-rpm-32mb-hua722020ala330.html).

Niewysoka cena idzie jednak w parze z nieco gorszą jakością. Dyski HDD charakteryzują się bowiem dość głośną pracą. Są również zdecydowanie mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż ich półprzewodnikowe odpowiedniki. Pamiętaj też, że taki dysk wymaga regularnej defragmentacji. Inaczej Twój komputer może zacząć się zawieszać i wolniej odpalać poszczególne aplikacje.

Dysk SSD – dla tych, którym zależy na niezawodności

SSD (z ang. solid-state drive), jak sama nazwa wskazuje, nie posiada części ruchomych, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia jego elementów jest znacząco mniejsze. Na dysk SSD składają się kości pamięci NAND, co zapewnia mu kompaktowy rozmiar i wyjątkową lekkość.

Ogromną zaletą dysków SSD jest szybkość zapisu danych – pod tym względem bije on HDD na głowę. Jeśli narzekasz na wydajność swojego laptopa, prosta wymiana wysłużonego HDD na dysk półprzewodnikowy może być strzałem w dziesiątkę.

Wady dysków SSD? Przede wszystkim wysoka cena. W porównaniu z dyskiem twardym może być ona nawet kilkukrotnie wyższa. Chcąc kupić SSD o pojemności 1000 GB (taki jak https://www.neonet.pl/dyski-ssd/kingston-skc2000-1tb-m-2-skc2000m8-1000g.html), , musimy liczyć się w wydatkiem przynajmniej 450 zł.

Dyski SSD posiadają także ograniczoną liczbę zapisów danych. Jeśli na co dzień ściągasz na swój komputer wiele plików o dużej objętości, po pewnym czasie Twój dysk może się zwyczajnie zużyć.

HDD czy SSD? Podsumowanie

HDD będzie lepszym wyborem w przypadku osób, dla których kwestią priorytetową jest większa niż standardowo pojemność. Do ich zakupu zachęca również atrakcyjna cena. W ostatecznym pojedynku przyznajemy jednak zwycięstwo dyskom SSD. Mimo kilku niedociągnięć to właśnie one uznawane są za nowocześniejsze rozwiązanie – zwłaszcza gdy największe znaczenie ma dla Ciebie szybkość działania i bezproblemowa praca Twojego komputera.

Sprawdź najpopularniejsze rodzaje dysków SSD na: https://www.neonet.pl/nosniki-pamieci/dyski-ssd.html i porównaj ich poszczególne parametry.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here