Chmura obliczeniowa jest obecnie wykorzystywana coraz częściej w zakresie usług IT. Dzięki niej dane oraz oprogramowanie wraz z potrzebną mocą obliczeniową znajdują się na zewnętrznych serwerach – ma do nich dostęp każdy uprawniony użytkownik niezależnie od komputera, z którego korzysta. Wystarczy tylko dostęp do internetu. Aktualnie do wyboru mamy kilka różnych modeli chmur obliczeniowych, które różnią się pomiędzy sobą zakresem obsługi. Na co warto się zdecydować?

Kolokacja

To najprostsza i najdłużej stosowana forma usług w chmurze. Kolokacja to wynajęcie miejsca w serwerowni oraz mediów do obsługi serwerów za stosowną opłatą. Sprzęt, zabezpieczenia, oprogramowanie dostarcza klient.

Iaas

Infrastructure as a Service (z ang. „infrastruktura jako usługa”) to już bardziej zaawansowany model, który polega na zapewnieniu klientowi dostępu do infrastruktury, w tym sprzętu, oprogramowania oraz serwisu.

PaaS

Platform as a Service (z ang. „platforma jako usługa”) polega na sprzedaży gotowych kompletów aplikacji. Nie ma wtedy potrzeby zakupu sprzętu czy prowadzenia instalacji oprogramowania. Klient korzysta z programów na serwerze dostawcy usługi, na przykład przez przeglądarkę internetową.

SaaS

Software as a Service (z ang. „oprogramowanie jako usługa”) to udostepnienie funkcji oprogramowania, które potrzebne jest klientowi. Dla klienta nie ma przy tym znaczenia sprzęt i system operacyjny, ale tylko funkcjonalne narzędzia na serwerze dostawcy. Płacimy za używanie funkcji programów, bez potrzeby kupna licencji.

CaaS

Communications as a Service (z ang. „komunikacja jako usługa”) to usługa polegająca na udostępnieniu telekomunikacyjnego środowiska pracy.

IPaaS

Integration Platform as a Service (z ang. „platforma integracyjna jako usługa”) polega na integracji usług w chmurze.

Jeśli również zainteresowało cię przeniesienie danych i oprogramowania do chmury, sprawdź ofertę firmy Bluer.pl. To eksperci z wieloletnim doświadczeniem w zakresie cloud computingu, którzy udostępniają klientom profesjonalne rozwiązania IT. Więcej informacji czeka pod adresem Bluer.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here