anonimizacja danych osobowych

Zapewnienie bezpieczeństwa danych osobowych to jedna z kluczowych kwestii, o którą musi zadbać każda firma, która na co dzień pracuje z tego rodzaju informacjami. Niedopełnienie niezbędnych procedur, które się z tym wiążą, może skutkować nie tylko utratą zaufania klientów, ale również bardzo poważnymi konsekwencjami prawnymi. Co w takim razie należy zrobić, by mieć pewność, że poufne dane naszych klientów są bezpieczne?

Anonimizacja danych osobowych

Rozwiązaniem może okazać się profesjonalnie przeprowadzona anonimizacja danych osobowych, którą oferuje nam coraz więcej firm informatycznych. Porównując ich oferty, warto wziąć pod uwagę ich renomę i dotychczasowe doświadczenie w maskowaniu danych tak, aby mieć pewność, że usługa, którą zlecamy, zostanie wykonana rzetelnie i rzeczywiście zapewni nam pożądany poziom bezpieczeństwa. Spośród wielu firm specjalizujących się w anonimizacji na uwagę zasługuje między innymi firma Soflab (soflab.pl/maskowanie-danych/).

Kiedy należy zadbać o maskowanie danych?

Zawsze wtedy, gdy chcemy wykorzystać dane produkcyjne w celach testowych z poszanowaniem przepisów RODO. Ma to szczególnie duże znaczenie przy projektowaniu i wdrażaniu oprogramowania na potrzeby konkretnego klienta. Dopiero kiedy zaimplementujemy do niego prawdziwe dane wykorzystywane w procesie produkcji, możemy mieć pewność, że gotowy software będzie w stu procentach zgodny z naszymi potrzebami i oczekiwaniami. Dobrze przeprowadzona anonimizacja danych poufnych na żądanie w takim przypadku daje nam pewność, że dane osobowe wykorzystane w testach nie trafią w ręce osób niepowołanych.

Bez możliwości wykorzystania prawdziwych danych produkcyjnych, proces sprawdzania jakości oprogramowania ulega znacznemu wydłużeniu. Na czas jego trwania wpływa przede wszystkim konieczność przygotowania odpowiednio dużej bazy danych testowych. Nawet jeśli uda nam się to zrobić, wciąż pozostaje ryzyko, że dane przygotowane w ten sposób nie będą w pełni oddawały specyfiki danych produkcyjnych wykorzystywanych w realnym procesie produkcji, a tym samym wiarygodność testów całego oprogramowani zostanie znacznie obniżona.

Anonimizacja danych poufnych na żądanie pozwala wyeliminować to ryzyko. Dzięki niej testy jakości oprogramowania są w pełni rzetelne i zajmują zdecydowanie mniej czasu. Anonimizacja danych osobowych jest wykonywana w pełni automatycznie. System sam importuje niezbędne dane, jednocześnie na bieżąco wykrywając te, które wymagają maskowania. W ten sposób przy minimum wysiłku proces anonimizacji zapewnia nam pełne bezpieczeństwo.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here