Czy opłaca się zlecić administrację serwerem firmowym

Administracja serwerami to hasło, które dosyć często przewija się w Internecie. Zapewne nie raz zastanawiałeś się, co ono właściwie oznacza. Jeżeli prowadzisz firmę, to na pewno będzie to dla Ciebie bardzo korzystne rozwiązanie. Zlecenie profesjonalnej firmie administracji serwerami zdejmuje z Ciebie dużą odpowiedzialność, a jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo danych przez całą dobę. Sprawdź jakie korzyści może przynieść ta usługa Twojej firmie.

Co obejmuje administracja serwerami?

Prowadząc biznes w Internecie, musisz zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo gromadzonych danych oraz niezawodne działanie strony, sklepu online czy wreszcie firmowej infrastruktury IT. Wbrew pozorom jest to czasochłonne zadanie, które wymaga dużego zaangażowania. W pierwszej chwili pomyślisz zapewne, że najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji może być zatrudnienie dodatkowego pracownika, który będzie zajmował się administracją serwerami. Czy na pewno wystarczy Ci jeden pracownik? Pamiętaj, że po 8 godzinach pracy opuści on swoje stanowisko. Co w sytuacji, kiedy w tym czasie przydarzy się awaria? Aby zapewnić ciągłą opiekę nad serwerami firmowymi, musiałbyś zatrudnić 3 pracowników, którzy wypełniliby 24-godzinny dzień pracy. To z kolei poważne obciążenie dla firmowego budżetu. Dla większości firm zupełnie nieopłacalne rozwiązanie. Wyjściem z tej sytuacji jest zlecenie administracji zewnętrznej firmie.

Usługa administracji serwerami obejmuje przede wszystkim instalację, konfigurację oraz dbałość o sprawne działanie serwerów. Ważnym zadaniem administratora jest także optymalizacja procesów związanych z obsługą serwerów. Wydajność serwerów firmowych musi być nieustannie monitorowana. Istotne jest także cykliczne aktualizowanie oprogramowania. O poziomie bezpieczeństwa danych decyduje także harmonogram wykonywania kopii zapasowych. Administrator serwerów na bieżąco analizuje logi systemowe, starając się wychwycić ewentualne błędy. Oprócz tego może proponować ścieżki rozwoju infrastruktury idące w parze z rozwojem firmy.

Jakie korzyści przynosi administracja serwerami przez zewnętrzną firmę?

Skoro już wiesz, jakie zadania może wykonywać administrator serwerów, to czas teraz na przedstawienie największych korzyści wynikających ze zlecenia tej usługi profesjonalnej firmie. Główną wartością dodaną jest oczywiście oszczędność. Koszty zlecenia administracji zewnętrznej firmie są kilkukrotnie niższe aniżeli wydatki związane z zatrudnieniem pracownika dedykowanego do tych zadań. Nie bez znaczenia jest także efektywność pracy. Awarie czy ataki hakerskie zdarzają się w najmniej spodziewanym momencie. Przez wiele dni obsługa serwerów może nie wymagać praktycznie żadnych działań. Zastanów się, czy opłaca się utrzymywać pracownika, który przez większą część miesiąca będzie tak naprawdę bezrobotny? Bardziej efektywne jest zatrudnienie firmy, która zareaguje w razie potrzeby, usuwając problem.

Administracja serwerami przez zewnętrzną firmę to także gwarancja dostępności przez 24 godziny na dobę. Firma zazwyczaj obsługuje serwery wielu przedsiębiorstw. To pozwala zatrudnić zespół specjalistów, którzy będą czuwali nad bezpieczeństwem danych o każdej porze dnia i nocy. Przedsiębiorca prowadzący małą lub średnią firmę nie jest w stanie sam sfinansować takiego zespołu.

Wśród zalet, jakimi charakteryzuje się administracja serwerów przez zewnętrzną firmę, jest doświadczenie oraz specjalizacja w danej dziedzinie. To kluczowe elementy, które wpływają nie tylko na szybkość interwencji w nagłych przypadkach, ale przede wszystkim na podejmowanie działań, które zapobiegają wystąpieniu awarii.

Więcej informacji na temat administracji serwerami znajdziesz na stronie rapiddc.pl. Firma Sprint S.A. jest czołowym integratorem systemów IT w Polsce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here