Jeszcze nie tak dawno temu, bo w kwietniu 2005 roku, na rynek trafił pierwszy procesor dwurdzeniowy – około 20 lat po pierwszym procesorze jednordzeniowym dostępnym na PC. Na czterordzeniowca będzie trzeba czekać jeszcze do listopada. Według zapowiedzi Intela ma się pojawić na rynku pod nazwą Core 2 Extreme QX6700. Żadnych szczegółów dotyczących ceny nie podano. Prawdopodobnie będzie ona zbliżona do cen innych procesorów Extreme Edition, czyli $999 (ok. 3140 zł).

QX6700, zwany także „Kentsfield”, łączy w sobie dwa dwurdzeniowe chipy, dając w ten sposób cztery rdzenie wyposażone w 8MB pamięci L2 cache. Jego zegar został ustawiony na poziomie 2.66 GHz, czyli mniej niż dwurdzeniowy procesor Core 2 Extreme z zegarem 2.93 GHz o nazwie kodowej „Conroe”. Oznacza to, że dwurdzeniowiec będzie szybszy w aplikacjach nie optymalizowanych pod procesory wielojądrowe, ale Kentsfield przegoni go w wielowątkowych aplikacjach tworzonych pod procesory z kilkoma jądrami.

Nadchodzący action-thriller od Remedy Entertainment, Alan Wake, będzie mógł korzystać z czterordzeniowców, dając każdemu rdzeniowi inne zadanie np. fizykę, grafikę, czy dźwięk.

Intel porównał swój najnowszy procesor ze swoim najlepszym dwurdzeniowcem w znanym programie do sprawdzania wydajności PCtów – 3DMark06. Kentsfield zdobył 8910 pkt, podczas gdy Conroe miał wynik „zaledwie” 8286 pkt. Obydwa testy odbywały się na kartach GeForce 7950 GX2. Był to jednak test sprawdzający ogólną wydajność całego PCta. Różnice pomiędzy dwoma procesorami wyraźniej pokazuje test zrobiony w tym samym programie, ale w trybie sprawdzającym tylko CPU. czterordzeniowiec miał wynik równy 3903 pkt., a dwurdzeniowiec miał sporo mniej, bo tylko 2497 pkt.

Nowy procesor Intela będzie kompatybilny z większością płyt głównych na chipsecie 965 i 975 z socketami 775, ale prawdopodobnie będzie potrzebny update BIOSu. Core 2 Extreme XQ6700 będzie jedynym procesorem czterordzeniowym CPU dostępnym w Listopadzie. Tańsze wersje, Core 2 Quad, pojawią się dopiero w pierwszym kwartale 2007 roku.

Największy rywal Intela, AMD, nie pozostaje w tyle i także przygotowywuje się do wydania własnej platformy czterordzeniowej jeszcze w tym roku. Jednak by owe cztery rdzenie osiągnąć AMD użyje płyty głównej z dwom socketami na procesory i na niej umieści dwa dwurdzeniowe CPU. Cztery rdzenie w jednym procesorze firma wyda dopiero w 2007 roku.

[Głosów:0    Średnia:0/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSONY, a twój portfel
Następny artykułOh, James!

18 KOMENTARZE

  1. Chmmm. . . . Robi się gorąco. Jezcze nie wymieniłem swojego P4 2,4GHz na Core 2 Extreme 2. 93 GHz a już obiecują 4 rdzenie. Niesamowite, kolejny wyścig tym razm nie o GHz a o ilość rdzeni. Czyżby za rok procesory 8! rdzeniowe?. Najwyraźniej PC wyprzedzą wydajnością NextGeny (Konsole) szybciej nawet w przyszłym roku.

  2. Głowa boli od tych wszystkich sprzętowych nowinek. Opłaca się dalej ładować z sprzęt komputerowy ? Chyba czas kupić konsolke 😛 bo to jedyne w miare przyzwoite rozwiązanie. . .

  3. teraz tylko czekac na tyczen i luty i wtedy kupic Core2 Duo za grosze – a i tak a rade pociagnac wszystko czego nam potrzeba (nawet do Crysis’s zalecaja „tylko” 2 rdzenie), a co do przyszlosci to maly cytat: „Intel zaprezentował na imprezie IDF prototyp, procesora, który oferuje wydajność teraflopa. Procesor wyposażony w 80 rdzeni, które są w stanie przeprowadzić bilion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Układ pracuje z częstotliwością 3,1GHz. Według Intela tego typu procesory mogą być dostępne dla zwykłych użytkowników za 5 lat. ” Tak wiec te 8 albo i 12 na koniec 2007 jest jak najbardziej realne 😉

  4. Masakra, tylko się cieszyć, że właśnie Core 2 Duo będzie jeszcze tańszy. Chyba wiem już co chcę na urodziny, żeby mi CoH lepiej chodził 🙂

  5. Intel juz się zaczyna chwalić swoimi nowymi CPU. Poczekamy co będzie się działo jak AMD pokaże swoje dziecię. . . Zobaczymy wtedy kto będzie miał najszybszy CPU na rynku. . .

  6. Ale co racja to racja. Kompy to mega skarbonki. Zmieniaja sie tak szybka, że właściwie nie da się kupić najnowszego kompa. W chwili zakupu nowości, gdzieś w fabrykach itp. itd. powstaja juz nowe, lepsze lub takie są projektowane. . . Nie da się kupić nowego sprzętu. Ten niby „najnowszy” po niecałym roku wymaga wymiany jeżeli chcemy poszaleć na full detalach. . . Takie życie i postep. . .

  7. <legis> AMD dostało manto po dupsku i teraz płacze. Wiec pewnie nie predko dostaniemy coć lepszego od Intela. Ciekawe jak odpowie AMD na INTEL’owego brzdąca? Czy będzie jeszcze wstanie zagrozić rywalowi? Czy schował się w kołderkę i zwinoł jak suseł z bólu i zazdrości :):):) Bułahahahaaha mój skarb !!! :):)

  8. AMD ma swoje 2×2 – czyli dwie podstawki na plycie, ktore obsadza sie dwoma prockami po 2 rdzenie kazdy. Tak czy inaczej to ciagle te same X2 – odpowidz AMD mamy dopiero szasne zobaczyc wraz z nowa rodzina prockow, a na te chwilke poczekamy. Imo jak na razie Intel po prostu dokopal AMD ale to jak wiadomo moze sie szybko zmienic 🙂

  9. Intel narazie prowadzi w tym wyścigu zbrojeń. Jak długo? Tego chyba najstarsi górale przewidzieć nie mogą. Korzystamy na tym my, i oby tak dalej 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here