Podsłuch w telefonie. Jak się przed tym uchronić?

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez telefonu. Z tego względu komórki szybko zyskały miano idealnego miejsca do założenia podsłuchu. Jak można zdobyć na odległość dane i informacje ze smartfonu? Poznaj podstawowe zasady działania nowoczesnych aplikacji szpiegowskich.

Telefon – idealne miejsce na pluskwę

Smartfony mają dziś status przedmiotów tak osobistych, jak portfel czy laptop. Korzystamy z nich zarówno do komunikacji ze światem, jak i do zapisywania informacji, przeglądania sieci, czy kolekcjonowania setek prywatnych zdjęć i filmów. Właśnie dlatego najzwyklejszy telefon szybko może stać się idealnym obiektem do umieszczenia zaawansowanej technologii podsłuchowej. Wśród nich szczególną popularnością cieszą się specjalne aplikacje, instalowane w telefonach np. za pośrednictwem e-maila lub bezpośrednio, czyli w momencie, w którym znajdzie się on poza zasięgiem niczego nieświadomej ofiary.

Aplikacje szpiegowskie, takie jak np. SpyOne All In One Android, są niezwykle wszechstronne i umożliwiają m.in. precyzyjne namierzanie lokalizacji komórki, przegląd historii www, nagrywanie dźwięku lub obrazu dookoła telefonu (podsłuch otoczenia na żywo), kopiowanie e-maili, zapisywanie wiadomości SMS, nagrywanie rozmów telefonicznych, zapisywanie zdjęć, a także komunikatów z mediów społecznościowych. Instalacja oprogramowania trwa zaledwie kilka chwil. Wszystko to sprawia, że w rękach niepowołanych osób może stanowić bardzo niebezpieczne narzędzie. Dlatego trzeba zachować ostrożność, a w razie wątpliwości jak najszybciej wykryć i usunąć aplikację szpiegującą.

Sposoby na uniknięcie inwigilacji

Podsłuch w telefonie występujący pod postacią programu prezentuje się dość niepozornie i jest stosunkowo łatwy w instalacji. Jego użycie nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Zazwyczaj ukrywa się pod zupełnie niepozornymi ikonkami, np. sugerującymi jakieś ustawienia. Jakby tego było mało, z reguły jest niewidoczny na ekranie głównym. Będzie więc dość trudny do wychwycenia przez osoby, które są zupełnie nieświadome tego typu zagrożeń.

Jeżeli chcemy się uchronić przed tą metodą inwigilacji, warto dokładnie zabezpieczyć swój telefon: ustawić kod dostępu i hasło do odblokowania smartfonu, nie zostawiać go na dłuższy czas w pobliżu osób trzecich. Najlepiej regularnie sprawdzać urządzenie pod kątem pojawiania się nowych, nieznanych aplikacji. Oprócz tego dobrze jest pobierać aplikacje znajdujące się wyłącznie w dedykowanym sklepie (np. Androida) i unikać programów obcego pochodzenia, instalowanych w inny sposób. Czujność to podstawa!

Jak skutecznie pozbyć się podsłuchu?

Uniknięcie takiego zagrożenia nie jest proste. Zbieranie prywatnych danych użytkowników smartfonów to w dzisiejszych czasach dość powszechna praktyka. Jednak istnieją skuteczne sposoby na usunięcie aplikacji szpiegowskich. Gdy podejrzewamy, że ktoś wie na nasz temat więcej, niż byśmy sobie życzyli, warto skorzystać z pomocy fachowców. Niektóre firmy oferują profesjonalne, gruntowne sprawdzenie telefonu pod kątem aplikacji szpiegujących. Tego typu usługi oferuje na przykład sklep detektywistyczny gospy.pl. Cała operacja trwa od 1 do 3 godzin i daje stuprocentową pewność, że nie jesteśmy podsłuchiwani, a nasze dane, zdjęcia oraz inne, osobiste informacje są w pełni bezpieczne. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here