tablet

Oprócz naszych smartfonów, jednym z najbardziej fascynujących aspektów technologii jest urządzenie typu tablet. Dzięki unikalnej mieszance zarówno mocy, jak i przenośności, tablety dają użytkownikom więcej swobody i możliwości niż smartfony i komputery mogą zaoferować. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli chodzi o rozmiar ich porównywalnie większych, ale znacznie bardziej przenośnych wyświetlaczy. Ale czy jesteśmy teraz świadkami upadku kategorii technologicznej urządzeń typu tablet?

Początki

W 2010 roku Apple wypuściło na rynek iPada pierwszej generacji, który był pierwszym tabletem, który zdobył masową popularność. W kolejnych latach udział tabletów w rynku wzrastał. Wielu gigantów technologicznych opracowało własnych konkurentów dla iPada, tworząc ostrą konkurencję dla siebie nawzajem i oferując konsumentom szerszy wybór.

Jednak statystyki wykazały, że w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił spadek sprzedaży tabletów. Według IDC, światowy rynek tabletów zmniejszył się o 13,5%. Miało to miejsce w drugim kwartale 2018 roku. Globalne dostawy tabletów również spadły do 33 milionów – to spadek o 5 milionów.

Tablety standardowe najwyraźniej stanowiły większość udziału w rynku z 28,4 mln sztuk i spadły w porównaniu z poprzednim rokiem, co wskazuje na drastyczny spadek. „Odłączane tablety” również zmniejszyły się w ciągu kwartału. Było to spowodowane głośnymi premierami produktów i brakiem aktualizacji produktów w 2018 roku.

Walka tabletów ze smartfonami

Procentowo możemy również zobaczyć, że komputery stacjonarne i smartfony są mile przed tabletami, a tablety w porównaniu z nimi mają skromny udział w rynku. Trudno jest sobie wyobrazić różnice w udziale w rynku pomiędzy tymi technologiami, dopóki nie zostanie to pokazane wizualnie. To wyraźnie pokazuje ograniczoną atrakcyjność kategorii tabletów dla konsumentów w porównaniu z innymi technologiami na rynku, czytamy na stronach https://techpolska.pl/.

Eksperci branżowi uważają, że kluczowym powodem stałego spadku popularności tabletów jest znaczący postęp w technologii smartfonów. Nacisk został położony na smartfony przez jakiś czas teraz. Giganci technologiczni, tacy jak Samsung, zbudowali telefony przypominające tablety, które oferują najlepsze z obu światów, czyniąc tablety przestarzałymi. Samsung Note, bardziej znaczący kawałek technologii, która jest w połowie drogi między telefonem i tabletem znanym jako „phablet”, utorował sobie drogę na rynek i stworzył klin. Konsumenci są teraz w stanie realizować funkcje tabletu na urządzeniu przypominającym telefon, co czyni je bardziej zwinnym, przenośnym i atrakcyjnym.

Koniec ery tabletów

Na poziomie konsumenckim, innym powodem, dla którego tablety mogły potencjalnie wyjść z mody, jest to, że na początku były one zbudowane tak, aby przetrwać. Uważa się, że kiedy pierwsza generacja iPadów i tabletów trafiła na rynek, były to najlepsze kawałki technologii, które zostały wyprodukowane przez firmy technologiczne. Z tego powodu, ich funkcjonalności były mniej zależne od innych kawałków technologii i pracował dobrze niezależnie. Chociaż można argumentować, że aktualizacje do nowszych standardów technologicznych, aktualizacje systemu operacyjnego i ograniczenia aplikacji sprawiły, że konsumenci czują się jak trzeba kupić nową technologię. Czytaj https://techpolska.pl/, jeśli pragniesz poznać więcej nowinek i wiadomości ze świata technologii.

Choć może się wydawać, że rynek tabletów jest skazany na zagładę, dane wskazują, że choć sprzedaż tabletów drastycznie spadła, to rynek wciąż istnieje. Firmy takie jak Apple i Huawei to dwie firmy, które wykazują lekkie oznaki wzrostu w tym sektorze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here