Jak wzmocnić sygnał WiFi

Wi-Fi to skrót od „Wireless Fidelity” i jest zestawem standardów stworzonych do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Najważniejszym z zastosowań Wi-Fi to budowanie sieci lokalnych (czyli LAN – Local Area Network), która oparta jest na komunikacji radiowej (czyli WLAN – Wireless Local Area Network).

Aktualnie Wireless Fidelity jest wykorzystywany do budowania sieci internetowych, zwanych WAN (Wide Area Network – rozległa sieć komputerowa). ISP, czyli dostawcy usług internetowych, umożliwiają użytkownikowi, który jest wyposażony w urządzenie zgodne z Wi-Fi na bezprzewodowy dostęp do sieci.

Sieć bezprzewodowa zapewnia połączenia urządzeń elektronicznych z siecią lokalną i dostępem do Internetu. Dzięki urządzeniom jakimi są routery, punkty dostępu i moduły łączności bezprzewodowej nie trzeba do Naszego urządzenia (np. tableta, laptopa lub smartfona) podłączać kabla sieciowego.

Polecane wzmacniacze WiFi

NAJLEPSZY WYBÓR DO 100 PLN

TP-LINK TL-WA850RE

NAJLEPSZY WYBÓR DO 150 PLN

TP-LINK TL-WA860RE

NAJLEPSZY WYBÓR DO 200 PLN

TP-LINK RE200

Ograniczenia i jakość sieci bezprzewodowej WiFi

Jeśli decydujemy się na korzystanie z sieci Wi-Fi musimy też zwrócić uwagę na kilka istotnych informacji związanych z ograniczeniami i jakością Wi-Fi. Przykładowo sprzęt, który chce się podłączyć do routera bądź Access Pointa musi znajdować się w odpowiedniej odległości. I z tym wiąże się bardzo ważna informacja: im dalej urządzenia są od siebie tym gorsza jakość połączenia.
Najczęściej zdarza się tak, że po odejściu na kilkanaście metrów od urządzenia emitującego sygnał połączenie jest zrywane. Pytanie następuje dlaczego? Odpowiedź jest prosta: wszystko zależy od jakości sprzętu i jego mocy anten.

Oczywiście, połączenie od razu nie jest zrywane. Zanim to nastąpi, pogarsza się jakość połączenie, czyli spada szybkość odbierania i wysyłania danych oraz gubią się pakiety.

Wyżej został opisana przyczyna to tylko jedna z nielicznych. Na jakość połączenia Wi-Fi także wpływa pogoda, przeszkody architektoniczne, nagromadzenie się w jednej lokalizacji wielu sieci radiowych czy nawet grube mury, które sprawiają że połączenia ulegają pogorszeniu.

Sposoby na poprawienie zasięgu Wi-Fi

Jednym z najprostszych sposobów, które mogą pomóc w poprawieniu jakości połączenia bezprzewodowego w pomieszczeniu jest zmiana położenia urządzenia. Najlepiej jakby urządzenie (np. router, modem) znajdowało się przy oknie jak najwyżej sufitu. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, więc można wymienić sprzęt na lepszy. Są routery, które są dostosowane tak by miały lepszą jakość połączenia w trudno dostępnych miejscach dla sieci. Ale niestety w niektórych przypadkach ani wymiana ani zmiana położenia nie pomaga. W takich przypadkach przychodzi z pomocą wzmacniacz sygnału Wi-Fi.

Czym jest wzmacniacz sygnału Wi-Fi?

Wzmacniacz sygnału Wi-Fi, inaczej nazywany jest też regeneratorem sygnału sieci bezprzewodowej (z angielskiego Wireless Repeater lub Wireless Range Extender) i jest to urządzenie elektroniczne, które służy do zwiększenia zasięgu sieci bezprzewodowej sieci lokalnej. Takie wzmacniacze wykorzystuje się w przypadkach nadmiernych oddaleń niektórych hostów od Access Point’a (Punktu Dostępowego), który skutkuje spadkiem mocy odbieranego sygnału radiowego uniemożliwiającym nawiązanie stabilnego połączenia bezprzewodowego.

Wzmacniacze składają się z anten, które przechwytują połączenie znajdujące się w okolicy i odnawiają sygnał, podając go dalej. Ważne jest, by tych urządzeń nie umieszczać na granicy zasięgu. Wybierając takie urządzenie, trzeba przyjrzeć się kilku parametrom oraz wybrać sprzęt odpowiedni do naszych potrzeb.

Parametry wzmacniacza WiFi

Najważniejszym z parametrów wzmacniacza jest szybkość, która przeważnie waha się od 150 d 600 Mbps na sekundę. Wybrane modele różnią się liczbą urządzeń, które można do nich jednocześnie podłączyć, oraz zasięgiem. Na przykład: jeśli potrzebny jest Internet do pomieszczenia, gdzie pracuje jeden komputer, to warto zainwestować w urządzenie niższej klasy, które w zupełności wystarczy. Natomiast, jeśli w pokoju znajduje się więcej niż jeden komputer (lub urządzenie), użytkownikom zależy na lepszej przepustowości, korzystania z dobrodziejstw serwisów VOD lub transferowania danych w sieci lokalnej to wtedy warto się zastanowić o kupnie lepszego modelu.

Oczywiście warto zwrócić uwagę także na sieć Wi-Fi. Ale co mamy przez to konkretnie rozumieć? Otóż, jeśli sieć Wireless Fidelity działa niezadowalająco, np. ze względu na zakłócenia w paśmie radiowym, wtedy warto wykorzystać połączenie o częstotliwości 5 GHz (Gigaherca) zamiast 2,4 GHz (które standardowo jest stosowane). Najważniejszą z zasad jest ta, żeby wzmacniacz pracował w takim samym paśmie. Przy zakupie wzmacniacza Wi-Fi warto mieć na uwadze na liczbę anten w urządzeniu. Jeśli we wzmacniaczu (w środku) znajduje się cztery (lub więcej) anten to jest to przeważnie urządzenie lepszej klasy.

Aktualnie w sprzedaży można zakupić wzmacniacze z portem Ethernet (znana jako 100Base-T), które są potrzebne korzystania z sieci kablowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here