W artykule „Microsoft powalczy o Kowalskiego” z 18 sierpnia Zbigniew Zwierzchowski pisze o starciu między Sony, Microsoftem a Nintendo, które ma nastąpić na polskim rynku pod koniec tego roku, w związku z premierami konsol następnej generacji. Gazeta prognozuje, że może to się wiązać z podwojeniem wartości rynku gier komputerowych z 300 do 600 milionów złotych do 2008 roku.

Rzeczpospolita szacuje, że polski rynek gier to około 4 miliony potencjalnych graczy.

Gazta pisze także o przygotowaniach, jakie podejmują międzynarodowe koncerny, które chcą walczyć o tytułowego Kowalskiego. Microsoft wyznaczył na szefa działu Entertainment and Devices Piotra Pągowskiego, do tej pory związanego z marką Intel. Jednym z zadań Pągowskiego jest przygotowanie firmy do oficjalnego wprowadzenia na rynek konsoli Xbox 360 i sieci rozgrywek online Xbox Live.

Jako konkurencję dla Microsoftu gazeta przedstawia Sony, które pochwalić się może pół milionem sprzedanych konsol PlayStation 2 oraz o wiele głębszą penetracją rynku. Pietrzak zapewniła Rzeczpospolitą, że premiera w Polsce kolejnej konsoli koncernu, PlayStation 3, nastąpi w tym samym dniu, co na całym świecie, czyli 17 listopada.

W artykule brakuje natomiast informacji o firmie Nintendo i jej polskim przedstawicielstwie, firmie Lucas Toys. Według informacji Valhalli.pl, japońska firma nie planuje zwiększania swojej obecności w Polsce ani przed ani bezpośrednio po światowej premierze Wii.

Valhalla.pl dowiedziała się natomiast, że Microsoft od około dwóch miesięcy prowadzi w Polsce intensywne działania. Nie ograniczają się one jednak tylko do prac nad zlokalizowanymi wersjami. Według naszych informacji polski oddział Microsoftu zleca zewnętrznym firmom testowanie gier, które tworzone są w Stanach Zjednoczonych i Japonii. Polscy wykonawcy otrzymują jedynie małą część kodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

19 KOMENTARZE

  1. Ah. . . Szkoda, że nie kupiłem Rzeczpospolitej ! Widać, że od czasu do czasu zdarzy im się napisać coś mądrego, nie związanego z lustracją i braćmi K (chyba nie jestem obserwowany :O, OMG ONI SĄ WSZEDZIE ! RATUNKUUUU). Co tu dużo mówić – byłem za Wii całym sercem. Jednak Lucas ma. . . ekhm. . . Woli reklamować nowe super wypasione rodzaje lalek, a nie GameCube’a czy Wii. . . No, można było spotkać od czasu do czasu w jakimś magazynie reklamę DS’a, ale to ma być *PRAWDZIWA REKLAMA!?*. . . Przeciętny Kowalski nie wie co to Nintendo Dual Screen. Wie za to co to PlayStaion, i niebawem będzie wiedział co to Xbox :). Tak. . . Mam szczerą nadzieję, że microsoft pokaże Polsce co to gry i multimedia (!) :D. Powodzenia ! I mam nadzieję, że będę mógł zobaczyć reklamy X’a na Polsacie i TVN’ie =D

  2. ja tam sie ciesze, niech sie o mnie bija, byle sie nie wybili do cna, nie chce by w Polsce rzadzilo jedynie Sony, albo Microsoft. Ciesze sie, bo mam nadzieje, ze ceny spadna. YO!

  3. Smuci stosunek Nintendo do Polski i Polaków. . . oni nadal mają nas za kraj o marginalnym znaczeniu. . . Microsoft robi wszystko by wygrać walkę o rynek konsol nowej generacji, a Sony chce utrzymać się na piedestale. Wiec w tym wypadku to, ze walcza o kazdy rynek (w tym i nasz) specjalnie nie dziwi, chociaz jest faktem milym i godnym odnotowania 🙂

  4. A może po prostu japończycy doszli do wniosku, że nie opłaca się konkurować z takimi firmami jak Sony czy Microsoft, na rynku w którym sama nazwa Nintendo nie jest znana tak szeroko jak wyżej wymienione. A jeśli nawet, to większości kojarzy się ona z Gameboyem. Poza tym Wii, które ma być poniekąd ‚rewolucją’, niekoniecznie musi się spodobać. Natomiast X360 i PS3 idą przetartymi szlakami, które odniosły sukces. Jest tylko więcej, ładniej, szybciej. Nie ukrywam jednak, że jakieś tam malutkie nadzieje na wielkie wejście Wii miałem. Ale cóż, nie ten kraj, nie ta rzeczywistość. . .

  5. Cenowo narazie zanosi się, ze Xbox i Wii będą u nas prowadzić walke i klienta, a moze wtedy Nintendo zauważy to i wkroczy mocniej do akcji :)Ja osobiście czekam na premiere Wii i możliwe, że skusze się na ten zakup – ale najważniejsze przy wyborze będzie to, jaka będzie oferta związana z konsolą dla mnie jako polskiego gracza.

  6. Myśle, że Valhalla całym sercem będzie wspierać także premierę Wii. Jestem przekonany, że na rynku „hardware’u” do grania jest spora nisza dla takich właśnie urządzeń. Wbrew pozorom, PS3 i Xbox 360 będą do siebie bardzo podobne. Natomiast Wii daje pewną nadzieję na „odmienność”. Będziemy naciskać Nintendo, aby pomyślało o Polskim rynku. A jak to nie pomoże, to my „pomożemy”!

  7. „Prężny polski rynek czeka na zdobywcę. „heeh ten napis ,a raczej samo zdjęcie coś sugeruje? ;)Mam nadzieję ,na ostrą walkę między potentatami – tylko zysk dla gracza :). p.

  8. wg. mnie Wii gdyby oficjalnie wystartowało – wygrałoby ! własnie dzięki cenie. ale w sumie mnie jako przeciwnik konsol (jako że cieżko grać w tam coś co wymaga myślenia) to nie za bardzo insteresuje 🙂

  9. A ja skomentuję to tak: „gdzie dwóch się bije (albo i więcej) to trzeci korzysta (albo i więcej)”. A jeżeli ich za dużo to mamy zamieszki:D Hihihihi:):)

  10. możliwe, ale jeżeli ceny gier nie potanieja to nici z rewolucji. . . po co komu hardware jak nie ma w co grac P. S. licze na pomysłowość polaków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here